مسئله‌های آپولونیوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مسئله آپولونیوس به تعدادی مسئله در هندسه مسطحه اقلیدسی اطلاق می‌شود که در آن‌ها نحوه رسم یک دایره با سه ویژگی خاص، تنها با استفاده از خط کش غیر مندرج و پرگار، مورد پرسش قرار گرفته‌است.

مسایل[ویرایش]

فرض کنید سه علامت زیر نمایانگر سه جمله مشخص شده باشند.

از یک نقطه مفروض بگذرد

بر یک خط مفروض مماس باشد

بر یک دایره مفروض مماس باشد

حال مسئله زیر را در نظر بگیرید.

دایره‌ای رسم کنید که c و L وL

اگر به جای علامت سؤال‌ها هر یک از سه حرف یا یا را قرار دهیم یک مسئله به دست می‌آید؛ بنابراین با حذف حالات تکراری در کل ۱۰ مسئله به دست خواهد آمد. این ۱۰ مسئله، مسئله‌های آپولونیوس نام دارند. برای مثال اگر را جاگذاری کنیم، این مسئله به دست می‌آید: دایره‌ای رسم کنید که بر دو خط مفروض مماس بوده و از یک نقطه مفروض نیز بگذرد.

[ویرایش]

این مسئله در واقع رسم دایره محیطی یک مثلث است که به راحتی با رسم عمود منصف دو ضلع، مرکز دایره، که همان محل تقاطع دو عمود منصف است، به دست می‌آید. علت آن این است که چون همه نقاط روی عمود منصف، فاصله یکسان از دو سر آن دارند، پس محل تقاطع آن دو، فاصله برابری از هر سه راس دارد؛ بنابراین روش رسم آن اینگونه خواهد بود:

به مرکز یکی از رئوس یک دایره می‌زنیم، بدون تغییر شعاع به مرکز راسی دیگر دایره‌ای دیگر رسم می‌کنیم، حال خط واصل دو محل تقاطع دو دایره، عمود منصف ضلعی است که آن دو راس، دو سر آن‌اند. به همین روش عمود منصف ضلعی دیگر را رسم می‌کنیم. حال نوک تیز پرگار را روی محل تقاطع دو عمود منصف و نوک دیگر آن را روی یکی از رئوس می‌گذاریم و دایره مطلوب را رسم می‌کنیم.

منابع[ویرایش]

هندسه مسطحه، ناتان آلتشیلر کورت، انتشارات فاطمی