خدمات اورژانسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی (سازمان اورژانس کشورhttp://ems.gov.ir/) یکی از زیرمجموعه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا قبل از سال 1396 می بود که با تصویب هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۵۵/۳/۱۷ آیین‌نامه اجرایی شروع بکار نمود اما در راستای تحقق مفاد بند ب ماده 72 برنامه ششم توسعه مصوب مجلس شورای اسلامی، سازمان اورژانس کشور به عنوان مؤسسه عملیاتی- امدادی- بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 1395 ایجاد و در سال 1396 با حکم آقای دکتر هاشمی وزیر وقت وزارت بهداشت، آقای دکتر پیرحسین کولیوند به عنوان اولین رئیس سازمان منصوب گشت.
چشم اندازهای سازمان
دستیابی به بالاترین الگوی خدمات فوریتهای پزشکی بمنظور پیشگیری و کاهش خطر ناشی از وقوع حوادث و بلایا و مخاطرات نامتعارف و تأمین پاسخ مؤثر با زمانبندی منطقی و همچنین کسب آمادگی، پاسخگویی، رضایت مندی، امنیت خاطر و آرامش عمومی، پیشگیری از مرگ و میر و معلولیتها با رویکرد استانداردهای درمانی و بهداشتی، کاهش عوارض ناشی از حوادث و بلایا و فوریتهای پزشکی کاربردی و پوشش فراگیر در سطح کشور به عنوان برترین الگوی منطقه و اثر گذار جهانی با رویکرد پژوهش محور و آموزشی، تخصصی. سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کلیه فعالیت‌ها با تمرکز بر هم افزایی، خلق و تسهیم ارزشها، تولید دانش، ارتقاء سطح آگاهی عمومی و آموزشهای همگانی با شیوه‌ها و طرق مختلف، هوشمندی در برابر تغییرات محیط و سوانح جدید و ارتقاء خدمات اورژانس پیش بیمارستانی، سیاستگذاری، ارزیابی و نظارت در راستای ارتقاء اورژانس بیمارستانی.
ماموریت‌های سازمان
مأموریت این سازمان شامل ارائه خدمات فوریتهای پزشکی پیش بیمارستانی بصورت شبانه روزی در اقصی نقاط کشور در شرایط عادی و حوادث غیرمترقبه با رویکرد موازین پدافند غیرعامل بصورت زمینی ، هوایی، دریایی، ریلی و روشهای ترکیبی و نوین از طریق ارتقاء کمی و کیفی زیر ساختها و تأمین و تربیت نیروهای انسانی متعهد و متخصص، ماهر و مجرب و نظارت بر ارتقاء کیفیت خدمات اورژانس بیمارستانی همراه با تعاملات درون و برون سازمانی می‌باشد . ذینفعان شامل آحاد مردم از هر نوع ملیتی و تابعیتی می‌باشد . ارائه خدمات مذکور در خارج از کشور منوط به پیشنهاد معاون مربوطه و تأیید رئیس سازمان می‌باشد .[۱]http://ems.gov.ir/

منابع[ویرایش]

http://ems.gov.ir/