قره‌تپه (بهشهر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قره تپه
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستانبهشهر
بخشمرکزی
دهستانمیان کاله
مردم
جمعیت۱۸۸۴ نفر

قره تپه، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان بهشهر در استان مازندران ایران.روستای قره تپه از نظر موقعیت جغرافیایی در سیزده کیلومتری شمال غرب بهشهر و اولین روستای در مسیر جاده بهشهر به دریا بعد از شهرک صنعتی بهشهر قرارگرفته‌است . مساحت کلی روستا با احتساب زمین‌های مزروعی و مراتع به ۶۰۰۰هکتار می‌رسد.این روستا از سمت غرب به زمین‌های زراعی روستای حسین آباد و از جنوب به زمین‌های زراعی روستای گرجی‌محله و کوهستان و رستم‌کلا منتهی می‌شود . مجموعه بناهای افغان‌نژاد که جزء آثار ملی ایران به حساب می‌آید و مربوط به دورهٔ قاجاریه است در این روستا قرار دارد. در گذشته مجموعه بناهای افغان‌نژاد در نوک تپه نماد روستای قره تپه بود. ولی متأسفانه به‌دلیل عدم توجه به معماری و قدمت این روستا، مسجد بزرگی در کنار عمارت افغان نژاد ساخته شد تا حالت نمادگونهٔ این عمارت را کمرنگ نماید.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان میان کاله قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۸۴ نفر (۵۰۴خانوار) بوده‌است.[۱]

مردم[ویرایش]

این روستا از دو محله به نام‌های ۱-آغون محله و ۲-گیلک محله تشکیل شده و در مجموع اهالی این روستا از چهار طایفه به نام‌های یاد شده در ذیل هستند:

  • ناصری (سنی ): که شامل اقوام افغان َ ناصری َ ناصریان است.
  • گیلک (شیعه ): که شامل اقوام سهرابی َ گیلک َ امامی‌ها َ ابراهیمی َخورشیدی َ نوری َ یعقوبی است.
  • کابلی (سنی)
  • سلیمانی (بعضی شیعه و بعضی سنی ) : که شامل اقوام اعظمی َ سلیمانی َ خاکزاد `افغان نژاد است .

مرزی که دو محله گیلک محله و آغون محله را از هم جدا می‌کند رودخانه‌ای است که آب آبیاری مزارع را تأمین می‌کند.

پیشه مردم روستا[ویرایش]

شغل غالب مردم روستا کشاورزی بوده و با توجه به شرایط خاص آب و خاک منطقه ُ محصولاتی چون پنبه َ گندم َ جو َ کلزا َ آفتابگردان َ هندوانه َ خربزه َ کشت می‌شود . و عده‌ای هم علاوه بر کشاورزی به شغل شریف دامداری هم اشتغال دارند.

منابع[ویرایش]