موهاک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

لغت موهاک به معنی "خورنده مرد" را دشمنان قبیله به این قبیله نسبت میدادند ولی ساکنان این قبیله خود را کانینکهاکا به معنی "مردمان سخت" می نامند.

قلمرو[ویرایش]

قلمرو آنها از دره موهاک که از شمال نیویورک تا جنوب ایالت کبک و شرق ایالت اونتاریو را شامل می شود. محل اقامت فعلی قبیله موهاک حوالی دریاچه اونتاریو و رودخانه سنت لورنس کانادا می باشد و محل سنتی قبیله در امتداد قسمت جنوبی رودخانه موهاک و قسمت شرقی گرین مونتین بوده و از سمت غرب با قبیله اونیدا هممرز و از شمال به دریاچه سنت لورنس محدود میشده اما در اصل ساکنان اصلی ایالت نیویورک بوده تا زمان مهاجرت به کانادا در سال ۱۷۰۰ میلادی.

پیمان ایروکویس[ویرایش]

قبیله موهاک یکی از عضو های پیمان ایروکویس هستند و دیگر اعضای این پیمان عبارت اند از سنکا.اونیدا.کایوگا.اونونداگا و توسکاروگا. امروزه به اعضای این پیمان "شش ملت " گفته می شود.

قبیله[ویرایش]

قبیله موهاک دارای یک انجمن است که توسط مادر قبیله انتخاب میشوند اما در اصل تصمیمات در شورای بزرگ ایروکویس اتخاذ میشود که نه نفر از قبیله به عنوان نماینده در این شورا عضو هستند. مردمان امروز قبیله به زبان انگلیسی صحبت می کنند اما تعدادی کمی هم به زبان اصلی خود صحبت می کنند. زبان اصلی قبیله تشکیل شده از صداهای که هیچ شباهتی به زبان انگلیسی ندارد برای نمونه "نیا ونه" به معنی متشکرم. مردان قبیله مسئوله شکار. بازرگانی و جنگ و زنان قبیله مسئول کشاورزی و امور منزل بودند.