ماشالله گلستانی‌نژاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ماشاءالله گلستانی‌نژاد
رهبر مذهبی جامعه یهودیان ایران
شروع به کار
۱۳۸۶
پس ازیوسف همدانی کهن
اطلاعات شخصی
زاده۲۳ آبان ۱۳۱۸
شیراز، ایران
مذهبیهودیت

حاخام ماشاالله گلستانی‌نژاد فرزند یوسف، متولد ۱۳۱۸، در شیراز، در حال حاضر مرجع دینی رسمی کلیمیان ایران می‌باشد. وی نزد اساتیدی مانند حاخام یهوشوع نتن-الی، حاخام بن خئیم و حاخام خانی دارشان و هاراو کولی گر و حاخام یعقوب لوی فرزند هاراو لوی مؤسس اوتصرهتورا (گنج دانش) در ایران کسب دانش کرده‌است. همچنین سمیخای شحیطا را از حاخام بن خئیم درس گرفته‌است.

او از سال ۵۷۱۹ در امور کشروت مذهبی شیراز و همچنین تدریس در مدرسه کوثر مشغول بوده‌است. او در حال حاضر، ریاست شورای روحانیت انجمن خیریه کلیمیان شیراز و بِت‌دین شیراز را برعهده داشته و همچنین عضو شورای حل اختلاف دادگستری شیراز نیز، می‌باشد.

او جوهره طلایی دین یهود را جمله «همنوعت را مانند خودت دوست بدار.» (بند ششم ده فرمان) می‌داند؛ و از فعالان حقوق بشر است. در جریان نبرد اسرائیل و غزه در سال ۱۳۸۷ او طی حکمی کمک به مردم فلسطین را وظیفه هر یهودی موحد دانست و اعلام کرد اختلاف فاحشی میان آیین یهود و مسلک صهیونیسم وجود دارد و صهیونیست‌ها را نمی‌توان امت موسی یا فرزندان یعقوب دانست. همچنین او معتقد است هیچ یهودی موحدی اجازه ندارد تا روز ظهور منجی بشر(ماشیح)، برای پایان دادن به تبعید یهودیان تلاش کند یا با توسل به زور و خشونت و خونریزی تحت عنوان سرزمین موعود کشور و دولت تشکیل دهد و هر اقدامی در این راستا خارج از قاموس دین یهود است. او همچنین هر گونه حمایت و کمک به صهیونیست‌ها را حرام دانسته‌است و حمایت از خون‌ریزان و جنایتکاران را مشمول مجازات آسمانی می‌داند و اعلام کرد هر کس از هر طریقی که می‌تواند باید از ریختن بناحق خون انسان‌های مظلوم و بی‌گناه ممانعت کند.

منابع[ویرایش]