پرش به محتوا

مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک
نوعسازمان حرفه‌ای
پیشینیانادغام مؤسسه مهندسان برق آمریکا و مؤسسه مهندسان رادیو
بنا نهاده۱ ژانویه ۱۹۶۳؛ ۶۱ سال پیش (۱۹۶۳-0۱}})
دفتر مرکزیمنهتن، نیویورک سیتی، نیویورک، ایالات متحده آمریکا
محدودهٔ فعالیتسراسر جهان
محصولاتاستانداردهای صنعتی، کنفرانس، و نشریات
درآمد۴۶۷ میلیون دلار آمریکا
تعداد کارکنانبیش از ۴۲۳٬۰۰۰
وبگاه

مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (به انگلیسی: The Institute of Electrical and Electronics Engineers) با سرواژه IEEE معروف است (آی-تریپِل-ئی /ai trɪpl i:‎/‏ گفته می‌شود [۱])، یک سازمان بین‌المللی حرفه‌ای و غیرانتفاعی است. هدف این مؤسسه کمک به پیش‌برد فناوری به‌طور عام و حوزه‌های وابسته به مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر و همچنین زمینه‌های وابسته به‌طور خاص است. این مؤسسه بیش از ۴۲۳ هزار نفر عضو در ۱۶۰ کشور جهان دارد که ۴۵ درصد این اعضا خارج از ایالات متحده آمریکا هستند.

نشان این مؤسسه برگرفته از قانون دست راست در فیزیک است.

تاریخچه

[ویرایش]
موسسهٔ آی‌تریپل‌ای در طبقه هفدهم این ساختمان در نیویورک قرار داشت. شرکت‌های مهندسی مهم دیگری هم در این ساختمان هستند

این انجمن در سال ۱۹۶۳، از پیوستن دو مؤسسه مهندسان برق آمریکا (AIEE، تأسیس شده ۱۸۸۴) و مؤسسه مهندسان رادیو (IRE، تأسیس شده ۱۹۱۲) در آمریکا بنیان گذاشته‌شد. صنعتگران آمریکایی، مؤسسه مهندسان برق آمریکا را برای تربیت نیروی کار ورزیده و همچنین آماده‌کردن استاندارد لازم برای صنایع برق و الکترونیک آمریکا، در سال ۱۸۸۴ بنیان گذاشتند. پیشگامان الکترونیک رادیویی نیز مؤسسه مهندسان رادیو را در سال ۱۹۱۲ بنیان نهادند، که برخلاف AIEE که تنها بر آمریکا تمرکز داشت، به فعالیت‌های بین‌المللی نیز می‌پرداخت.

انتشارات

[ویرایش]

این مؤسسه حدود سی درصد از انتشارات جهان (کتاب، نشریه، ...) در زمینه برق و کامپیوتر را منتشر می‌کند و شمار مقاله‌های آن به صد نیز می‌رسد.[۲] این نشریات به همراه سایر نشریات صدها کنفرانسی که در سال برگزار می‌شود در آی‌تریپل‌ای اکسپلور منتشر می‌شود.[۳]

افزون بر این‌ها، این مؤسسه کتابچه‌های راهنمایی را هم در زمینه استانداردهای برق منتشر می‌کند و یکی از کارهای مهم این سازمان در دنیا، استانداردسازی است.

استانداردسازی

[ویرایش]

این مؤسسه از موسسات مهم استانداردسازی در دنیا است که این کار را انجمن استاندارد آی تریپل ای انجام می‌دهد. استانداردسازی این مؤسسه، گستره‌ای از موضوعات را در بر می‌گیرد از جمله: مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات، مخابرات، حمل و نقل، نانوفناوری و …

برای مثال یکی از استانداردهای مهم این مؤسسه، IEEE 802.11 برای ارتباطات بی‌سیم است.

عضویت و رده‌ها

[ویرایش]

بیشتر اعضای این مؤسسه، مهندسان برق و کامپیوتر هستند اما جامعه‌های دیگر این مؤسسه باعث شده‌است که افرادی از رشته‌های دیگر هم در آن عضو شوند مثل رشته‌های فیزیک، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، ریاضی و …

این مؤسسه، انواع عضویت دارد که برای هریک از آن‌ها باید شرایط لازم تحصیلی و پژوهشی و مانند آن را دارا بود. انواع عضویت از این قرار است:

