محمدرضا کلایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمدرضا کلائی
Mrezakalaei.jpg
شصت و ششمین شهردار مشهد
آغاز به کار
۲۰ آذر ۱۳۹۷
سرپرست: ۲۷ آبان ۱۳۹۷ تا ۱۹ آذر ۱۳۹۷
پس ازقاسم تقی‌زاده خامسی
اطلاعات شخصی
زاده۱۸ دی ۱۳۵۹ (۴۰ سال)
مشهد، استان خراسان رضوی
ملیتایرانی
تحصیلاتدکترا اقتصاد ایران
(دانشگاه فردوسی مشهد)
پیشهتکنوکرات (مدیر اجرایی عمل‌گرا)

محمدرضا کلائی (زاده ۱۸ دی ۱۳۵۹ در مشهد) که یکی از شخصیت‌های تکنوکرات (مدیر اجرایی عمل‌گرا) به شمار می‌رود، در حال حاضر در سمت شهردار مشهد فعالیت می‌کند؛ ‌او از بدو تاسیس شهرداری مشهد به عنوان شصت و ششمین شهردار مشهد به عنوان دومین کلانشهر ایران به شمار می‌رود.

کلائی در آغاز به کار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد و در سال ۱۳۹۶ نیز یکی از کاندیداهای انتخاب به عنوان شهردار مشهد بود که در آن دور نتونست از شواری شهر رای اعتماد بگیرد و قاسم تقی زاده خامسی به عنوان شهردار انتخاب شد.

او که دارای مدرک دکتری اقتصاد ایران از دانشگاه فردوسی مشهد بوده است، در ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷ از سوی اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و با حمایت جوانان اصلاح طلب مشهد که به عنوان شهردار منتخب برگزیده شد[۱] و در ۲۰ آذرماه ۱۳۹۷ رسماً او با حکم عبدالرضا رحمان فضلی وزیر کشور فعالیت خود را آغاز کرد.[۲]

محمدرضا کلائی پیش از انتخاب به عنوان شهردار مشهد، در کارنامه کاری خود سوابقی چون مدیرکل نظارت و ارزیابی اقتصادی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، معاون برنامه ریزی و امور شرکت‌ها صندوق بازنشستگی فولاد کشور[۳]،‌ قائم مقام معاونت برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورا شهرداری تهران،‌ پژوهشگر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد[۴] را دارد.

همچنین کلائی در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان کاندیدا از حوزه انتخابیه مشهد و کلاتحضور یافت و با کسب ۲۲۶ هزار و ۶۴۵ رأی در جایگاه نهم جای گرفت و از ورود به دوره دهم مجلس شورای اسلامی بازماند.


دوران کودکی و نوجوانی

محمدرضا کلائی که در محله فلسطین مشهد زاده شد،‌ تا هنگام ورود به دانشگاه و سن ۲۰ سالگی،‌ در محله فلسطین مشهد به زندگی خود ادامه داد. کلائی دوران دبستان خود را در مدرسه سالیانی مشهد گذراند و سپس در دوران تحصیلی راهنمایی و دبیرستان در مدارس استعدادهای درخشان مشغول به تحصیل شد و توانست با اخذ دیپلم ریاضی و فیزیک در آزمون سراسری کنکور شرکت کند.

کلائی در بیان خاطراتی از دوران تحصیل خود گفته:[۵]

من بچه تنبلی بودم؛ به این معنی که زیاد از خانه بیرون نمی‌رفتم و رفیق و همبازی خاصی در محله نداشتم. سمپادی‌ها به‌واسطه اعتمادبه‌نفس زیادشان، معمولا بچه‌پررو از آب درمی‌آمدند؛ پرروبازی به معنیِ مثبتش که به یک‌جور نشاط اجتماعی منجر می‌شد.

او درباره تفریح دوران نوجوانی‌اش هم خاطره جالبی را بیان کرده است:

من خیلی اهل گشت و گذار در محله نبودم؛ به‌جایش یک تفریحِ خاص، عجیب و شیرین داشتم. از اول راهنمایی به مدتِ 6-7 سال، مهم‌ترین سرگرمیِ من این بود که خطوط مختلفِ اتوبوس را سوار شوم، تا ایستگاه آخر بروم و تمامِ مسیر به در و دیوار شهر زل بزنم و باز یک خطِ دیگر و خط‌های دیگر را امتحان کنم. از سناباد می‌رفتم فلکه آب، از فلکه آب می‌رفتم احمدآباد و این ماجرا ادامه داشت. این که الان جزئیات تمام کوچه‌خیابان‌های مشهد را بلدم، به همین پیشینه برمی‌گردد؛ فکر کن: ۳۰۰ بار یک مسیر را می‌رفتم و برمی‌گشتم و برای همین هم، مشهدشناسی‌ام خیلی خوب است.

دوران دانشجویی

محمدرضا کلائی پس از موفقیت در کنکور سراسری در رشته ریاضی و فیزیک و قبولی در رشته اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد،‌ در مدت ۳ سال و در سال ۱۳۸۱ در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شد و پس از آن برای تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد،‌ از دانشگاه علامه طباطبائی تهران در سال ۱۳۸۳ مدرک خود را دریافت نمود.

