عزیز معتضدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

عزیز معتضدی داستان‌نویس و مقاله نویس ایرانی ساکن کانادا است.[۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

عزیز معتضدی در ۱۹ مرداد ۱۳۲۹ در تهران به دنیا آمد. پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه عالی تلویزیون و سینما به پاریس، فرانسه رفت.[۱] معتضدی بعد از انقلاب به ایران برگشت و انتشارات «فاریاب» را تأسیس کرد.[۱] در این انتشارات آثار نویسندگان و مترجم‌های نظیر بیژن الهی، غزاله علیزاده، بابک احمدی و بهمن شعله‌ور به چاپ رسید. معتضدی در سال ۱۳۷۴ همراه خانواده اش به کانادا مهاجرت کرد و ساکن مونترال شد.

داستان[ویرایش]

رمان شهرزاد و مجموعه داستانی صندلی خالی از جمله آثار او هستند.[۲] رمان شهرزاد در آخرین سال‌های اقامت او در ایران نوشته شده‌است. این رمان به خاطر مخالفت نویسنده با اصلاحات فراوانی که از سوی ممیزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن وارد شد با وقفهٔ طولانی در سال ۱۳۸۱ در تورنتو توسط نشر افرا- پگاه منتشر شد.[۳]

فیلمنامه[ویرایش]

«سینما برای خواندن» عنوانی‌ست که عزیز معتضدی نویسنده ایرانی ساکن کانادا به فیلم‌نامه‌هایش داده است.[۴] فیلمنامهٔ «مرگ قصه» از عزیز معتضدی در سال ۲۰۱۴ توسط نشر زاگرس در مونترال به چاپ رسیده است.[۵] این فیلمنامه به دو زبان فارسی و فرانسه است.

مقاله[ویرایش]

معتضدی در کنار داستان‌نویسی مقاله‌های مختلفی در زمینهٔ ادبیات،[۶][۷][۸] سینما[۹] و موسیقی[۱۰] نوشته است. نقد جریان‌های روشنفکری معاصر[۱۱][۱۲][۱۳] و خاطره نگاری[۱۴] بخش دیگری از فعالیت‌های او در زمینه مقاله‌نویسی است.

کتابشناسی[ویرایش]

تابستان سفید ۱۳۹۵- نشر اچ‌انداس‌مدیا، لندن

مرگ قصه (فیلمنامه) ۲۰۱۴- نشر زاگرس، مونترال، کانادا

سال مار ۲۰۱۲- نشر زاگرس، مونترال، کانادا

کنده‌کاری روی باد ۲۰۱۱، مونترال، کانادا

شهرزاد ۱۳۸۱- نشر افرا- پگاه، تورنتو، کانادا

تابستان سفید ۱۳۷۸- کتاب سیامک، تهران

صندلی خالی ۱۳۷۴- نشر نکته، تهران

دو داستان ۱۳۶۷- نشر پارسی، تهران

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]