قاسم‌آباد (مشهد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دلیل نامگذاری[ویرایش]

قاسم آباد نام روستایی درمحدوده میدان نمایشگاه بین‌المللی مشهد بوده است که در آن مکان چشمه قاسم آباد قرار داشت و بعداً تبدیل به فلکه نمایشگاه گشت ،البته بدلیل اینکه بیشتر خاک قاسم اباد شنی است کشاورزی و روستا در مکان فعلی نمایشگاه وجود داشته است اما بدلیل اینکه در دهه هفتاد بیشتر نقاط معروف مشهد پسوند اباد داشته است مردم این منطقه را قاسم اباد نامیدند(مثل احمد اباد ، تقی اباد و ..)ولی در سال های اخیر با پیشرفت قاسم اباد ،اسم این منطقه توسط رای گیری شهرداری به شهرک غرب(مشهد) تغییر یافت.

محدوده[ویرایش]

قاسم اباد از جاده سنتو(بزرگراه آزادی) تا نمایشگاه و از تمام طول بزرگراه میثاق(الهیه) تا تمام طول بزرگراه امام علی(میدان قایم تا میدان نمایشگاه)(ازاد شهر)را شامل می شود.

جمعیت[ویرایش]

قاسم اباد بیش از 250000 نفر جمعیت دارد.البته تراکم این جمعیت به دلیل کوچک و بزرگی و تراکم خانه ها و گاهی وجود مجتمع ها یکسان نمی‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

این شهرک برای اولین بار در دهه شصت به وسیله تعاونی های ادارات دولتی بخصوص آموزش و پرورش بوجود امد و بعداز آن توسعه اش ادامه دارد اوایل چون این شهرک کوچک بود به تمام ان قاسم اباد می گفتند ولی اکنون به دلیل بزرگ شدن ان به هر قسمت اش نامهای مثل الهیه، محمدیه، اقدسیه و... داده شده است.

امکانات رفاهی عمومی[ویرایش]

1-پارک : پارک سیمرغ و نیلوفر آبی
2-کتابخانه: تنها کتابخانه عمومی کتابخانه باقرالعلوم است زوج خانم ها وفرد اقایان است(اندازه اش خیلی کوچک و در حد کتابخانه یک مدرسه دبیرستان است)
3-مراکز بیمارستانی: در  محدوده این شهرک نیم میلیون نفری بیمارستان تنها یک بیمارستان به نام بیمارستان مهرگان وجود دارد و بیشتر مراکز کوچک درمانی به مردم خدمات درمانی می دهند.درمانگاه دولتی امام حسین حاشیه امامیه،درمانگاه خصوصی حجت و الزهرا حاشیه شاهد و غیره
4-داروخانه شبانه روزی: در محدوده شهرک غرب 4 داروخانه شبانه روزی وجود دارد

ساختمان پزشکان حاشیه میدان حجاب

بافت شهری[ویرایش]

بدلیل اینکه بافت کهنه در ابتدا وجود نداشت طراحی خیابان ها و بلوارها مهندسی است که در نتیجه ترافیک بسیار مناسب وروان است.

مراکز علمی[ویرایش]

دانشگاه آزاد مشهد شاخه مهندسی و انسانی و هنر و چند دانشگاه غیر انتفاعی معروف مثل خیام و خراسان و علمی کاربردی و... و حوزه علمیه باقر العلوم می باشد.

مراکز فروشگاهی[ویرایش]

بازار ابریشم در میدان حجاب که قرار بود به مرکز اصلی خرید تبدیل شود به دلیل دوری از مسیر عبور اکثریت مردم مورد استقبال قرار نگرفت.مراکز شهرداری در راستای استاد یوسفی که بیشترشان تعطیل است و فقط یکی ابتدای یوسفی فعال می باشد. فروشگاه رفاه در چهارراه مخابرات فعال است.

مراکز معروف در کشور[ویرایش]

مجموعه موجهای ابی و مجوعه ابی ایرانیان و مجموعه ورزشی بانوان کوثر (که خود چند سالن و تنها ورزشگاه اختصاصی ورزش های پهلوانی را در خود جای داده)و سینما سیمرغ که زمانی بزرگترین سینمای کشور با 6 سالن بود

مجموعه های ورزشی[ویرایش]

استخر ارمغان در انتهای حجاب،استخر جهاد در ابتدای اندیشه وبرخی سالن های کوثر اجاره داده می شود.

واز مرکز این شهرک تا بیمارستان رضوی در حاشیه بزرگراه ازادی که در نقطه مقابل قاسم اباد است بیش از 10 کیلومتر با ماشین راه است. خطوط اتوبوس خطوط تندرو

منابع[ویرایش]