شیشه-سرامیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شیشه-سرامیک به مواد جامد چندبلوری گفته می‌شود که با اعمال فرایند کنترل شدهٔ تبلور بر روی شیشهٔ پایه حاصل می‌شوند.

ساخت[ویرایش]

روش مرسوم ساخت قطعات شیشه سرامیکی شکل‌دهی مذاب شیشه به روش‌های مرسوم شکل‌دهی شیشه و عملیات حرارتی این قطعات در دماهای هسته‌زایی و رشد می‌باشد. پیامد این فرایند ایجاد فاز یا فازهای بلورین درزمینهٔ شیشهٔ باقی‌مانده خواهد بود. در مرحلهٔ عملیات حرارتی با کنترل شرایط هسته‌زایی و رشد کریستال‌ها از طریق رسوب دادن فازهای بلورین، خواص دلخواه در قطعه ایجاد می‌شود.

خواص و کاربردها[ویرایش]

مقدار و نوع فازهای بلورین و خصوصیات ریز ساختاری شامل ابعاد و شکل ذرات بلوری، طرز آرایش آنها، مقدار تخلخل و… تعیین کنندهٔ ویژگی‌های نهایی قطعه خواهد بود.

به دلیل دارا بودن مزایایی مانند چگالی کم، مقاومت شیمیایی خوب، مقاومت الکتریکی بالا، استحکام مکانیکی بالا و ضریب انبساط حرارتی بسیار پایین و حتی منفی و… امروزه شیشه سرامیک‌ها، کاربردهای بسیار متنوع و فراوانی یافته‌اند.ویژگی مهم این دیوارپوش زیبا ، طراحی و رنگ آمیزی دستی روی آن است که به آسانی جلوه ساده یک دیوار را به یک اثر هنری با ارزش تبدیل می کند. این دیوارپوش های زیبا از ترکیب بافت و رنگ بسیار قدرتمندی برخوردارند و همین امر سبب می‌شود این دیوارپوش به عنصر دکوراتیو بسیار تاثیرگذاری در دکوراسیون آشپزخانه تبدیل شود. از این دیوارپوش زیبا و چشم گیر می توان برای پوشش قسمتی از دیوار آشپزخانه که بالای سینک ظرفشویی یا اجاق گاز است استفاده کرد. میزان جذابیت و تاثیر این نوع دیوارپوش شیشه ای خوش رنگ زمانی که به صورت منطقه ای استفاده شود ، به مراتب بیشتر از زمانی است که به صورت سرتاسری بر دیوار بین کابینت های دیواری و زمینی آشپزخانه نصب شود.[۱]محصولاتی مانند ظروف شوک‌پذیر آشپزخانه، کاشی‌ها و سنگ‌های ساختمانی، مقره‌های الکتریکی، لوله‌ها و پوشش‌های مقاوم در برابر خوردگی، قطعات الکترونیکی و اپتیکی، دماغه‌های موشک، آئینه‌های تلسکوپ و بسیاری از فراورده‌های دیگر می‌توانند با استفاده از فرایند ساخت شیشه سرامیک‌ها تولید شوند.

منابع[ویرایش]

  • I. Gutzow, R. Pascova, A. Karamanov, J. Schmelzer, The kinetics of surface induced sinter crystallization and the formation of glass-ceramic materials, Journal of Materials Science, 33 (1998) 5265 – 5273