عبدالملک حوثی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از عبدالملک الحوثی)
پرش به: ناوبری، جستجو
سید عبدالملک بدرالدین حسینی الحوثی رهبر انصارالله یمن

سید عبدالملک بدرالدین الحوثی حسنی طباطبایی (به عربی: لسيد عبد الملك بن بدر الدين الحوثي الطباطبائي الحسني)(زادهٔ ۱۹۷۹) رهبر فعلی انصارالله یمن است. وی برادر یحیی بدرالدین حوثی و حسین بدرالدین حوثی است. آن دو برادرش در سال ۲۰۰۴ به دست نیروهای ارتش یمن کشته شدند.

زندگی[ویرایش]

سیدعبدالملک حسینی حوثی فرزند سید بدرالدین حسینی حوثی و متولد سال ۱۹۸۲ میلادی است آموزش‌های دینی و مذهبی خود را در مدارس دینی و مذهبی زادگاهش فرا گرفت و در خانواده‌ای کم‌درآمد، اما آرام، رشد و نمو یافت و همانند خانواده‌اش به امور و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی توجه بسیاری داشت و آنها را پیگیری می‌کرد. متأهل و دارای فرزندانی هست. بخشی از دوره کودکی را در منطقه «مران» از توابع استان «صعده» در شمال غربی یمن و بخش دیگر این دوره را در منطقه «جمعة بن فاصل» از توابع ناحیه «حیدان» در صعده سپری کرد و دوره جوانی را نیز در همین منطقه گذراند.

فعالیت سیاسی[ویرایش]

عبدالملک حوثی رهبر فعلی جنبش حوثی (انصارالله)، پس از کشته شدن برادرش حسین، با وجود برادرِ بزرگترش یحیی، به رهبری این جنبش برگزیده شد و از سال ۲۰۰۴ تاکنون توانسته است با کمک برخی از همفکران برادرش در شباب المؤمن، آن را هدایت و رهبری کند.

دیدگاه‌ها[ویرایش]

وی در گفتگو با «رأی الیوم» دربارۀ ارتباطِ یمن و کشورهای جهان اسلام معتقد است:

«ما از هر گونه رابطه با جهان عرب و جهان اسلام که بر پایۀ احترامِ متقابل و دخالت نکردن در امور داخلی باشد استقبال می‌کنیم.»[۱]

تکذیب خبر مرگ[ویرایش]

دولت یمن به منظور تضعیف روحیه انصارالله در روز دوم بهمن ماه ۱۳۸۸ اقدام به انتشار خبر مرگ سید عبدالملک الحوثی کرد که عبدالملک الحوثی با انتشار فیلمی شایعۀ کشته یا مجروح شدنِ خود را تکذیب کرد.[۲]

درگیری‌های ۲۰۰۹[ویرایش]

نوشتار مادر:درگیری ۲۰۰۹-۲۰۱۰ یمن عبدالملک الحوثی رهبری اصلی درگیری‌های سال ۲۰۰۹ بین دولت یمن و مبارزان شیعه این کشور است.

منابع[ویرایش]

  1. «رهبر جنبش انصار الله از رابطه با عربستان استقبال کرد»(فارسی)‎. پرس تی وی. بازبینی‌شده در ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴. 
  2. «رهبر انقلاب دوم یمن کیست؟»(فارسی)‎. مشرق نیوز. بازبینی‌شده در ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴.