ویمپل آر-۷۷

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Vympel R-۷۷

آر-۷۷ (نام ناتو: AA-12 Adder) موشک هوا به هوای برد متوسط با سیستم هدفیاب راداری ساخت روسیه است. این موشک همتای موشک آمریکایی معروف ایم-۱۲۰ آمرام است و به همین جهت به آمرامسکی معروف شده است..

کار طراحی آر-۷۷ از سال ۱۹۸۲ در یک پروژه سری آغاز شد. بر اساس این برنامه قرار بود اولین موشک چند منظوره شلیک و بعد هیچ روسی ساخته شود که هم هواپیماهای تاکتیکی و هم هواپیماهای استراتژیک بتوانند از آن علیه اهداف مختلف از هلیکوپتر گرفته تا جتهای سریع و کم ارتفاع استفاده کنند.

آر-۷۷ از سال ۱۹۹۴ وارد فعالیت نظامی در نیروی هوایی روسیه شده و جنگنده‌های میگ-۲۹، سوخو-۲۷ و میگ-۳۱ برای استفاده از این موشک به روز رسانی شده‌اند. نیروی هوایی چین هم از این موشک در سوخو-۲۷های خود و مدل تولید چین آن یعنی جی-۱۱ استفاده می‌کند. برد موثر این موشک در مدل صادراتی آن ۵۰ کیلومتر است ولی در مدل جدیدتر آن که تنها برای نیروی هوایی روسیه ساخته شده است به مدد استفاده از یک موتور رم‌جت برد آن به ۱۶۰ کیلومتر هم می‌رسد.

مهمترین برتری این موشک نسبت به رقیب آمریکایی خود برد بیشتر و مانور پذیری بیشتر آن است. مانور پذیری بیشتر آن به خاطر داشتن دو بالچه عقبی و طول بیشتر آن نسبت به رقبایش است. برد بیشر آن هم به علت وزن بیشتر و حمل سوخت بیشتر و همچنین استفاده از موتور توربورمجت است که موشک آمرام فاقد این تکنولوژی می‌باشد. هرچند نباید فراموش کرد که نسخه‌های جدید آیم ۱۲۰ آمرام نیز به برد ۱۸۰ کیلومتر دست یافته‌اند که از این نظر باز هم برتر از آر ۷۷ می‌باشند.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Vympel R-۷۷»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۹ دسامبر ۲۰۰۸).