ملکه سئونهوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ملکه سئونهوا
Queen consort of Baekje
همسر(ان)پادشاه مو
فرزند(ان)پادشاه اویجا
پدرپادشاه جینپیونگ
مادرملکه مایا

شاهزاده سئونهوا یا ملکه سئونهوا دختر پادشاه جینپیونگ و همسر پادشاه مو پادشاه باکجه بود. به همین ترتیب، وی از سال ۶٠٠ م تا ۶١٢ ملکه همسر باکجه بود. وجود سئونهوا به دلیل کشف شواهدی بحث برانگیز که نشان می‌دهد مادر پادشاه اویجا ملکه ساتائک است و نه سئونهوا که توسط سوابق تاریخی نشان داده شده است مورد تردید قرار گرفته است.[نیازمند منبع]

زندگی‌نامه[ویرایش]

طبق فصل افسانه "'سامگوک یاسا" "، او دختر سوم پادشاه جینپیونگ و همسرش ملکه مایا بود. خواهران سئونهوا، شاهزاده خانم دوئکمن (بعدا ملکه سئوندوک) و شاهزاده چوی‌مئونگ بودند.

شاهزاده باکجه، سئودونگ که او را دوست داشت به گیونگ ژو، پایتخت شیلا رفت و شعری را سروده خودش بود به کودکان آنجا آموزش داد. این آهنگ یام کره‌ای (Seo Dong Yo"서도요 ، 薯 童) نام دارد، که یک داستان عاشقانه مخفی از شاهزاده خانم سئونهوا است که مخفیانه از کاخ می‌گریزد تا هر شب با سئودونگ دیدار کند. به زودی، با شنیدن اخبار سراسر شهر که کودکان مشغول خواندن این آهنگ هستند، پادشاه جینپیونگ شاهزاده خانم سئونهوا را از گیونگ ژو تبعید می‌کند.

شاهزاده خانم سئونهوا هنگام عزیمت به مکان تبعید، سئدونگ را ملاقات کرد و عاشق او شد و در نهایت به باکجه رفت تا با او زندگی کند. بعداً، سدونگ پادشاه مو به عنوان پادشاه باکجه و شاهزاده خانم سئونهوا همسرش شد. شاهزاده خانم سئونهوا از پادشاه مو خواست میراوکسا را در ایکسان ، استان ژئولا شمالی بسازد. او و پادشاه مو صاحب پسری به نام اویجا شدند که آخرین پادشاه باکجه باشد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

بر اساس کتاب سامگوک یوسا او دختر سوم پادشاه جینپیونگ فرمانروای شیلا و همسرش ملکه مایا بود. او به خاطر زیبایی فراوانش معروف بود. خواهران ملکه سئونهوا، شاهزاده دوکمان که بعدها با نام ملکه سئون دئوک شناخته شد و شاهزاده چونمیونگ بودند.
پادشاه اویجا سی و یکمین و آخرین فرمانروای باکجه فرزند اوست. بر اساس مجموعه تلویزیونی به نام سرنوشت یک مبارز یا گی‌بک در زمانی که او ملکه بود. امپراطور همسر دیگری به نام ساتک‌بی داشت بانو ساتک‌بی بعد کشتن ملکه‌سئونهوا تاجگذاری کرد و ملکه دربار امپراطوری باکجه شد.


منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Princess Seonhwa of Silla». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.