هرج‌ومرج در پادشاهی متحد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
«هرج و مرج در پادشاهی متحد»
جلد «هرج و مرج در پادشاهی متحد»
جلد نسخه‌ی اصلی (ای‌اِم‌آی)
تک‌آهنگ از سکس پیستولز
از آلبوم Never Mind the Bollocks
پخش ۲۶ نوامبر ۱۹۷۶
قالب صفحهٔ گرامافون
ضبط ۱۷ اکتبر ۱۹۷۶
سبک پانک راک
زمان ۳:۳۱
ناشر ای‌اِم‌آی
تهیه‌کننده کریس توماس و بیل پرایس
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های سکس پیستولز
- «هرج و مرج در پادشاهی متحد»
(۱۹۷۶)
«خدا نگهدار ملکه باد»
(۱۹۷۷)
نمونهٔ موسیقی

سکس پیستولز

«هرج و مرج در پادشاهی متحد»


۲۹ ثانیه (از ۳:۳۱)

Problems? See media help.

«هرج و مرج در پادشاهی متحد» (به انگلیسی: Anarchy in the U.K.‎) ترانه‌ای از گروه پانک راک سکس پیستولز است. این ترانه اوّلین‌بار در ۲۶ نوامبر ۱۹۷۶ و در قالب اولین تک‌آهنگ تنها آلبوم گروه، Never Mind the Bollocks منتشر شد.

سکس پیستولز با ارائهٔ «هرج و مرج در پادشاهی متحد» یک حرکت انقلابی را در صنعت موسیقی بریتانیا آغاز کرده‌بودند و در مسیری خارج از مرزهای معیّن شده برای مخاطبان و رسانه‌ها حرکت می‌کردند؛ حرکتی که با مواضع تحریک‌آمیز آن‌ها شدت می‌گرفت.[۱] در مقابل اهالی صنعت موسیقی بریتانیا نگران پیامدهای چنین حرکتی بودند، نه تنها به‌خاطر مردم، بلکه به‌خاطر تاثیر این موضوع بر کاتالوگ‌های آثارشان که محتوایی متفاوت از موسیقی سکس پیستولز داشت. «هرج و مرج در پادشاهی متحد» به هراس بریتانیایی‌ها از بی‌ثباتی سیاسی و یورش جوانان افسارگسیخته به خیابان‌ها دامن می‌زد.[۱] این ترانه-که تنها اثر پیستولز بود که ای‌اِم‌آی آن‌را منتشر کرد[پانویس ۱]-در زمان انتشارش تا ردهٔ ۳۸اُم جدول پرفروش‌ترین تک‌آهنگ‌های بریتانیا و ۲۷اُم مجلهٔ اِن‌اِم‌ای صعود کرد و تک‌آهنگ آن روزانه به‌طور میانگین ۱۵۰۰ ال ۲۰۰۰ نسخه فروش داشت.[۲] پس از فروش ۵۵۰۰۰ نسخه و توقف انتشار تک‌آهنگ توسط ای‌اِم‌آی، پیستولز در مارس ۱۹۷۷ برای ادامهٔ انتشار تک‌آهنگ، قرارداد جدیدی با اِی‌اَنداِم منعقد کردند و این فقط ۱ هفته پیش از آن بود که ترانه، به‌همراه دیگر قطعه‌های آلبوم Never Mind the Bollocks توسط ویرجین رکوردز به بازار روانه شود.[۱]

در سال ۱۹۸۸ گروه آمریکایی مگادث «هرج و مرج در پادشاهی متحد» را با تغییراتی در شعر آن بازخوانی کردند. استیو جونز (عضو سابق سکس پیستولز) سولوی دوم این ترانه را در نسخهٔ مگادث اجرا کرده‌است.

در سال ۲۰۰۴ مجلهٔ رولینگ استون در رده‌بندی «۵۰۰ ترانهٔ برتر همهٔ دوران» جایگاه پنجاه و سوم را به «هرج و مرج در پادشاهی متحد» اختصاص داد.

پی‌نوشت[ویرایش]

  1. کمپانی ای‌اِم‌آی پس از حضور اعضای گروه در شوی تلویزیونی بیل گراندی و صحبت‌هایی که در آن برنامه شد همکاری‌اش با سکس پیستولز را متوقف کرد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ Steve Huey. «Anarchy in the U.K.»(انگلیسی)‎. وب‌گاه آل‌میوزیک. بازبینی‌شده در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۱.  خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «Allmusic» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.). خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «Allmusic» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. «The Sex Pistols release «Anarchy in the UK»»(انگلیسی)‎. وب‌گاه بی‌بی‌سی. بازبینی‌شده در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۱. 

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Anarchy in the U.K.‎». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۱.