میدان وارتانانتس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میدان وارتانانتس
Native name
فارسی: Վարդանանց Հրապարակ
Gyumri general view from the central square.jpg
مجسمه اسب سوار از وارتان مامیکونیان و تالار شهر گیومری در میدان وارتانانتس
مکانگیومری، ارمنستان
ناحیه۳۹٬۲۰۰ مترمربع
ساخته‌شدهدهه ۱۹۳۰ میلادی (تکمیل شده)
سبک(های) معماریترکیبی از ارمنی، روسی و نئوکلاسیک
هیئت حاکمهشورای شهر گیومری
گروه مجسمه واران مامیگونیان

میدان وارتانانتس (ارمنی: Վարդանանց Հրապարակ‎; Vartanants Hraparakمیدان بزرگ مرکزی در شهر گیومری، ارمنستان است؛ که توسط خیابان آبوویان از غرب، خیابان گای از شمال، خیابان شاهومیان از غرب و خیابان واهان شیراز از جنوب همرز شده است. میدان وارتانانتس مستطیلی شکل است با ابعاد (۲۸۰ در ۱۴۰ متر).

این میدان با عنوان میدان قیام ماه مه (ارمنی: Մայիսյան Ապստամբության հրապարակ‎) شناخته می‌شد که پس از سقوط بلشویک‌ها بر ضد دولت فدراسیون انقلابی ارمنی اولین جمهوری ارمنستان در مه ۱۹۲۰ نامگذاری شد.[۱] این میدان در دهه ۱۹۳۰ (میلادی) هنگام حکومت شوروی بر اساس طرح اصلی از آلکساندر تامانیان و طرح تجدیدنظرشده از دی چیسلیان گشایش یافت.

شرح[ویرایش]

این میدان در بخش مرکزی با تعدادی فواره به یادبود نبرد آوارایر تزئین شده است. یادبودها که در سال ۲۰۰۸ میلادی ساخته شده شامل تعدادی از چهره‌های تاریخی ارمنیان است که ارتش ارمنیان در لشکرکشی بر ضد ساسانیان رهبری کردند. تندیسی اسب سوار از وارطان مامیکونیان در مرکز یادبودها ساخته شده است. چهار تندیس دیگر جاثلیق هوُسپ یکم ارمنستان، مادر وارطان مامیکونیان و شاهزاده آرشاویر دوم کاماساراکان[۲]

ساختمان‌های اطراف میدان[ویرایش]

  • تالار شهر گیومری بناشده در سال ۱۹۳۳ میلادی، ضلع غربی
  • کلیسای مسیح منجی متعلق به سده نوزدهم میلادی ضلع جنوبی
  • کلیسای بزرگ مادر مقدس شمال، سالن سینمای «اکتبر» در ضلع شمالی
  • یک هتل در ضلع غربی میدان که در سال ۱۹۲۷ میلادی بناشده.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Tsypylma Darieva, Wolfgang Kaschuba, Melanie Krebs (2011). Urban Spaces After Socialism: Ethnographies of Public Places in Eurasian Cities. Frankfurt am Main: Campus. p. 70. ISBN 9783593393841.
  2. Gyumri square