طالون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
طالون
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانتهران
شهرستانتهران
بخشبخش کن
دهستانسولقان
نام محلیطالون
نام‌های دیگرتالون
نام‌های قدیمیطالون
سال بنیاد1000 سال پیش
مردم
جمعیت۱۷۰ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریابالای 2000
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه20 درجه
بارش سالانه30%
اطلاعات روستایی
کد آماری۲۵۸۸۵۰
ره‌آوردگیلاس تک دانه, آلبالو سنتی و خارجی,سیب ، گلابی ,گردو,هلو

طالون(تالون)،روستایی از توابع بخش کن شهرستان تهران واقع در استان تهران ایران است. ساکنین تالون از دیرباز به زبان تاتی سخن می‌گویند.[۱]

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان سولقان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن بیش از ۴۰۰ خانوار بوده‌است.

ساکنین[ویرایش]

بومیان این روستا از چند طایفه تشکیل شده اند که قبلا ساکن روستایسنگان بوده یا هستند ، طایفه بزرگ فاضلی از نوادگان حاج یوسف اشراف زاده و ملاک منطقه حسن آباد و فخری شاهزاده قاجار بوده اند. که طی قرنها از منطقه تالون و سنگان بعنوان ییلاق و در زمان خشکسالی به دلیل وجود منابع آبی فراوان و وجود آبشار در این مناطق استفاده میکردند ،در حال حاضر تعداد افراد این طایفه مشتمل بر ۱۴۰۰ نفر می باشند ، همچنین این طایفه نسبت خویشاوندی با خانواده حبیب اله خان وزیری دارند ، طایفه اویسی ( از مهاجرین روستای فردو قم که اکثرا مذهبی بودند، در زمان قاجار وارد این روستا شدند ، از شیخ های دوره قاجار شیخ حسین اویسی بود که در منطقه سنگان زندگی میکرد. ،طایفه خانبابایی فردی بنام بابا خان مردی مهربان و سخاوت مند و زیرک که فرزندان زیادی داشت، به دلیل دوستی با پدر حاج یوسف و ازدواج خانوادگی با این طایفه به منطقه سنگان و تالون راه پیداکردند ، طایفه کرمی رعیت زاده ها یی بودند که از فقرو گرسنگی قحطی بزرگ در ایران جهت امرار معاش به کوه های سنگان و تالون پناه آوردند و توسط طایفه فاضلی و اویسی مورد اکرام و بخشش قرار گرفتند علت نام گذاری طایفه کرمی به این علت است .

آداب و رسوم[ویرایش]

آداب رسوم و حس همبستگی زیاد باعث شده است که چند طایفه در کنار هم ساکن باشند تا دو سه دهه اخیر بومیان این منطقه فقط با افراد طایفه و فامیل خود ازدواج میکردند . مهمان نوازی جز خصوصیات خاص این منطقه است .

اعضای شورا و دهیاری[ویرایش]

تا قبل از سال ۱۳۹۲ این منطقه شورا روستایی نداشت و کفالت این روستا بعهده شورای روستای سنگان بود. برای اولین بار در سال ۱۳۹۲ انتخابات شورا صورت گرفت که با استقبال بومیان رو به رو شد که در این رقابت حسن فاضلی با بیشترین رای رییس شورا ، محمد رضا فاضلی و علی اویسی به ترتیب عضو شورای روستایی شدند . ساناز فاضلی بعنوان دهیار افتخاری و نماینده شورا در بنیاد مسکن شهرستان تهران برگزیده شد . درسال ۱۳۹۶حسن فاضلی رییس شورا ،علی فاضلی عضو شورا، داوود فاضلی دهیار

منابع[ویرایش]

  1. رزم آرا، فرهنگ جغرافیایی ایران، استان مرکزی، جلد ١، ص ٢٣٣.
  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.