لورند اوتوو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لورند اوتوو
Roland Eotvos.jpg
لورند (رولند) اوتوو
متولد ۲۷ ژوئیه ۱۸۴۸
بودا
مرگ ۸ آوریل ۱۹۱۹
بوداپست
ملیت مجارستانی
رشته فعالیت فیزیک
دلیل شهرت آزمایش اوتوو
قانون اوتوو
پاندول اوتوو

بارون لورند اوتوو دو واساروس نامنی ((به انگلیسی: Baron Loránd Eötvös de Vásárosnamény) (به مجاری: Vásárosnaményi báró Eötvös Loránd Ágoston) یا لورند اوتوو ۲۷ ژوئیه ۱۸۴۸ - ۸ آوریل ۱۹۱۹) که در متون انگلیسی بیشتر با نام بارون رولند فن اوتوو[۱] یک فیزیکدان مجارستانی بود. او امروزه به خاطر کارهایش در زمینه کشش سطحی و گرانش شناخته می شود.

زندگی[ویرایش]

در سال ۱۸۴۸، سال انقلاب مجارستان دیده به جهان گشود. او فرزند ژوزف اوتوو است که شاعری به نام، نویسنده و سیاستمدار بود و در آن زمان وزیر کابینه بود.

اوتوو امروزه به خاطر کارهای تجربی اش در زمینه گرانش و به ویژه مطالعه هم ارزی جرم گرانشی و جرم لختی(اصل ضعیف هم ارزی) و همچنین مطالعه گرادیان گرانشی در سطح زمین، شناخته می شود. اصل ضعیف هم ارزی نقش برجسته ای در نظریه نسبیت دارد و آلبرت اینشتین در مقاله سال ۱۹۱۶ خود، "بنیان نظریه نسبیت عام"، به آزمایش اوتوو ارجاع داده است. اندازه گیری گرادیان گرانشی نیز در ژئوفیزیک کاربردی اهمیت دارد. در دستگاه واحدهای سانتیمتر-گرم-ثانیه واحد گرادیان گرانشی به افتخار وی "اوتوو" نامگذاری شده است.

اوتوو از سال ۱۸۸۶ تا پایان زندگی اش، در دانشگاه بوداپست به تدریس و تحقیق مشغول بود و این دانشگاه در سال ۱۹۵۰ به افتخار وی به دانشگاه اوتوو لورند تغییر نام داد.


مطالعه بیشتر[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. L. Bod, E. Fishbach, G. Marx, and Maria Náray-Ziegler: One hundred years of the Eötvös experiment, – Acta Physica Hungarica 69/3-4 (1991) 335–355