قاسم‌آباد (مشهد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دلیل نامگذاری[ویرایش]

پیش از گسترش مشهد روستای کوچکی به نام قاسم اباد در نزدیکی محل فعلی شهرک غرب قرار داشته است که به واسطه گسترش شهر از میان رفته است البته بدلیل شنی بودن خاک منطقه روستا در حاشیه مکان فعلی و در نزدیکی نمایشگاه بین المللی مشهد واقع بوده است.با درخواست مردم نام منطقه به شهرک غرب تغییر یافته است.

محدوده[ویرایش]

قاسم اباد از جاده سنتو(بزرگراه آزادی) تا نمایشگاه و از تمام طول بزرگراه میثاق(الهیه) تا تمام طول بزرگراه امام علی(میدان قایم تا میدان نمایشگاه)(ازاد شهر)را شامل می شود.

جمعیت[ویرایش]

قاسم اباد بیش از 750000 نفر جمعیت دارد.البته تراکم این جمعیت به دلیل کوچک و بزرگی و تراکم خانه ها و گاهی وجود مجتمع ها یکسان نمی‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

این شهرک برای اولین بار در دهه شصت به وسیله تعاونی های ادارات دولتی بخصوص آموزش و پرورش بوجود امد و بعداز آن توسعه اش ادامه دارد اوایل چون این شهرک کوچک بود به تمام ان قاسم اباد می گفتند ولی اکنون به دلیل بزرگ شدن ان به هر قسمت اش نامهای مثل الهیه، محمدیه، اقدسیه و... داده شده است.

امکانات رفاهی عمومی[ویرایش]

  • ۱-پارک : پارک سیمرغ و سینما سیمرغ و نیلوفر آبی
  • ۲-کتابخانه: ۱.طبرسی(خیابان فاطمیه) ۲.ابوالفضل(بلوار شاهد) ۳.باقرالعلوم(حسابی) و ....
  • ۳-مراکز بیمارستانی: در محدوده این شهرک نیم میلیون نفری بیمارستان تنها یک بیمارستان به نام بیمارستان مهرگان وجود دارد و بیشتر مراکز کوچک درمانی به مردم خدمات درمانی می دهند.درمانگاه دولتی امام حسین حاشیه امامیه،درمانگاه خصوصی حجت و الزهرا حاشیه شاهد و غیره
  • ۴-داروخانه شبانه روزی: در محدوده شهرک غرب 4 داروخانه شبانه روزی وجود دارد

ساختمان پزشکان حاشیه میدان حجاب

بافت شهری[ویرایش]

بدلیل اینکه بافت کهنه در ابتدا وجود نداشت طراحی خیابان ها و بلوارها مهندسی است که در نتیجه ترافیک بسیار مناسب وروان است.

مراکز علمی[ویرایش]

دانشگاه آزاد مشهد شاخه مهندسی و انسانی و هنر و چند دانشگاه غیر انتفاعی معروف مثل خیام و خراسان و علمی کاربردی و... و حوزه علمیه باقر العلوم می باشد.

مراکز فروشگاهی[ویرایش]

بازار ابریشم در میدان حجاب که قرار بود به مرکز اصلی خرید تبدیل شود به دلیل دوری از مسیر عبور اکثریت مردم مورد استقبال قرار نگرفت.مراکز شهرداری در راستای استاد یوسفی که بیشترشان تعطیل است و فقط یکی ابتدای یوسفی فعال می باشد. فروشگاه رفاه در چهارراه مخابرات فعال است.

مراکز معروف در کشور[ویرایش]

مجموعه موجهای آبی و مجوعه آبی ایرانیان و مجموعه ورزشی بانوان کوثر (که خود چند سالن و تنها ورزشگاه اختصاصی ورزش های پهلوانی را در خود جای داده)و سینما سیمرغ که زمانی بزرگترین سینمای کشور با 6 سالن بود

مجموعه های ورزشی[ویرایش]

استخر اندیشه در انتهای بولوار اندیشه،استخر مجموعه آبی هشتم متعلق به سازمان جهاد کشاورزی خراسان در ابتدای بلوار حجاب و استخر نشاط واقع در شاهد ۸ وبرخی سالن های کوثر اجاره داده می شود.

واز مرکز این شهرک تا بیمارستان رضوی در حاشیه بزرگراه ازادی که در نقطه مقابل قاسم اباد است بیش از 10 کیلومتر با ماشین راه است. خطوط اتوبوس خطوط تندرو

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • روزنامه شهرآراتاریخ  ۳/۱۲/۱۳۹۳
  • آشنایی با منطقه غرب مشهد [۱]
  • مدرس رضوی، محمدتقی، علی‌اکبر فیاض، سیدعلی مؤید ثابتی، عبدالحمید مولوی و محمود فرخ. مهدی سیدی. مشهد در آغاز قرن چهارده خورشیدی، مشهور به گزارش مکتب شاهپور. مشهد: آهنگ قلم، ۱۳۸۶. شابک ‎۹۷۸–۹۶۴–۲۸۰۵–۶۸–۶. 
  • سیدی، مهدی. سیمای تاریخی-فرهنگی شهر مشهد. اشرف‌السادات میرکمالی. تهران: آوام، ۱۳۸۲. شابک ‎۹۶۴–۹۳۴۵۹–۷–۳. 
  • طاهرنیا، بهروز. امیر سلمانی رحیمی. مشهد از نگاه سیاحان از ۱۶۰۰ تا ۱۹۱۴ میلادی. مشهد: به‌نشر، ۱۳۷۶. شابک ‎۹۶۴–۴۳۴–۰۵۲–۳. 
  • عطاردی قوچانی، عزیزالله. تاریخ آستان قدس رضوی. تهران: عطارد، ۱۳۷۱. 


پیوند به بیرون[ویرایش]

در پروژه‌های خواهر می‌توانید در مورد قاسم‌آباد (مشهد) اطلاعات بیشتری بیابید.


Search Wiktionary در میان واژه‌ها از ویکی‌واژه
Search Wikiquote در میان گفتاوردها از ویکی‌گفتاورد
Search Commons در میان تصویرها و رسانه‌ها از ویکی‌انبار
Search Wikivoyage

در میان سفرنامه‌ها از ویکی‌سفر