ویمپل آر-۷۷

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Vympel R-۷۷

آر-۷۷ (نام ناتو: AA-12 Adder) موشک هوا به هوای برد متوسط با سیستم هدفیاب راداری ساخت روسیه است. این موشک همتای موشک آمریکایی معروف ایم-۱۲۰ آمرام است و به همین جهت به آمرامسکی معروف شده است.

کار طراحی آر-۷۷ از سال ۱۹۸۲ در یک پروژه سری آغاز شد. بر اساس این برنامه قرار بود اولین موشک چندمنظوره شلیک و بعد هیچ روسی ساخته شود که هم هواپیماهای تاکتیکی و هم هواپیماهای استراتژیک بتوانند از آن علیه اهداف مختلف - از هلیکوپتر گرفته تا جتهای سریع و کم‌ارتفاع- استفاده کنند.

آر-۷۷ از سال ۱۹۹۴ وارد فعالیت نظامی در نیروی هوایی روسیه شده و جنگنده‌های میگ-۲۹، سوخو-۲۷ و میگ-۳۱ برای استفاده از این موشک به‌روزرسانی شده‌اند. نیروی هوایی چین هم از این موشک در سوخو-۲۷های خود و مدل تولید چین آن یعنی جی-۱۱ استفاده می‌کند. برد موثر این موشک در مدل صادراتی آن ۵۰ کیلومتر است. اما در مدلهایی که مخصوص نیروی هوایی روسیه ساخته شده است دارای برد ۸۰ الی ۹۰ کیلومتر میباشد.

روسیه ادعا میکند که بر روی مدل جدیدی از این موشک مشغول به کار است که مجهز به موتور رمجت بوده و دارای برد ۱۵۰ کیلومتر است. هیچ اطلاع دقیقی از این مدل موشک آر ۷۷ در دسترس نیست و اینکه این مدل موشک هم اکنون در چه مرحله ای به سر میبرد ، همچنان نامعلوم است و مشخص نیست چه زمانی به مرحله تولید خواهد رسید.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Vympel R-۷۷»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۹ دسامبر ۲۰۰۸).