سفر دراز روز در شب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سفری طولانی از روز به شب
Long Day's Journey into Night
Long Day's Journey into Night 1956.jpg
نویسنده یوجین اونیل
برگرداننده بیتا دارابی
ناشر
ناشر فارسی: انتشارات سبزان
محل نشر
مکان ناشر فارسی: تهران
تاریخ نشر ۱۹۵۶ میلادی
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۹۲
موضوع ادبیات
سبک دراما
زبان انگلیسی

سفری طولانی از روز به شب برنده جایزهٔ پولیتزر در سال ۱۹۵۷، یکی از آثار برجستهٔ یوجین اونیل است که با وجود گذشت چند دهه از نگارش آن، هنوز از دیدگاه‌های متفاوت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اونیل در این نمایش‌نامه یک روز غم‌انگیز از ماه آگوست سال ۱۹۱۲ از ساعت هشت و نیم صبح تا نیمه شب را در خانوادهٔ تایرون به تصویر می‌کشد. چهار شخصیت اصلی نمایش‌نامه همگی به نحوی با معضل اعتیاد درگیرند. سه شخصیتِ مذکرِ داستان می‌خواره‌اند و مادر خانواده به علت عارضه‌های ناشی از زایمان و تجویز نامناسب مورفین از سوی پزشکی غیرحاذق به مصرف آن معتاد شده است.

پدر خانواده نیز به علت وضع مالی بدی که در گذشته داشته، بسیار مُمسک است و اعضای خانواده، خساست وی را عامل اصلی اعتیاد مادر می‌دانند و او را ملامت می‌کنند. داستان سفری طولانی از روز به شب آشکارا مبتنی بر زندگی شخصی اونیل است چرا که پدر خانواده بازیگر تئاتر و مدام در سفر برای اجرای نمایش است و مادر معتاد و دچار حمله‌های عصبی است. یکی از برادران عیاش و الکُلی و برادر دیگر یادآور برادر کوچک اونیل به نام ادموند است که در دو سالگی مرده و اونیل در اینجا نام یوجین را بر او نهاده است.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

نظم‌های سه‌گانهٔ لاکان در نمایش نامه ی سیر طولانی روز در شب اثر یوجین اونیل https://www.academia.edu/4804203/_