قلب‌هایی از آهن ۴

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قلب‌هایی از آهن ۴
توسعه‌دهنده(ها)پارادوکس دولوپمنت استودیو
ناشر(ها)پارادوکس اینتراکتیو
کارگردان(ـان)یوهان اندرسون
تهیه‌کننده(ها)استافان برگلن
پاتریک برگلیند
کاندرا داهلگرن
رابین سدرهولم
طراح(ـان)دن لیند
یوهان اندرسون
کریس کینگ
برنامه‌نویس(ـان)دن لیند
هنرمند(ان)فردریک تول
آهنگساز(ان)آندرئاس والدتفت
موتورپارادوکس دولوپمنت استودیو
سکو(ها)مایکروسافت ویندوز، مک‌اواس، لینوکس
تاریخ(های) انتشار
 • ج: June 6, 2016
ژانر(ها)بازی ویدئویی راهبردی، جنگی
حالت(ها)بازی ویدئویی تک‌نفره، بازی ویدئویی چندنفره

قلب‌های آهن ۴ (انگلیسی: Hearts of Iron IV) یک بازی ویدئویی راهبردی ساخت شرکت پارادوکس دولوپمنت استودیو است که در تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۱۶ عرضه شد. این بازی ادامه‌ای بر قلب‌هایی از آهن ۳ است و در هنگامهٔ جنگ جهانی دوم می‌گذرد.

این بازی چهارمین سری از بازی‌های قلب‌هایی از آهن است که در سال ۲۰۰۲ با تمرکز بر نبردهای تاریخی جنگ جهانی دوم آغاز شده‌است. این بازی همزمان با هفتادو دومین سالگرد عملیات پیاده شدن در نرماندی (یکی از معروف‌ترین عملیات‌های جنگ جهانی دوم) منتشر شد.

در این بازی به بازیکن این توانایی داده شده‌است تا هر کشوری را که می‌پسندد در یکی از سناریوهای سال‌های ۱۹۳۶ یا ۱۹۳۹ انتخاب نماید و کشورش را برای پیروزی در برابر اتحادهای متحدین، متفیق یا کمینترنها رهبری کند.

هم‌اکنون هشت محتوای قابل دانلود و گسترش دهنده برای این بازی منتشر شده که شامل موارد زیر می‌شود.:

 • Together for Victory
 • Death or Dishonor
 • Waking the Tiger
 • Man the Guns
 • La Résistance
 • Battle For The Bospours
 • No Step Back
 • By Blood Alone
محتوای قابل دانلود
۲۰۱۶Together for Victory
۲۰۱۷Death or Dishonor
۲۰۱۸Waking the Tiger
۲۰۱۹Man the Guns
۲۰۲۰La Résistance
Battle for the Bosporus
۲۰۲۱No Step Back

گیم پلی[ویرایش]

قلب‌هایی از آهن ۴ یک بازی راهبرد کلان جنگی است که حول محور جنگ جهانی دوم می‌گردد. بازیکن باید به عنوان هر کشوری در ۱۹۳۶ یا ۱۹۳۹ می‌تواند به صورت تک نفره یا چند نفره بازی کند، هرچند بازی بیشتر از سال ۱۹۵۰ نمی‌تواند پیش برود. ارتش یک کشور میان نیروی ناوی، نیروی هوای و نیروی زمینی تقسیم می‌شود. برای نیروهای زمینی، بازیکن باید لشکرهایی از پیاده‌نظام، تانک و دیگر یگان‌ها را طراحی و دستوردهی کند. این لشکرها به منابع انسانی و لوازم مورد نیاز احتیاج دارند که بتوانند درست پیش روی کنند. نیروهای دریایی و هوایی نیز به منابع انسانی و تجهیزات نیاز دارند، که شامل خود کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی نیز می‌شود. تجهیزات به دست کارخانه‌های نظامی ساخته می‌شود. کشتی‌ها نیز در کارخانه‌های کشتی سازی تولید می‌شوند. همین کارخانه‌های نظامی و کشتی سازی، توسط کارخانه‌های غیرنظامی ساخته می‌شود که همچنین، ساختمان‌های دیگری نیز می‌سازد، کالای نهایی تولید می‌کنند و با کشورهای دیگر بازرگانی و تجارت می‌کنند. بیشتر کشورها مجبور به اختصاص دادن فضایی برای کارخانه‌های غیرنظامی خود هستند که کالاهای نهایی تولید کنند اما به مرور زمان که نیروهای کشور مجهز می‌شوند، کارخانه‌های بیشتری برای کارهای دیگر آزاد می‌شوند. مجهز کردن نیروها یک «سیاست» درون بازی است که بازیکن که با اندازه کافی «قدرت سیاسی»، یک منبع که برای انتخاب کردن وزیر و دیگر سران دولت نیز استفاده می‌شود. به غیر از مجهز کردن نیروها سیاست‌های دیگری نیز در بازی هستند.[۱]

زمین در این بازی، به منطقه‌های کوچکی به نام «استان» تقسیم می‌شوند، که در کنار یک دیگر یک ایالت را تشکیل می‌دهند. هر ایالت یک مقدار خاصی ساختمان، کارخانه و ۱۰ جا برای زیرساخت دارند. دریاها و اقیانوس‌های اصلی همچنین به مناطق مختلفی تقسیم شده‌اند. هر استان یک نوع ناهمواری خاصی دارد که نشان می‌دهد یگان‌ها چگونه در آن استان عمل می‌کنند. لشکرها در استان‌ها جایگذاری می‌شوند و می‌توانند به لشکرهای دشمن در استان بقلی حمله کنند. خوب عمل کردن لشکرها به چندین عامل بستگی دارد: کیفیت تجهیزاتشان، آب و هوا، نوع ناهمواری استان، ویژگی‌های فرمانده ای که لشکر را رهبری می‌کند و روحیه هر دو طرف. تکنولوژی‌ها می‌توانند برای بهتر کردن تجهیزات و دکترین نظامی استفاده شود، و برای چیزهای دیگر نیز استفاده می‌شود. کشوری که از لحاظ تکنولوژی برتر باشد شانس برنده شدن بیشتری در نبرده‌ها دارد. اگر یک لشکر، بر لشکر دشمن غلبه کند، آنها می‌توانند استانی که لشکر دشمن در آن بود را اشغال کنند. برخی استان‌ها پوینت پیروزی دارند، که هرچه بیشتر آنها گرفته شوند کشور را سمت کاپیتولاسیون می‌برد. جلوتر در بازی، اگر کشوری به فناوری بمب اتم دست پیدا کرده باشد، از آن می‌تواند برای ویران کردن کشور دشمن استفاده کند.[۲]

منابع[ویرایش]

 1. Apolon (June 29, 2016). "'Hearts Of Iron 4' Beginner's Guide: Tips, Tricks and Strategies For Mastering The Basics". Player.One. Archived from the original on 21 February 2019. Retrieved January 8, 2019.
 2. JAFalcon (March 18, 2016). "Hearts of Iron IV developer diary talks about nuclear weapons". GameWatcher. Retrieved February 20, 2019.

پیوند به بیرون[ویرایش]