 • اعضای دانشجو: این عضویت که هزینه آن نسبتاً کمتر است برای دانشجویان دوره کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی در موسسات معتبر یا آموزش عالی است.
 • اعضا عادی: عضویت معمولی یا حرفه‌ای برای دانش‌آموختگان رشته‌های فنی-مهندسی از یک مؤسسه آموزش عالی معتبر، یا کسانی‌ست که صلاحیت حرفه‌ای خود را در یک رشته فنی-مهندسی با دست‌کم شش سال سابقه کار نشان داده باشد، است. عضویت برای کسانی که تخصصی در زمینه‌های کاری مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک ندارد، یا در زمان ثبت نام نتوانسته تمام شرایط عضویت را فراهم کند، نیز امکان‌پذیر است. دانشجویان و کسانی که از همکاران مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک به‌شمار می‌روند، از همه امتیازات اعضای کامل به جز داشتن دفتر کاری و حق رأی برخوردار هستند.[۴]
 • وابستگان جامعه: برخی از انجمن‌های مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک همچنین اجازه می‌دهند کسی که عضو یک جامعه مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک نیست به تبدیل شدن به یک انجمن وابسته به یک جامعه خاص در مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک، که اجازه می‌دهد تا نوع محدودی از مشارکت در کار مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک خاص.
 • اعضای ارشد: پس از برآوردن شرایطی خاص، یک عضو حرفه‌ای می‌تواند برای عضویت ارشد درخواست کند. این بالاترین رده رسمی است که یک عضو حرفه‌ای می‌تواند به‌طور مستقیم برای آن درخواست کند. درخواست‌کننده عضویت ارشد باید دست‌کم سه توصیه‌نامه از دیگر اعضای ارشد، همکار (Fellow) یا افتخاری مؤسسه داشته باشد و سایر شرایط سخت‌گیرانه در تحصیلات، دستاورد علمی، همکاری قابل‌توجه و تجربه کافی را برآورده کند. اعضای ارشد، انتخاب‌شده هستند، و برخی از مسئولیت‌های مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک فقط برای اعضای ارشد (و همکار) در دسترس است. عضویت ارشد همچنین یکی از شرایط لازم برای افرادی که برای رده مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک، که درجه‌ای ممتاز است، نامزد شده و رده آن‌ها بالاتر می‌رود.
 • اعضای همکار: بالاترین ردهٔ عضویت برای کسانی با سوابق فوق‌العاده موفق در زمینه‌های مؤسسه است. این رده نمی‌تواند به‌طور مستقیم از سوی عضو مؤسسه درخواست شود. فرد خواستار این رده باید ار سوی اعضای دیگر نامزد شود، و در رأی‌گیری سالانه، تنها یکی در هر هزار عضو به این رده می‌رسد.
 • اعضای افتخاری: کسی که پیش از این عضو این مؤسسه نبوده اما کار فوق‌العاده‌ای کرده‌است، مثلاً یکی از مدال‌های افتخار آی تریپل ای را گرفته باشد، ممکن است از سویهیئت مدیره آی تریپل ای به عضویت افتخاری در آید.
 • اعضای مادام العمر و اعضای پیوسته مادام العمر: کسی که بیش از ۶۵ سال داشته و مجموع سن او و سال‌های عضویت او در این مؤسسه دست‌کم صد سال باشد، یک عضو مادام العمر می‌شود. اگر چنین کسی پیش از این، عضو همکار هم باشد، عضو پیوسته مادام العمر خواهد شد. از کسانی که به این رده رسیده‌اند می‌توان به دیوید ک. چِنگ نویسنده کتاب الکترومغناطیس میدان و موج، فضل‌الله رضا، همایون عریضی و فرخ مروستی[۵] اشاره کرد.

این سازمان با بیش از ۴۲۳ هزار عضو در بیش از ۱۶۰ کشور جهان، از سازمان‌های حرفه‌ای دیگر، بیشتر عضو دارد که بیش از ۶۸ هزار عضو آن دانشجو هستند. مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک با انتشار حدود ۱۳۰ مجله کارشناسی و ۴۰۰ مجموعه نوشتار کنفرانس در سال، یک سوم نوشته‌های کارشناسی چاپ‌شده در زمینهٔ مهندسی برق و مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر را منتشر می‌کند.[۶]

جوامع

[ویرایش]

این مؤسسه ۳۸ جامعه دارد که هریک در زمینه خاصی تمرکز دارند. هریک از آن‌ها در زمینه خود، انتشارات، کنفرانس، شبکه بازرگانی و سرویس‌های دیگری دارند.[۷][۸]

شوراهای فنی

[ویرایش]

اگر چند جامعه به هم بپیوندند و همکاری کنند، یک شورای فنی پدید می‌آید. هم‌اکنون هفت شورای فنی وجود دارد.

بخش ایران

[ویرایش]

شاخه‌های دانشجویی

[ویرایش]

هم‌اکنون ۵۸ شاخهٔ دانشجویی این انجمن در دانشگاه‌های معتبر کشور فعال است.[۱۲]

کمیته‌ها

[ویرایش]

بخش ایران مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک دارای ۱۵ کمیته است:[۱۳]

 • کمیته جوایز
 • کمیته کنفراس‌ها
 • کمیته دانش‌آموختگان
 • کمیته توسعه عضویت
 • کمیته ارتقا
 • کمیته انتخابات
 • کمیته زنان در مهندسی (WIE)
 • کمیته فعالیت‌های دانشجویی
 • کمیته مجامع تخصصی
 • کمیته آموزش
 • کمیته ارتباط با صنعت
 • کمیته خبرنامه
 • کمیته فعالیت‌های حرفه‌ای
 • کمیته استاندارد
 • کمیته وب

جستارهای وابسته

[ویرایش]

پانویس

[ویرایش]
 1. IEEE - IEEE Mission & Vision
 2. About IEEE
 3. IEEE's online digital library
 4. Institute of Electrical and Electronics Engineers
 5. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۳ اکتبر ۲۰۱۹.
 6. IEEE - About IEEE
 7. "IEEE Societies & Communities". IEEE. Retrieved 7 November 2010 (2010-11-07). {{cite web}}: Check date values in: |accessdate= (help)
 8. "IEEE Society Memberships". IEEE. Retrieved 7 November 2010 (2010-11-07). {{cite web}}: Check date values in: |accessdate= (help)
 9. Region 8 (Europe, Middle East, & Africa) History - GHN: IEEE Global History Network
 10. «نسخه آرشیو شده» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۱۲ مه ۲۰۱۲.
 11. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۱ مه ۲۰۱۲.
 12. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۵.
 13. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۵.

منابع

[ویرایش]

پیوند به بیرون

[ویرایش]