جشنواره خوارزمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لوگوی جشنواره بین‌المللی خوارزمی

جشنوراه خوارزمی نام یک جشنواره علمی در ایران است که در دو بخش دانش‌آموزی (تحت نام جشنواره جوان خوارزمی) و دانشجویی (تحت نام جشنواره بین‌المللی خوارزمی) برگزار می‌گردد. نام این جشنواره از نام محمد بن موسی خوارزمی دانشمند مشهور ایرانی گرفته شده‌است.

بخش‌ها[ویرایش]

جشنواره جوان خوارزمی[ویرایش]

مراسم تجلیل از برگزیدگان خوارزمی یازدهم

این بخش مختص افراد زیر ۳۰ سال می‌باشد. تا کنون 15 دوره آن برگزار شده و شانزدهمین دوره نیز در حال برگزاری است.

رشته‌ها[ویرایش]

در این جشنوراه رشته‌ها با کد مخصوصی معین می‌شوند که رشته‌ها و کد آنها بدین ترتیب است:[۱]

ردیف رشته
۱ ریاضی
۲ فیزیک و نجوم
۳ شیمی
۴ برق و الکترونیک
۵ رایانه
۶ مکانیک
۷ عمران
۸ زیست گیاهی و جانوری
۹ کشاورزی
۱۰ پزشکی
۱۱ زبان و ادبیاتفارسی
۱۲ علوم اسلامی
۱۳ علوم اجتماعی
۱۴ هنرهای تجسمی
۱۵ معماری

روند برگزاری[ویرایش]

در ابتدا طرح‌ها در آموزش و پرورش منطقه(در تهران و شهرهای بزرگ) یا در آموزش و پرورش شهر(در شهرهای کوچک) بررسی شده و از طرح‌ها دفاع می‌شود و بر اساس معیارهای جشنواره به دو گروه قابل تقدیر در سطح منطقه و گروه قابل ارائه در سطح استان می‌فرستند سپس در سطح استان بررسی شده و بعضی از طرح‌ها عودت داده می‌شوند طرح‌های پذیرفته شده پس از دفاع به دو گروه قابل تقدیر در سطح استان(رتبه‌های دو و سه استانی) و قابل ارائه در سطح کشور تقسیم می‌شود طرح‌های پذیرفته شده جهت کشوری به دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی فرستاده می‌شود و پس از بررسی طرح‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند طرح‌هایی که به استان‌ها عودت داده می‌شود تا برای رتبه اول استانی تلاش کنند و طرح‌هایی که قابل دفاع هستند از کل ایران جمع می‌شوند و پس از دفاع این طرح‌ها بررسی شده و به دو گروه برگزیده کشوری(رتبه‌های یک و دو و سه کشوری) و عودت داده شده جهت رتبه اول استانی تقسیم می‌شوند.سپس در هفته پژوهش در ایران در جشنی با حضور معاون اول رییس جمهور ایران، وزیر آموزش و پرورش ایران، وزیر علوم، وزیر تحقیقات و فناوری رتبه‌های برگزیده اعلام و جوایزشان اهدا می‌گردد.[۱]

تسهیلات[ویرایش]

برگزیدگان کشوری جشنواره جوان خوارزمی از تسهیلات زیر جهت ورود به دانشگاه بهره‌مند می‌شوند:

  • ورود به دانشگاه با شرکت در کنکور و کسب حد نصاب علمی برابر ۸۵٪ تا ۹۸٪ (با توجه به رتبه و درصد مشارکت*[۲]) نمره گزینش آزاد در رشته مورد تقاضا(بر اساس جدول زیر[۳]).
تعداد نفرات درصد امتیاز برگزیدگان اول درصد امتیاز برگزیدگان دوم درصد امتیاز برگزیدگان سوم
یک نفر ۱۵٪ ۱۰٪ ۵٪
دو نفر ۱۹٫۵ ۱۳ ۶٫۵
سه نفر ۲۳٫۲۵ ۱۵٫۵ ۷٫۷۵
چهار نفر ۲۵٫۲۶ ۱۷٫۵ ۸٫۷۵
پنج نفر ۲۷ ۱۸ ۹
شش نفر به بالا ۲۸٫۵ ۱۹ ۹٫۵
  • ورود بدون کنکور به دانشگاه‌ها و یا موسسات و مراکز آموزش عالی درصورت اخذ پذیرش از دانشگاه و یا مؤسسه آموزش عالی مربوط. البته سایت هایی هم وجود دارند که وظیفه مشاوره تخصصی برای شرکت در جشنواره جوان خوارزمی را بر عهده دارند. به عنوان نمونه وبسایت کمک پژوه که متشکل از برگزیدگان همین جشنواره است. [۱]

آمار و فهرست طرح‌های برگزیده[ویرایش]

جشنواره بین‌المللی خوارزمی[ویرایش]

دراین جشنواره افراد از کشورهای دیگر هم حق حضور دارند.
مهندس مجید منوچهری نماینده شرکت بهینه پردازش آرمان، برگزیده بیست و هشتمین جشنواره بین المللی خوارزمی (رتبه سوم پژوهش های توسعه ای):

موضوع:
دستگاه پايش وضعیت ماشين آلات دوار با استفاده از اندازه‌گيري ارتعاشات
چکیده طرح:
استفاده از شیوه های نوین تعمیراتی و ارائه راه کارهای مطلوب برای به حداقل رساندن تغییرات از مشکلات مهم صنایع محسوب می گردد. در این راستا، پایش ارتعاشی و استفاده از سامانه های محافظتی با توجه به قابلیت کشف عیوب ماشین آلات دوار از جایگاه ویژه ای برخوردار است. دستگاه پایش ماشین آلات دوار با استفاده از اندازه گیری ارتعاشات، ساخته شده است که قابلیت اصلی اندازه گیری مقادیر ارتعاشی و پایش بخش های مختلف ماشین آلات دوار را دارد و به لحاظ عملکرد و تاثیر گذاری نقش به سزایی در فرایند تعمیرات و نگهداری صنایع ایفا می کند. سخت افزار این دستگاه(VibroRack3000) شامل: پنج نوع کارت مختلف با عناوین Power Supply/Tachometer/Multifunction/Vibration/Gateway می باشد. کارت Gateway به منظور تنظیمات اصلی تمامی کارتهای موجود در این دستگاه استفاده شده و وظایف دیگری نظیر برقراری پروتکل های متداول صنعتی نیز از طریق این کارت انجام می شود. اصلی ترین کارت، کارت ارتعاشی است که با قابلیت پایش چهار کانال به صورت همزمان بر روی هر کارت، مشاهده مقادیر ارتعاشی را با امکان تعیین محدوده های هشدار و خاموشی برای کاربران فراهم می سازد. کارت Multifunction قابلیت پایش مقادیر جانبی نظیر دما و فشار از طریق remote I/O را دارا است و کارت Tachometer قرائت دور تجهیزات دوار را انجام می دهد. در نهایت کارت Power به منظور تغذیه برق مورد نیاز دستگاه و سایر ورودی های به آن متصل می شوند.

طرح برگزیده جشنواره بین المللی خوارزمی

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «شیوه نامه اجرایی جشنواره جوان خوارزمی». ستاد جشنواره خوارزمی. بازبینی‌شده در ۱۳ سپتامبر ۲۰۰۸. 
  2. افراد زیر ۴۰ درصد مشارکت توانایی استفاده از این تسهیلات را ندارند
  3. کتاب هشتمین جشنواره جوان خوارزمی چاپ ۱۳۸۶ صفحه ۲۲ ISBN 978-964-04-0412-6

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]