پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دهالاگیری»

بدون خلاصه ویرایش
|نخستین صعود = ۱۹۶۰}}
 
'''دهالاگیری''' ({{به انگلیسی|Dhaulagiri)}} به معنای "کوهستان سفید" بخشی از رشته کوههای هیمالیا می‌باشد که در شمال غربی Pokhara (پُخارا) درناحیهٔ شمال [[نپال]] مرکزی قرار گرفته‌است. ارتفاع آن به ۸۱۶۷ متر می‌رسد. [[خط الراس]] منتهی به دهالاگیری بالغ بر ۳۰ کیلومتر می‌باشد و دورادور آن را یخچالها و یخشارها (آبشارهای یخی) فراگرفته‌اند. در کنار برج اصلی کوه چندین تاج بلند قرار دارد که از شرق تا غرب گسترده شده‌اند و هر یک بیش از ۷۲۰۰ متر ارتفاع دارند.{{سخ}}
در ۱۳ می ۱۹۶۰ [[نخستین صعود]] دهالاگیری توسط تیمی مشترک از کوهنوردان سوئیس، اتریش و نپال صورت گرفت. "کورت دیمبگر"، "پیتر داینر"، "ارنست فورر"، "آلبین شلبرت" به همراه نیما دورجی و ناوانگ دورجی فاتحان نخست کوه بودند. سرپرستی صعود را مکس ایزلین بر عهده داشت. این تیم از مسیر یال شمال شرقی قله را فتح نمود، که امروزه به عنوان مسیرعادی کوه شناخته می‌شود. کورت دیمبرگر از فاتحان نخست کوه پیش از این به همراه [[هرمان بول]] قله [[برودپیک]] را فتح کرده بود و با صعود دهالاگیری دومین شخصی بود که به دو قله ۸۰۰۰ متری صعود می‌کرد.
در صعود سال ۱۹۶۰ کوهنوردان برای نخستین بار توسط هواپیما به منطقه اعزام شدند، گرچه با سقوط هواپیما در نزدیکی کوهستان برای مدت‌ها اعزام کوهنوردان با هواپیما ممنوع شد.