هانس اوربرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Hans H. Ørberg

هانس هنینگ اوربرگ (به دانمارکی: Hans Henning Ørberg) (زاده ۱۹۲۰ - درگذشته ۱۷ فوریه ۲۰۱۰) در دانمارک، فارغ‌التحصیل از دانشگاه کپنهاک در رشته‌های انگلیسی، فرانسه و لاتین است. بخش زبادی از عمرش را (۱۹۴۶ تا ۱۹۵۲ و ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۳) صرف تدریس این زبان‌ها در مدارس دانمارک کرد.

سوابق[ویرایش]

از ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۱ در انستیتو Naturmetodens Sproginstitut که این زبان‌ها به روش "متود طبیعی" در آن تدریس می‌شود، اشتغال داشت. در آن زمان کتاب جدیدی در لاتین با عنوان Lingua Latina secundum naturae rationem explicata نوشت که در ۱۹۵۵ منتشر شد. در ۱۹۹۰ در آن تجدید نظر کرد و عنوان آن را به Lingua Latina per se illustrata تغییر داد. در دوران بازنشستگی انتشارات Domus Latina را اداره می‌کرد و در اروپا و آمریکا درباره "متود طبیعی" سخنرانی کرد.

آثار[ویرایش]

کتاب Lingua Latina per se illustrata به روش "متود طبیعی" نوشته شده‌است. در این روش، دانشجو که هیچ نیازی به آشنایی قبلی به لاتین ندارد، با جملات ساده مثل "Rōma in Italiā est" (رم در ایتالیا است.) شروع می‌کند. کلمات همیشه در زمینه (context) معرفی می‌شوند که معنی پشت آن آشکار می‌شود. دستور، مرحله به مرحله دشوارتر می‌شود تا جاییکه دانشجو متن‌های ساده نشده را بخواند. در درس لاتین به‌طور غیرمعمول به جای ترجمه بر تلفظ و درک تأکید می‌شود. در این روش نیازی به دیکشنری نیست. چون کتاب آموزشی تماماً به لاتین نوشته شده، و گویشوران هر زبانی می‌توانند آن را بخوانند. درس شامل دو قسمت Familia Romana و Roma Aeterna به همراه متن‌های کلاسیک مثل Julius Caesar's Commentaries on the Gallic Wars است. این متن‌ها با کمک تصاویر از زمینه (context) و با کمک واژه‌هایی که قبلاً آموخته شده، فهمیده می‌شوند.

فصل‌ها شامل متن‌های مصور است که همراه گرامر و چند تمرین است که دانشجو باید گرامر و بخش‌هایی از متن درس را در آن‌ها اعمال کند. این تمرین‌ها به جای اینکه دانشجو را به ترجمه وادار کند، دستور را تقویت می‌کند. از همه مهم تر این که حتی گرامر نیز به لاتین توضیح داده شده‌است. اصطلاحات دستوری در صورت لزوم آموخته شده‌اند.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Hans Ørberg». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]