موهاک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

واژه موهاک به معنی «خورنده مرد» را دشمنان قبیله به این قبیله نسبت می‌دادند ولی مردم این قبیله، خود را کانینکهاکا به معنی «مردمان سخت» می‌نامند.

قلمرو[ویرایش]

قلمرو آنها از دره موهاک که از شمال ایالت نیویورک تا جنوب ایالت کبک کانادا و خاور ایالت انتاریو را شامل می شود. محل زندگی کنونی قبیله موهاک، حوالی دریاچه انتاریو و رودخانه سن‌لوران کانادا است. محل زندگی سنتی قبیله، در جنوب رود موهاک، در خاور گرین مانتین در ایالت ورمانت، در باختر با قبیله اونیدا هم‌مرز، و در شمال به دریاچه سنت لورنس محدود می‌شده است. اما در اصل، تا هنگام مهاجرت به کانادا در سده ۱۸ (میلادی) ساکن ایالت نیویورک بودند.

پیمان ایروکویس[ویرایش]

قبیله موهاک یکی از عضو های پیمان ایروکوا هستند. دیگر اعضای این پیمان عبارت اند از سنکا، اونیدا، کایوگا، و اونونداگا، توسکاروگا هستند. امروزه به اعضای این پیمان "شش ملت " گفته می‌شود.

قبیله[ویرایش]

قبیله موهاک دارای یک انجمن است که اعضای آن توسط مادر قبیله انتخاب می‌شوند. اما در اصل، تصمیم‌ها در شورای بزرگ ایروکویس گرفته می‌شود که ۹ نفر از قبیله به‌عنوان نماینده در این شورا عضو هستند. مردان قبیله مسئول شکار، بازرگانی و جنگ و زنان قبیله مسئول کشاورزی و خانه‌داری بودند.

مردمان امروز قبیله به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. اما شمار کمی هم به زبان اصلی خود صحبت می کنند. زبان اصلی قبیله از آواهایی پدید می‌آید که هیچ شباهتی به زبان انگلیسی ندارد. برای نمونه «نیا ونه» به معنی «سپاسگزارم» است.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]