وی سپس در مقطع دکتری ادامه تحصیل داد و در دانشگاه فردوسی مشهد و در سال ۱۳۹9 از پایان‌نامه خود دفاع و مدرک دکتری اقتصاد را کسب کرد.

سوابق اجرایی

شهردار مشهد

کلائی که در قامت جوان‌ترین شهردار کلان‌شهرهای ایران فعالیت خود را در شهرداری مشهد آغاز کرد،‌ با شعار همگرایی درون شهری و استانی[۶] و حمایت از تصمیم شجاعانه اعضای شورای اسلامی شهر مشهد با کلیدواژه «بله به آینده» کار خود را دنبال نموده و توانست در ماه‌های آغازین فعالیت خود در کسوت شهردار مشهد،‌ تعاملات خوبی را جهت رفع مشکلات شهری مشهد در حوزه‌های مختلف داشته باشد.

تسویه بدهی‌های معوق شهرداری مشهد

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای شهرداری مشهد در دوره مدیریتی محمدرضا کلائی، تسویه بدهی‌های کلان این سازمان به نهادهای مختلف بود؛‌ پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بدهی معوقه در شهرداری که حاصل عدم بازپرداخت اوراق‌های مشارکت خریداری شده برای قطار شهری و بدهی به پیمانکاران بود،‌ در ماه‌های آغازین دوره مدیریتی کلائی تسویه شد تا هیچ‌گونه بدهی معوقی در شهرداری مشهد وجود نداشته باشد.[۷] رویکرد وی در حوزه مدیریت شهرداری مشهد بر پایه وابستگی به اقتصاد نهادگرا بود.

توجه ویژه به فعالیت‌های محیط زیستی

علی‌رغم حواشی که علیه فعالیت‌های شهرداری مشهد در ارتفاعات جنوبی شکل گرفته بود،‌ با دستور کلائی در ارتفاعات جنوبی عملیات عمرانی متوقف شده و از پروژه تفریحی جدیدی رونمایی شد و تغییرکاربری کمربندی جنوبی به فضایی تفرجگاهی صورت پذیرفت؛[۸]‌ پروژه‌ای با نام «کوه پارک» که هم تفرجگاهی برای شهروندان به شمار می‌رفت و هم مانع از اجرای عملیاتی عمرانی در فضای کوهستانی و بر علیه محیط زیست می‌شد. هر چند اتمام آماده‌سازی پروژه «کوه پارک» همزمان با شیوع گسترده کرونا بود و این پاندمی جهانی باعث شد تا شهروندان مشهدی نتوانند از از فضای ایجاد شده در طبیعت شهر مشهد در ارتفاعات جنوبی بهره ببرند.[۹]

ساماندهی رودخانه تاریخی کشف رود

پس از چندین جلسه و بررسی ابعاد چگونگی احیای دوباره رودخانه تاریخی کشف رود مشهد با تصمیم علیرضا رزم حسینی استاندار وقت خراسان رضوی،‌ مدیریت واحد این پروژه به شهرداری مشهد واگذار شد؛‌ با دستور کلائی شهردار مشهد،‌ فعالیت‌های ساماندهی و مدیریت این پروژه در چند حوزه مختلف آغاز شد. براساس برنامه‌ریزی عملیات اجرایی اولین تصفیه خانه سپتاژ کشور در کشف رود[۱۰] آغاز شد و در کنار کاشت ۲۰۰ هزار اصله نهال در حاشیه کشف رود در دستور کار قرار گرفت. با درخواست شهردار مشهد و موافقت اعضای شورای اسلامی شهر، این پروژه به نام «بوم پارک» نامگذاری شد تا یکی از چهارگانه «راهبرد سبز» مدیریت شهری برشمرده شود.[۱۱]

توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر و کم‌برخوردار

یکی از اتفاقات کم‌نظیر در پنجمین دوره شورای شهر،‌ تعامل خوب با آستان قدس رضوی بود که در دوران پس از انقلاب اسلامی ایران کم سابقه و یا بی‌سابقه بود؛‌ تعامل و همکاری با آستان قدس رضوی و البته مشارکت استانداری خراسان رضوی تا ۱۲ مگا پروژه در مناطق حاشیه شهر مشهد جهت رشد زیرساخت‌ها و توجه به مناطق کم برخوردار کلید بخورد. این تحول بزرگ و تاریخی در قالب پویشی با عنوان «یک حاشیه کمتر، صدها فرصت بیشتر» آغاز شد.[۱۲][۱۳]

از مهم‌ترین پروژه‌های پویش ایجاد شده با محوریت مدیریت شهر مشهد،‌ ساخت بزرگترین بوستان حاشیه شهر مشهد بود که در شهرک شهید رجایی احداث شد؛[۱۴]‌ یکی دیگر از اتفاقات مهمی که از تعامل شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی به دست آمد و هدف آن بهسازی و ساماندهی شهرک‌های شهید بهشتی و پردیس بود،‌ فرو ریختن دیوار حائل شهرک پردیس و شهید بهشتی مشهد بود که پس از چهار دهه مطالبه اهالی منطقه سرانجام انجام گرفت.[۱۵]

