محسن میلانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

محسن میلانی استاد علوم سیاسی در دانشکده دولت و مسایل بین المللی دانشگاه فلوریدای جنوبی در شهر تَمپا است. او بیش از پنجاه مقاله دانشگاهی درباره خلیج فارس، انقلاب ۱۳۵۷ ایران و سیاست خارجی و امنیتی ایران، برای نشریات، کتب و دانشنامه‌ها نوشته و در کنفرانسهای متعدد بین‌المللی و ملی با مبحث ایران و خلیج فارس به سخنرانی پرداخته‌است.

میلانی همچنین به عنوان پژوهشگر، در دانشگاه هاروارد، کالج سنت آنتونی دانشگاه آکسفورد و دانشگاه فوسکاری در ونیز ایتالیا، به فعالیت پرداخته‌است. کتاب «شکل‌گیری انقلاب اسلامی: از سلطنت پهلوی تا جمهوری اسلامی»[۱] او (که توسط مجتبی عطارزاده به فارسی ترجمه شده‌است)، کتاب درسی مورد نیاز در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا، اروپا، ژاپن، کانادا و ایران می‌باشد. مقاله‌هایی چون «بحران گروگانگیری در سفارت آمریکا» و «روابط ایران و عراق در دوره پهلوی (۷۹-۱۹۲۱)» از نوشتارهای او برای دانشنامه ایرانیکا است. میلانی اخیراً در حال کار بر روی کتابی درباره سیاست منطقه‌ای ایران است.

آثار منتخب[ویرایش]

  • میلانی، محسن. ارغوان غوث. شکل‌گیری انقلاب اسلامی: از سلطنت پهلوی تا جمهوری اسلامی. ترجمهٔ مجتبی عطارزاده. تهران: گام نو، ۱۳۸۵. شابک ‎۹۶۴-۷۳۸۷-۱۸-۰. 

پانویس[ویرایش]

  1. The Making of Iran's Islamic Revolution: From Monarchy to Islamic Republic

منابع[ویرایش]