عثمان طاها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زاده أبو مروان عثمان بن عبده بن حسین بن طه الحلبی الکُردی
۱۹۳۴
عفرین، سوریه
ملیت  عربستان سعودی
شناخته‌شده برای خوشنویس

عثمان طه یا «أبو مروان عثمان بن عبده بن حسین بن طه الحلبی الکُردی» کاتب سرشناس و پر آوازه قرآن در جهان اسلام، وی کُرد و در کردستان سوریه زاده شد. اما بیش از ۳۰ سال است که در شهر مدینه اقامت دارد و به زبان فارسی نیز تاحدودی تسلط دارد.

او در سال ۱۹۳۴ میلادی در یکی از روستای عفرین در کردستان سوریه متولد شد. او دارای هفت فرزند است. پدرش شیخ «عبده حسین طه» امام جماعت مسجد روستایشان بود.

«عثمان طه» در مورد علت تسلطش بر زبان فارسی می‌گوید: من به خط نستعلیق فارسی علاقه زیادی دارم و هنگام تمرین بر نوشته‌های فارسی، لازم می‌شود که معنای کلمات را بفهمم و الاّ هیچ لذتی نمی‌برم از همین رو فارسی را به تنهایی یادگرفتم. دیگر اینکه استاد «امیرخانی» از ایران، دوست بنده است و من از ایشان و بعضی از دوستان، ضرب‌المثل‌های فارسی زیادی را یادگرفته‌ام.

«عثمان طه الحلبی» مدرک لیسانس رشته «شریعت اسلامی» را دارد و در زمینه زبان عربی، نقاشی و هنرهای اسلامی نیز دوره‌هایی را گذرانده و مطالعات زیادی نیز داشته است.

او اجازه خطاطی و به اصطلاح مدرک این کار را در سال ۱۹۷۳ میلادی از استاد کُرد تبار خویش «حامد الآمدی» اهل کردستان ترکیه دریافت کرد. وی نزد خطاطان سرشناسی همچون محمدعلی مولوی و ابراهیم رفاعی در حلب و محمد بدوی دیرانی در دمشق شاگردی کرد. او نخستین بار در سال ۱۹۷۰ میلادی قرآنی را به خط خودش برای وزارت اوقاف و شئونات اسلامی سوریه نوشت.

وی از سال ۱۹۸۸ میلادی که به عربستان سعودی مهاجرت کرد، در چاپخانه قرآن کریم ملک فهد، در مدینه مشغول به کار است. قرآن دست خط وی، به دلیل ویژگی‌های زیادی که دارد، در حال حاضر پرتیراژترین و سرشناس‌ترین قرآن موجود در سراسر جهان است.

در ایران نیز پرویز نیک‌بین هنرمند خوشنویس و بنیان‌گذار انجمن خوشنویسان بیرجند، دارای مدرک درجه‌دو هنری از شورای ارزشیابی هنرمندان ایران و مدرک فوق ممتاز نستعلیق از انجمن خوشنویسان ایران، پس از طی مدت چهار سال، برای اولین بار به کتابت قرآن کریم به «خط نستعلیق شیوه تحریری عثمان طه» پرداخت.[۱]

مهمترین ویژگی قرآن[ویرایش]

غالب قرآن‌های موجود در ایران و کشورهای اسلامی بخط عثمان طه نویسنده کرد سوری است. بهترین امتیاز کار این نویسنده تنظیم قرآن در صفحات با آیات کامل است و لذا آیه ۲۸۲ بقره که طولانی‌ترین آیه قرآن است در یک صفحه گنجانده شده (ص ۴۸) و کل آن در ۶۰۴ صفحه تنظیم گردیده است هر صفحه ۱۵ خط باستثنای صفحات اول و آخر.[۲] و[۳] علاوه بر این هر جز این قران به استثنای جز اول و آخر در ۲۰ صفحه تنظیم گشته‌اند.

منابع[ویرایش]

  1. اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد. «از اولین کاتب قرآن کریم با خط نستعلیق به شیوه عثمان طه تجلیل شد». اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی | وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. ۲۰۱۱-۰۵-۲۴. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۶-۰۹. 
  2. آیه 282 بقره
  3. کتاب تجوید القرآن ازبیگلری