فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های مخترعان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فدراسیون بین‌المللی مخترعان

(IFIA)

IFIA logo.jpg
شعار سازمان جهانی مخترعان و مبتکران
بنیان‌گذاری ۱۹۶۸
شخصیت حقوقی سازمان غیردولتی غیرانتفاعی


(فدراسیون)

دفتر تهران، {پرچم ايران}}
زبان رسمی انگلیسی
رئیس عليرضا رستگار عباسعليزاده
وب‎گاه رسمی [۱]www.ifia.com

فدراسیون بین‌المللی مخترعان (IFIA) (به انگلیسی: International Federation of Inventors' Associations) یک سازمان غیردولتی غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۶۸ به ابتکار آرپا بوكش (بنیان‎گذار و نخستین رئیس) و با گردهم‎آیی انجمن‎های مخترعان هفت كشور اروپايي (انگلستان، سوئد، نروژ، دانمارك، هلند، سوئيس و آلمان) در انگلستان زیر نظر سازمان ملل متحد راه‎اندازی شد.
مقر اصلی این فدراسیون در سوئیس و دفتر دبيركل آن در تهران ايران است. این فدراسيون جهاني نیز مانند ديگر فدراسيون‎هاي جهاني غيردولتي است و از هر كشور جهان يك نهاد غيردولتي را به‎عضويت رسمي مي‎پذيرد.

اهداف و فعالیت‎ها[ویرایش]

هم اکنون، انجمن‎های مخترعان ۸۵ کشور جهان عضو رسمی این فدراسیون هستند. این فدراسیون عضو ناظر و مشاور «سازمان کنفرانس‎ها و پیشرفت‎های ملل متحد» (UNCTAD)، و عضو و ناظر «سازمان ثبت اختراعات اروپا» (SACEPO) است، و مهم‎ترین سازمان حمایتی برای مخترعان جهان زیر نظر «سازمان مالکیت فکری ملل متحد» (WIPO) به شمار می‎آید.
این فدراسیون مسئول برگزاري المپياد اختراعات و جام جهاني اختراعات و حمايت‎كنندة برگزاری مسابقات جهانی اختراعات، نمايشگاه‎هاي تخصصي و بين‎المللي اختراعات، کنفرانس‎ها، و کارگاه‎های آموزشی مخترعان است. از جمله اهداف اصلی اين فدراسيون حمایت‎ مادی، معنوی و حقوقی از مخترعان جهان است. در این راستا، این فدراسیون اعطاء‎کنندۀ جوایز در مسابقات بین‎المللی اختراعات در بیش از ۸۵ کشور جهان است. به عنوان مثال، یکی از جوایز ویژه بخش خارجی جشنوارۀ بین‎المللی خوارزمی در ايران را این فدراسیون اعطاء می‎كند.

نگارخانه[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]