نشان ملی پرو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان ملی جمهوری پرو
Escudo nacional del Perú.svg
نسخه‌ها
Escudo de armas del Perú.svg
نشان ملی (Escudo de armas) که بر روی نوار سفید و میانی پرچم پرو نیز به کار می‌رود.
ملازمپرو
پذیرفته‌شده۲۵ فوریه ۱۸۲۵
تاجبلوط همیشه‌سبز به صورت تاج گل
نویسارگنجینه‌ای در نیمهٔ پایینی و در نیمهٔ بالایی در سمت چپ حیوان بومی این کشور و در سمت راست درخت بومی این کشور دیده می‌شوند.
نگهدارهادر بعضی موارد دیده شده که دو نماد پرو هر کدام بر دو سوی پرچم پرو چسبانده می‌شوند.
سایر عناصرWhen used on the National Flag, the Coat of arms (Escudo de armas) is surrounded by a wreath of palm branch one on the left and a برگ بو one on the right tied by a red and white ribbon.

نشان ملی جمهوری پرو نماد و آرم رسمی و ملی کشور پرو است. برای این علامت چهار نوع استفاده اصلی تعیین شده‌است: نشانی و آرم (Escudo de Armasنشان ملی بودن (Escudo Nacionalمهر بزرگ رسمی کشور (Gran Sello del Estadoنشان ملی نیروهای دریایی (Escudo de la Marina de Guerra).

توضیحات[ویرایش]

هر دو سپر مشابه هستند و از سه بخش تشکیل شده‌اند: بخش بالا سمت چپ، یک شترچه (در زبان محلی: vicuña) که حیوان ملی پرو است در یک میدان آبی رنگ حضور دارد. زیاگان، درخت بومی این کشور، نیز در بخش راست بالا دیده می‌شود، درخت سینچونا که در میان گنه‌گنه (سرده) تقسیم‌بندی می‌شود، در یک زمینه سفید دیده می‌شود و نیمهٔ پایینی علامت در زمینه‌ای قرمز رنگ گنجینه‌ای در شاخ نعمت، پر از سکه‌های طلا، نشان دهندهٔ منابع معدنی کشور، مشاهده می‌شود.

واژگان[ویرایش]

نشان و آرم کشور[ویرایش]

نقوش پرچمی (Escudo de Armas) دارای یک شاخهٔ نخل در سمت چپ خود و یک برگ بو در سمت راستش هستند که با روبانی سرخ در قسمت تحتانی نشان به همدیگر متصل شده‌اند. بلوط همیشه‌سبز نیز به نماد شکوه و سربلندی کشور، به صورت تاج گل بر بالای علامت قرار دارد. این نشانی است که در پرچم پرو (Pabellón Nacional) نیز استفاده می‌شود و بر روی سل جدید، سکه‌ها و اسکناس‌ها، تمبرها و غیره هم دیده می‌شود.

نشان ملی کشور[ویرایش]

نشان ملی یا سپر ملی (Escudo Nacional), شامل همان سپر موجود در پرچم پرو موارد اضافه و متقارن دیگری در دو سوی آن است. این موارد شامل پرچم کشور آویزان بر نیزه‌ها هستند. این نشان نیز گاهی بر پرچم پرو (Bandera de Guerra) قرار گرفته‌است. استفاده از این علامت بر ساختمان‌ها نهادهای ملی با ذکر نام آن نهاد رایج است.

مهر رسمی کشور[ویرایش]

مهر و موم بزرگ دولت (Gran Sello del Estado)، شامل سپر ملی و کتیبه‌ای بر نیم کرهٔ آن است که شعار " República del Perú " ("جمهوری پرو") بالای آن قرار دارد و در اسناد رسمی از آن استفاده می‌شود.

نشان نیروی دریایی کشور[ویرایش]

نشان ملی دریایی (Escudo de la Marina de Guerra)، شامل سپر ملی و گردنبندی با کتیبهٔ مزین به شعار "Marina de Guerra del Peru" همراه با لنگرهایی به جای پرچم‌های سنتی آن است و همچنین تصویری از خورشید بر نشان نیروی دریایی استفاده می‌شود.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پرونده‌های رسانه‌ای مربوط به نشان ملی جمهوری پرو در ویکی‌انبار