مؤسسات فناوری هند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
موقعیت دانشگاه‌های آی‌آی‌تی در کشور هند

مؤسسات فناوری هندوستان مشهور به آی‌آی‌تی (IITs) نام مجموعه‌ای از معتبرترین دانشگاه‌های کشور هند است. این مؤسسات آموزش عالی گروهی متشکل از پانزده دانشگاه مستقل معتبر است که بیشتر متمایل به رشته‌های مهندسی و فناوری هستند و به عنوان «مؤسسهٔ مهم ملی» توسط پارلمان هند اعلام و تأسیس شده‌اند.

دانشگاه‌ها[ویرایش]

به دنبال این مصوبهٔ مجلس، این دانشگاه‌ها در شهرهای مختلف هند به این ترتیب افتتاح شدند:

برخی از IITها با کمک‌های مالی و یا استفاده از مهارت‌های فنیِ ارائه‌شده از طرف سازمان یونسکو، آلمان، ایالات متحده، ژاپن و اتحاد جماهیر شوروی تأسیس شده‌اند.

هر IIT دانشگاهی خودمختار است که از طریق یک شورای مشترک که نظارت عالی بر ادارهٔ آنها را عهده‌دار است با یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند.

پذیرش دانشجو[ویرایش]

روند عمومی پذیرش دانشجو در این دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی از طریق «آزمون ورودی مشترک» انجام می‌شود که با نام IIT-JEE مشهور است. ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی در سال حدود ۸٬۰۰۰ نفر از داوطلبان پذیرفته‌شده در این آزمون است.

همچنین از طریق آزمون‌های JAM ،JMET ،GATE و CEED پذیرش دانشجو صادر می‌شود که حدود ۱۵٬۵۰۰ نفر برای مقطع کارشناسی، ۱۲٬۰۰۰ نفر کارشناسی ارشد به‌علاوهٔ تعدادی پژوهشگر در مقطع دکتری در مجموعهٔ IITها پذیرفته می‌شوند.

رتبه‌بندی و سطح علمی[ویرایش]

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های هند، همواره IITها با توجه به کیفیت علمی، آموزش استاندارد، نحوهٔ پذیرش دانشجو، امکانات و تجهیزات پژوهشی و محوطهٔ دانشگاه بالاتر از دانشکده‌های مهندسی و فنی دیگر هند قرار داشته‌اند. در بررسی دانشگاه‌های مهندسی و فنی هند از نظر کیفیت علمی، استاندارد آموزش، نحوهٔ پذیرش دانشجو، امکانات و تجهیزات پژوهشی و محوطهٔ دانشگاه همواره IITها بالاتر از دانشکده‌های دیگر هند قرار داشته‌اند.

در بررسی‌های بین‌المللی نیز IITها موفق به دستیابی به بالاترین رتبه‌بندی شده‌اند و اکثر آنها در بالای فهرست مؤسسات مهندسی قرار می‌گیرند. IIT بمبئی در سال ۲۰۰۹ به عنوان سی‌امین دانشگاه برتر جهان در میان دانشگاه‌های مهندسی و فناوری[۱] و رتبهٔ ۱۶۳ در میان کل دانشگاه‌های جهان[۲] شناخته شده‌است.

دانش‌آموختگان[ویرایش]

بسیاری از دانش‌آموختگان IITها در تخصص‌های مختلفی موفقیت‌های چشم‌گیر داشته‌اند. از جمله وینود کسلا از بنیان‌گذاران اصلی شرکت سان مایکروسیستمز از جمله دانش‌آموختگان آی‌آی‌تی می‌باشد. ساندار پیچای، مدیرعامل اجرایی گوگل نیز دانش‌آموختهٔ مؤسسه فناوری هند کاراگپور است.

منابع[ویرایش]

  1. «THE - QS World University Rankings 2009 - Engineering/Technology»(انگلیسی)‎. وب‌گاه رسمی، ۱۲ اسفند ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در اسفند ۱۳۸۸. 
  2. «2009 World University Rankings»(انگلیسی)‎. وب‌گاه رسمی، ۱۲ اسفند ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در اسفند ۱۳۸۸.