لوتر (نمایشنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لوتر
LutherPlay.jpg
جلد چاپ نخست (فیبر اند فیبر)
نوشته‌شده توسط جان آزبرن
شخصیت‌ها مارتین
تتزل
کاجتن
شوالیه
استاوپیدز
تاریخ نخستین نمایش ۲۶ ژوئن ۱۹۶۱
مکان نخستین نمایش تئاتر رویال، تاتینگهام
زبان اصلی زبان انگلیسی
ژانر درام
صحنه ارفورت
یوتربورگ
ویتنبرگ
ورمس

لوتر (به انگلیسی: Luther) نمایشنامه‌ای است از جان آزبرن، نمایشنامه‌نویس انگلیسی که در سال ۱۹۶۱ نوشته شده و به کاوش در عواملی می‌پردازد که در زندگی مارتین لوتر، یکی از محرکین اصلاحات پروتستانی مؤثر بوده‌اند. آزبرن در این کتاب تحت تأثیر کتاب لوتر جوان اثر اریک اریکسون است که سه سال قبل، یعنی در سال ۱۹۵۸ منتشر شده بود.

در این نمایشنامه، یبوست مشهور لوتر در این دوره از زندگی و حرفه او نقش بازی می‌کند. آزبرن روند نوشتن علیه انبوه قتل و غارتگری دهقانان (۱۵۲۵) توسط لوتر، و درخواست او برای سرکوب‌های شدید دهقانان را در جنگ دهقانی (۱۵۲۴- ۱۵۲۶) نشان می‌دهد. لوتر او پاسخ فلسفی و کلامی خوبی به این چالش، مطابق با تفکر خود لوتر می‌دهد. این امر به نظر می‌رسد نشان‌دهنده‌ی تبرئه‌ی آزبورن از هر گونه اتهام نگاه کاملاً یک‌جانبه علیه لوتر باشد. به نظر می‌رسد لوتر موجب سرخوردگی آزبورن باشد، زیرا او می‌توانست با دنبال کردن زندگی وی، او را به عنوان یک انقلابی بنمایاند. لوتر یوهان ون استاپیتز را داشت، اگر چه در یک زمان وقتی شخص تاریخی شده‌اند مرده حداقل یک سال قبل، از گفتن لوتر: «ما چیزهای زیادی به شما مدیونیم.»

اجرای نمایش[ویرایش]

این نمایش با بازی آلبرت فینی در نقش لوتر، در تئاتر رویال کورت لندن و تئاتر سنت جیمز در برادوی نیویورک اجرا شده است. در سال ۱۳۵۳ این نمایشنامه توسط محمد تهامی‌نژاد به فارسی ترجمه و توسط انتشارات امیرکبیر چاپ شد.[۱] این نمایش در همان سال توسط رجب محمدین در دانشگاه تهران در تالار مولوی اجرا شد.[۲]

در سال ۱۹۷۴ بر اساس این نمایش، فیلمی با بازی استیسی کیچ، جودی دنچ، موریس دنهام، هیو گریفیث، پاتریک مگی و رابرت استفنز ساخته شد.

پی‌نوشت[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]