حاشیه‌ها

گاف شهردار مشهد و معاون فرهنگی

در دومین نشست خبری محمدرضا کلائی شهردار مشهد او در واکنش به انتقادات خبرنگاران علیه عدم پاسخگویی مهدی زارعی معاون فرهنگی شهرداری مشهد،‌ با او تماس تلفنی گرفت و روی حالت بلندگو قرار داد؛‌ شهردار وقتی از معاون خود پرسید چرا به خبرنگاران جواب نمی دهد، زارعی گفت او حتی به زن و بچه اش هم فرصت نمی کند در جلسات، جواب بدهد، چه برسد به خبرنگاران و بعد با توهین از خبرنگارانی یاد کرد که عموما برای طرح مشکلات و مسایل شهری با او تماس می گرفتند.

پس از این اتفاق،‌ کلائی بابت آن‌که حق معاونش را رعایت نکرده و به او اطلاع نداده تلفن روی حالت بلندگو است عذرخواهی کرد و سپس ساعتی بعد از نشست خبری، زارعی ضمن عذرخواهی از خبرنگاران، گفته بود که فرزندش بیمار است حال مساعدی برای پاسخ نداشته است؛ در فاصله زمانی ۲۴ ساعته،‌ شهردار مشهد با پذیرش استعفای معاون خود،‌ با برگزاری نشستی دوباره با خبرنگاران از آن‌ها مجددا عذرخواهی کرد و از آن‌ها دلجویی داشت.[۱۶]

کاندیداتوری در انتخابات فدراسیون فوتبال

با توجه به موفقیت‌های به دست آمده در عرصه مدیریت شهرداری مشهد و به دعوت چند چهره ورزشی،‌ کلائی در بهمن‌ماه ۱۳۹۸ تصمیم گرفت تا در انتخابات فدراسیون فوتبال اعلام کاندیداتوری کند؛[۱۷]‌ البته وی نتوانست ده امضائ مدنظر برای تائید صلاحیت در انتخابات را جمع کند و دمجبور به کناره گیری شد. [۱۸] البته این کاندیداتوری محمدرضا کلائی در انتخابات فدراسیون فوتبال،‌ با موضع‌گیری برخی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد نیز همراه بود.[۱۹]

منابع

 1. «محمدرضا كلائی شهردار مشهد شد». خبرگزاری ایرنا.
 2. «حکم انتصاب شهردار جدید مشهد از سوی وزیر کشور امضا شد». خبرگزاری ایسنا.
 3. «مراسم تکریم و معارفه معاونت برنامه ریزی صندوق بازنشستگی فولاد». موسسه صندوق بازنشستگی فولاد.
 4. «محمدرضا کلائی، معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد مقدس شد». خبرگزاری فارس.
 5. «چهلمین تریبون محله با شهردار مشهد». روزنامه خراسان.
 6. «کلائی: برخی همدلی موجود در مشهد را برنمی‌تابند». خبرگزاری ایرنا.
 7. «شهرداری مشهد در حال حاضر هیچ بدهی معوقی ندارد». خبرگزاری شبستان.
 8. «جزئیات پروژه "کوه پارک" از زبان شهردار مشهد/ کمربند جنوبی شهر را نمی‌سازم». خبرگزاری تسنیم.
 9. «کوه پارک مشهد به بهره‌برداری رسید». خبرگزاری ایرنا.
 10. «نجات «کشف رود» با احداث نخستین تصفیه‌خانه سپتاژ کشور». شهرآرا نیوز.
 11. «کلائی: عزم و اراده مدیریت شهری و حاکمیت، ساماندهی کشف رود است». پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد.
 12. «آغاز پویش "یک حاشیه کمتر، صدها فرصت بیشتر" در مشهد/ حاشیه شهر پوست می‌اندازد». پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین.
 13. «آغاز عملیات اجرایی ۱۲ پروژه شهری در حاشیه شهر مشهد». خبرگزاری ایسنا.
 14. «عملیات اجرایی بزرگترین بوستان حاشیه شهر مشهد آغاز شد». خبرگزاری ایرنا.
 15. «دیوار حائل شهرک پردیس و شهید بهشتی مشهد تخریب شد». خبرگزاری فارس.
 16. «شهردار مشهد با پذیرش استعفای معاونش از خبرنگاران عذرخواهی کرد». خبرگزاری ایرنا.
 17. «شهردار مشهد، کاندید جدید ریاست فدراسیون فوتبال». ورزش سه.
 18. «دو نامزد انتخابات فدراسیون فوتبال انصراف دادند». خبر ورزشی.
 19. «شهردار مشهد در ارتباط با موضوع فدراسیون فوتبال تذکر گرفت». خبرگزاری ایرنا.

پیوند به بیرون

محمدرضا کلایی در اینستاگرام

محمدرضا کلایی در توئیتر