درگاه:مشهد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


درگاه‌های شهرهای ایران
Mount Damavand and birds.jpg
Bazar Arak.jpg
LostFile JPG 267905631.jpg
Pol Sefid 27.JPG
Maqbaratoshoara 4(Cropped).jpg
Sattarkhan Buildings and Milad Tower.JPG
Falak-ol-aflak-Khorramaabaadcxxxx(Cropped).jpg
Panorama of Rasht municipality 1(Cropped).jpg
SoltAniye.jpg
Sari, Saat sq (Night) (cropped).jpg
Hafezieh (3985617187).jpg
Gonbade jabaliyeh1.jpg
Scene outside the Taq Bostan arch, crowning ceremony of Ardashir II.png
Gorgan tower.jpg
Ali al Ridha Dome - Aerial view (3).jpg
Menar Khosrovgerd.jpg
Hamedan Avecina Tomb and Museum-16.jpg
آمل اراک اصفهان اهواز تبریز تهران خرم‌آباد رشت زنجان ساری شیراز کرمان کرمانشاه گرگان مشهد سبزوار همدان
ویرایش درگاه مشهد
Ferdowsi tomb4.jpg

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد با ۳۲۸ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است. براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ این شهر با ۳٬۰۱۲٬۰۹۰ تن جمعیت، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است. این شهر به واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی الرضا، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است.

شهر مشهد در حوزهٔ رودخانهٔ کشف‌رود و در دشت مشهد بین کوه‌های هزارمسجد و بینالود گسترده شده‌است. بیشینهٔ ارتفاع شهر مشهد ۱۱۵۰ متر و کمینهٔ آن ۹۵۰ متر است. شهر مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب برخوردار است. بیشینهٔ درجه حرارت در تابستان‌ها ۴۳ درجه بالای صفر و کمینهٔ آن در زمستان‌ها ۲۳ درجه زیر صفر است.

مشهد دارای ۱۳ منطقهٔ شهرداری است و شهردار آن، توسط شورای شهر ۲۵ نفره انتخاب می‌شود. این شهر دارای یک فرودگاه بین‌المللی، یک ایستگاه راه‌آهن و سه پایانه است که ارتباط آن با شهرهای دیگر را ممکن می‌سازد. حمل و نقل داخلی مشهد، توسط سامانهٔ تاکسی‌رانی و اتوبوس‌رانی و قطار شهری انجام می‌شود. اقتصاد مشهد متکی به گردشگری مذهبی با تمرکز بر حرم امام رضا است. در کنار آن، وجود مراکز تجاری بزرگ و امکانات پزشکی قابل توجه، موجب رونق گردشگری تفریحی و گردشگری سلامت در این شهر نیز شده‌است.

بیش از ۹۳٪ مردم مشهد فارسی‌زبان هستند. تراکم جمعیت در مشهد بیش از نه هزار تن در هر کیلومتر مربع است. این شهر در سال ۱۳۸۸ رسماً به عنوان «پایتخت معنوی ایران» انتخاب شد. هم‌چنین مشهد به عنوان «پایتخت فرهنگ اسلامی» در سال ۲۰۱۷ برگزیده شده‌است.

ویرایش نوشتار برگزیده
پهناوری پادشاهی افشاریان

افشاریان، نام دودمانی ایرانی است که بر ایران حکومت کرد. بنیادگذار این دودمان نادرشاه افشار بود. نادرشاه از طایفه کوچک قرخلو از ایل افشار است و افشارها دسته‌ای هستند از ترکمانان که مقارن تسلط مغول بر ترکستان از آن دیار مهاجرت کرده در آذربایجان متوطن شدند و در این سرزمین بودند تا انکه شاه اسماعیل ایشان را کوچانده در ابیورد خراسان مقیم نمود. ایل افشار روزهای تابستان را ابیورد و زمستان را در دستجرد از محال دره‌گز به سر می‌بردند و در همین محل است که نادر در محرم سال ۱۱۰۰ به دنیا آمد و به همین دلیل نادر پس از آن در انجا عمارتی ساخت و دستجرد را مولودخانه نامید.

ویرایش زندگی‌نامه برگزیده
Hasan Amid.JPG

حسن عمید فرهنگ‌نویس، نویسنده و روزنامه‌نگار نامدار ایرانی است. او نویسندهٔ فرهنگ عمید است که از پرکاربردترین فرهنگ‌های معاصر فارسی قلمداد می‌گردد.

ویرایش رده‌ها
ویرایش نوشتارهای برگزیده

مقالهٔ برگزیده مقالات برگزیده[ویرایش]

مشهد • فردوسی

مقالهٔ خوب مقالات خوب[ویرایش]

دقیقی • آرامگاه فردوسی

ویرایش ویکی‌پروژه‌ها
ویرایش نگاره برگزیده
Imam Reza shrine.jpg

آرامگاه امام رضا

ویرایش گفتاورد
ویرایش گردشگری
Akhangan.JPG

میل اخنگان بنایی آجری است که در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شهر مشهد مجاور روستایی به همین نام در کناره جاده توس به پاژ (زادگاه فردوسی) واقع شده‌است. طرح معماری میل به دوره تیموری و قرن نهم هجری منتسب می‌باشد.

ویرایش آن‌چه می‌توانید انجام دهید
People icon.svg
  • الگوی {{درگاه|مشهد}} را به نوشتارهای وابسته با مشهد اضافه کنید.
  • الگوی {{مشهد-خرد}} را به نوشتارهای خرد مشهد اضافه کنید.
  • در پروژه‌های مشهد همکاری کنید.
  • نوشتارهای خرد مشهد را گسترش دهید.