میدان جنگ چند نفره آنلاین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نمونه نقشه از یک سبک بازی MOBA است. «خطوط» زرد که حرکات در آن متمرکز شده‌است؛ نقطه آبی و قرمز «برج» دفاعی است که از خطوط دفاع می‌کند؛ دایره‌ها پایگاه‌های تیم و گوشه آبی و قرمز ساختمانی است که تخریب شدنش باعث پیروزی است.

عرصه نبرد چند نفره آنلاین (MOBA) یا استراتژی عمل همزمان اکشن زیر-ژانر از بازی‌های ویدئویی استراتژی است که به عنوان یک زیر-ژانر از استراتژی هم‌زمان است که در آن بازیکن کنترل یک شخصیت در یک تیم را در دست دارد که در رقابت مقابل تیم دیگری از بازیکنان است. هدف از بین بردن ساختمان اصلی تیم مخالف با کمک واحدهایی است که توسط کامپیوتر کنترل می‌شود. شخصیت‌های بازیکن به‌طور معمول توانایی‌ها و امتیازهای مختلف دارند که طی یک بازی بهبود می یابند و به استراتژی کلی تیم کمک می‌کنند. MOBA بازی‌های موبا ترکیبی از بازی اکشن، بازی‌های نقش آفرینی و بازی استراتژی همزمان هستندکه در آن بازیکنان معمولاً ساختمان یا واحد نمی‌سازد.

این سبک تا حد زیادی با نقشهٔ Aeon of Strife در بازی StarCraft شروع شد.[۱][۲] که در آن چهار بازیکن هر کدام با کنترل یک واحد قدرتمند و با کمک نیروهای ضعیف کامپیوتری در برابر یک هوش مصنوعی کامپیوتر قوی تر قرار می‌گرفتند.[۳] دفاع از باستانیان (DotA) یک نقشه بر اساس بازی Aeon of Strife برای Warcraft III: Reign of Chaos و تخت یخ زدهبود و یکی از اولین و مهمترین عناوین در سبک خود و برای اولین بار یک MOBA بود که مسابقات رسمی برگزار می‌کرد. به دنبال دفاع از باستانیان، دو بازی به نام‌های لیگ افسانه‌ها و قهرمانان Newerth ساخته شدو در نهایت، دوتا ۲ منتشر شد, و همچنین بسیاری از بازی‌های دیگر در این ژانر مانند Heroes of the Storm و Smite ساخته شد. اوایل ۲۰۱۰ این ژانر یک جزء اصلی از صحنهٔ نوظهور ورزش الکترونیکی(esports) شد.

تاریخچه[ویرایش]

دوتا ۲ در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و به عنوان یک بازی «اکشن، استراتژی عمل همزمان» توسط شرکت والو معرفی شد. در سال ۲۰۱۵ قهرمانان طوفان(Heroes of the Storm) توسط.[۴] بلیزارد به انتشار رسید.[۵]

گیم پلی[ویرایش]

بازیکن یک واحد قدرتمند به نام «قهرمان» در بازی را کنترل می‌کند. هنگامی که یک قهرمان در نزدیکی یک دشمن کشته شده می‌ایستد از آن امتیاز تجربه(experience point) بدست می‌آورد که اجازه می‌دهد تا قهرمان به سطح بالاتر برود. هنگامی که یک قهرمان به سطح بالا(level up) می‌رود توانایی‌های خود را تقویت می‌کند. هنگامی که یک قهرمان می‌میرد تا زمانی که دوباره زنده بشود باید در زمان تعیین شده صبر کند.[۶]

نقش‌ها[ویرایش]

در بسیاری از بازی‌های نبرد چند نفره آنلاین پنج نقش اصلی وجود دارد. Carry Mage(جادوگر) Tank Healer/Support(پشتیبانی/شفادهنده) و Jungler که در هر بازی این نقش‌ها متفاوت است اما مفهوم کلی یکیست.[۷][۸][منبع بهتری نیاز است]

Carry, بازیکنی است که با نام dps (آسیب در ثانیه) شناخته می‌شود و شخصیتی است که در واقع منبع قدرت فیزیکی در جنگ برای تیم است. آنها وسایل (آیتم) و آپگریدهایی می‌خرند که قدرت آسیب زدن بیشتری به نیروها و اهداف دشمن دارند. نقش Mage یا جادوگر یک بازیکن است که به‌طور معمول بیشترین آسیب را در جنگ به تیم دشمن می‌زند. تفاوت اصلی بین mage و carry نوع آسیب آنها و چگونگی آسیب می‌باشد. carry بر سرعت حمله (attack speed) تمرکز دارد ولی mage با جادو(spell) آسیب می‌زند. بازیکن Tank دارای خون(health point) و زره(armor) زیاد است تا در جنگ مدت بیشتری زنده بماند. بازیکن پشتیبانی یا شفادهنده (Support/ Healer) آسیب کمتری به دشمن می‌زند و بیشتر به هم تیمی‌ها کمک می‌کند. بازیکن Jungler(جنگلی) مسئول کشتن حیوانات نقشه و دفاع از خطوط است و به پیروزی در جنگ‌ها در خطها کمک می‌کند.

منابع[ویرایش]

  1. "Frequently Asked Questions". GetDota.com. Archived from the original on 11 November 2010. Retrieved 25 December 2017.
  2. John Funk. "MOBA, DOTA, ARTS: A brief introduction to gaming's biggest, most impenetrable genre". Polygon. Retrieved 23 December 2015.
  3. "History of DotA". Gosugamers.net. Archived from the original on 12 September 2013. Retrieved 8 September 2013.
  4. "Blizzard's Worlds Collide When Heroes of the Dorm Launches June 2 - Everyone's invited to join the battle for the Nexus when open beta testing begins on May 19". April 20, 2015. Retrieved April 20, 2015.
  5. "Blizzard explains why it doesn't call Heroes of the Storm a MOBA". GameSpot. 9 November 2013. Retrieved 15 November 2013.
  6. "Basic Survival – Learn Dota". PlayDota.com. Retrieved 28 October 2010.
  7. "Role". Dota 2 Wiki. Retrieved 2017-09-23.
  8. "Roles". Overwatch Wiki. Retrieved 2017-09-23.