لباب‌الالباب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از لباب الالباب)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لباب الالباب
لباب الاباب 1.jpg
جلد کتاب لباب الالباب
نویسندهمحمد عوفی
برگردانندهمحمد عباسی
ناشرانتشارات فخر رازی
تاریخ نشر
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۶۱
موضوعزندگی‌نامه سخنوران ایرانی
زبانفارسی
سریپروفسور ادوارد بروان

لُباب‌الاَلباب (تألیف‌شده در حدود ۶۱۸ه‍.ق) نام نخستین کتاب زندگی‌نامه تألیف‌شده به زبان فارسی است. این کتاب نوشته نورالدین محمد عوفی بخاری است. در این کتاب زندگی‌نامه سخنوران ایرانی آورده شده و پیشرو این سبک در ادبیات فارسی بوده‌است.

شرح کتاب[ویرایش]

این کتاب به شرح حال شاعران نامدار ایرانی و نقد آثار آنان می‌پردازد. نقدهای این کتاب اغلب مبهم است و همه نویسندگان و شاعران ایرانی را تحسین می‌کند.

لباب‌الالباب به دو جلد قابل بخش است. جلد نخست دربارهٔ بلندپایگان سخنور و جلد دوم زندگی‌نامه تمام سخنورانی که عوفی توانسته‌است از دوره طاهریان تا زمان خوارزمشاهیان آثاری از آنها بیابد.

اسلوب انشاء آن بر سیاق کتاب‌های عربی یتیمةالدهر ثعالبی و دمیةالقصر باخَرزی و آهنگین و پرآرایه نوشته شده‌است.

دربارهٔ کتاب[ویرایش]

عوفی این کتاب را پس از نقل مکان به هندوستان در آنجا و به نام یکی از وزیران هند نوشت. این کتاب همچنان مورد توجه تذکره نویسان بوده و تذکره مجمع‌الفصحاء نیز بر پایه آن تألیف گردیده‌است.

تاریخچه نشر[ویرایش]

مقدمه کتاب-انتشارات فخر رازی

این کتاب از روی چاپ پروفسور ادوارد بروان با مقدمه و تعلیقات علامه محمد قزوینی و استاد سعید نفیسی و ترجمهٔ دیباچهٔ انگلیسی به فارسی به قلم محمد عباسی و توسط انتشارات فخر رازی در بهار ۶۱ به تعداد ۲۰۰۰ نسخه چاپ گردیده‌است.

همچنین این کتاب با تصحیح عزیزالله علیزاده توسط انتشارات فردوس تهران در سال ۱۳۹۱ در ۵۲۰ صفحه همراه با نمایه (شامل فهرستی از موضوع‌ها و واژه‌های مهم، اساسی، نام‌ها) بازنشر شده‌است.

منابع[ویرایش]

  • لباب الالباب: محمد عوفی، به کوشش پروفسور ادوارد بروان، مترجم محمد عباسی، تهران: انتشارات فخر رازی، ۱۳۶۱.
  • لباب الالباب: محمد عوفی، مصحح عزیزالله علیزاده، تهران: فردوس، ۱۳۹۱، ۵۲۰ صفحه. شابک: ۳-۵۰۰-۳۲۰-۹۶۴-۹۷۸
  • طباطبائی، محیط، نخستین کانون شعر فارسی دری در ایران، در گوهر، نامه تحقیقی دربارهٔ ادبیات و هنر و تاریخ و فرهنگ ایران، نشریه بنیاد نیکوکاری نوریانی، تهران: سال پنجم-شماره اول فروردین‌ماه ۲۵۳۶ (شماره مسلسل ۴۹)، ص۱۱.
  • نقد ادبی نوشته حمیدرضا شایگان‌فر، انتشارات دستان