هوش جامع مصنوعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

هوش عمومی مصنوعی (به انگلیسی: Artificial general intelligence) (مخفف انگلیسی: AGI) هوش ماشینی است که می‌تواند با موفقیت هر کار فکری‌ای را که یک انسان قادر به انجام آن باشد، اجرا کند. این مطلب هدف اصلی برخی از پژوهش‌های حوزهٔ هوش مصنوعی و موضوعی رایج در داستان‌های علمی و نیز آینده‌پژوهی است. به هوش مصنوعی عمومی، با عناوین «هوش مصنوعی قوی»[۱]، «هوش مصنوعی کامل»[۲] یا توانایی یک ماشین در انجام یک «عمل هوشمند عمومی» نیز اشاره شده است.[۳] منابع دانشگاهی «هوش مصنوعی قوی» را برای اشاره به ماشین‌های قادر به تجربهٔ آگاهی محفوظ نگاه داشته‌اند.

بعضی از مراجع بر تمایز میان هوش مصنوعی قوی و «هوش مصنوعی کاربردی» (که «هوش مصنوعی ناچیز»[۱] یا «هوش مصنوعی ضعیف»[۴] نیز نامیده می‌شود) تأکید دارند:[۵] استفاده از نرم‌افزار برای مطالعه یا انجام موفقیت‌آمیز وظایف تعیین شده‌ای شامل حل مسئله یا استدلال. هوش مصنوعی ضعیف، برخلاف هوش مصنوعی قوی، تلاشی بر انجام گسترهٔ کامل توانایی‌های شناختی انسان نمی‌کند.

آینده نزدیک

سال 2023 برخی از پژوهشگران و مدیران شرکت های اٌپن ای آی و شرکت دیپ مایند گوگل و برخی از متخصصین پیش بینی کردند تا کمتر از ۱۵ سال آینده سیستم AGI (هوش جامع مصنوعی) که بتواند در آزمون تورینگ و تست های چند وجهی دیگر قبول شود در دسترس خواهد بود. این سیستم عملکردی جامع و عمومی همچون انسان یا بسیار نزدیک به انسان خواهد داشت.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ کرزویل، ری (۲۰۰۵). تکینگی نزدیک است. ایالات متحده: وایکینگ. ص. صفحهٔ ۲۶۰. شابک ۹۷۸-۰-۶۷۰-۰۳۳۸۴-۳.
  2. جان, جرج (۲۰۱۳). "دوران هوش مصنوعی". TEDxLondonBusinessSchool (به انگلیسی). تد.
  3. نیوول، آلن؛ سیمون، ه. ا. (۱۹۸۹) [۱۹۶۳]. «GPS, a Program That Simulates Human Thought». در فاین‌باوم، ادوارد. Computers & Thought [کامپیوترها و فکر]. انتشارات ام‌آی‌تی. صص. صفحات ۲۷۹–۲۹۳. شابک ۹۷۸۰۲۶۲۶۹۱۳۳۸. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۰۲۰۱۷−۰۸−۲۲ ۲۲ اوت ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۰۲۰۱۷−۱۲−۲۶ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۷. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ بایگانی= را بررسی کنید (کمک)
  4. "Artificial Intelligence". اُپن‌لِرن (به انگلیسی). ۲۰۰۲. Archived from the original on 02009−09−25 25 September 2009. {{cite web}}: Check date values in: |تاریخ بایگانی= (help)
  5. کوپلند، جک (۲۰۱۷). «Artificial intelligence». دانشنامه بریتانیکا. Encyclopædia Britannica, Inc. شابک ۱-۵۹۳۳۹-۲۹۲-۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۰۲۰۱۷−۱۲−۱۳ ۱۳ دسامبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۰۲۰۱۷−۱۲−۲۶ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۷. از پارامتر ناشناخته |ماه= صرف‌نظر شد (کمک); تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ بایگانی= را بررسی کنید (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]