پرکردن دندان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پرکردن دندان
مداخله پزشکی
ICD-9-CM 23.2-23.4

پرکردن دندان یا ترمیم دندان به بازگرداندن عملکرد و شکل ظاهری دندان آسیب دیده با مواد ترمیم کنندهٔ دندان گفته می‌شود. خرابی ساختار دندان معمولاً در اثر پوسیدگی دندان یا آسیب‌های خارجی بوجود می‌آید.و گاهی ترمیم دندان به منظور اصلاح بدشکلی های دندانی انجام میشود .اصلاح بدشکلی و نافرمی دندان اصطلاحا دندانپزشکی زیبایی محسوب میشود.

مواد ترمیمی

مواد ترمیمی دندانپزشکی به دودسته کلی کامپوزیت ها وآمالگام تقسیم بندی میشوند.این دو دسته از مواد در نوع استفاده وتراش وانتخاب دندان تفاوت های کلی باهم دارند.

عصب کشی یا نه؟[ویرایش]

تا هنگامی که پوسیدگی به پالپ دندان ( که عوام به آن عصب دندان میگویند ) نرسد میشود دندان را بدون درمان ریشه ( که عموماً به آن عصب کشی میگویند ) پر کرد و این ربطی به عمق پوسیدگی ندارد. پس بهتر است هرچه زودتر دندانهای پوسیده را پر کرد تا پوسیدگی به عصب نرسد.البته پوسیدگی دندان تنها عامل مسبب عصب کشی نیست و ضربه و مشکلات لثه و شکستگی دندان نیز می‌تواند باعث اسیب عصب دندان شود

آماده کردن دندان[ویرایش]

ترمیم دندان به شکل یک مناسب و با یک عملکرد مناسب در دو مرحله انجام می‌شود. ۱- آماده کردن دندان برای جاگذاشتن مواد ترمیمی در آن و ۲- جایگذاری کردن مواد ترمیمی در داخل دندان. مرحله آماده کردن دندان برای جاگذاشتن مواد ترمیمی شامل برش دندان با مته‌های مخصوص دندان است که بعد از آن مواد ترمیمی در دندان جایگزین می شوند. همچنین در این مرحله قسمتهای پوسیده دندان که از لحاظ ساختاری از بین رفته‌اند خارج می‌شوند.

منابع[ویرایش]

https://dentalprove.comمشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Dental restoration». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۰.