واکنش دیلز–آلدر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
واکنش دیلز–آلدر
نامگذاری شده پس از اوتو دایلز
کورت آلدر
نوع واکنش حلقه‌زایی‌ها
Reaction
Diels-alder (1,3-butadiene - Ethylene).png
conjugated (substituted) Diene
+
(substituted) Olefin
(substituted) Cyclohexene
Identifiers
RSC ontology ID RXNO:0000006 YesY

واکنش دیلز–آلدر(به انگلیسی: Diels–Alder reaction) یک واکنش شیمیایی(حلقه زایی) در شیمی آلیست که در آن یک دی ان مزدوج با یک آلکن واکنش داده و ایجاد یک ترکیب حلقوی(سیکلوهگزن) می‌کند. این واکنش حتی زمانی که تعدادی از اتم‌های موجود در حلقه جدید کربن نباشند انجام می‌شود. بعضی از واکنش‌های دیلز-آلدر برگشت پذیر هستند.واکنش برگشت دیلز-آلدر بیشتر زمانی دیده می‌شود که یک محصول دیلز-آلدر توسط طیف سنجی جرمی آنالیز می‌شود این واکنش از این جهت دارای اهمیت است که در آن یک ترکیب حلقوی از واکنش دو ترکیب غیر حلقوی حاصل می‌شود. به دلیل مصرف کم انرژی برای ساخت سیکلوهگزن به عنوان یکی از واکنش‌های سودمند در شیمی آلی محسوب می‌شود. واکنش دیلز-آلدر توسط دو شیمیدان آلمانی به نام‌های اوتو دیلز و کورت آلدر در سال ۱۹۲۸ کشف گردید. که بخاطر آن جایزه نوبل در شیمی در سال ۱۹۵۰ را دریافت کردند.

واکنش کشف شده توسط دیلز و آلدر در ۱۹۲۸

مکانیسم واکنش[ویرایش]

واکنش توسط یک حالت گذار که حجم کمتری نسبت به محصولات و واکنش دهنده‌ها دارد انجام می‌شود.واکنش دیلز-آلدر مثالی از واکنش‌هایی است که در مرحله حالت‌گذار دارای هندسه حلقوی است. همه ی واکنش‌های دیلز-آلدر چهار مشخصه رایج دارند:

  • واکنش‌های دیلز-آلدر واکنش‌هایی گرمایی هستند و در ابتدای واکنش به آن‌ها گرما داده می‌شود.
  • واکنش‌های دیلز-آلدر یک حلقه شش عضوی جدید تولید می‌کنند
  • سه پیوند پای گسسته می‌شوند و دو پیوند جدید کربن-کربن سیگما و یک پیوند جدید کربن-کربن پی تشکیل می‌شود.
  • واکنش کلی در یک مرحله انجام می‌شود: تمامی پیوندها شکسته و در یک مرحله تشکیل می‌شوند.

دی ان[ویرایش]

ترکیب "دی ان" در واکنش دیلز-آلدر می‌تواند حلقوی یا شاخه‌های باز باشد و شاخه‌های متفاوتی نیز می‌تواند داشته باشد. تنها محدودیت این است که باید به فرم s-cis (صورت بندی فضایی سیس برای دی ان‌های مزدوج)موجود باشد.

دی ان دوست (به انگلیسی: Dienophile)[ویرایش]

معمولاً در واکنش دیلز-آلدر دی ان دوست یک گروه الکترون کشنده متصل به آلکن دارد. دی ان دوست می‌تواند توسط یک اسید لوئیس مانند کلرید نیوبیم (V) فعال شود.

منابع[ویرایش]