شهرک جعفریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرک جعفریه حصار زیرک
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانتهران
شهرستانملارد
بخشبخش مرکزی
دهستانملارد شمالی
مردم
جمعیت۹۴۵۲ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۲۶۱۱۸۳

شهرک جعفریه (یا جعفرآباد سابق)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شهریار در استان تهران ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان ملارد شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹٬۴۵۲ نفر (۲٬۶۹۶ خانوار) بوده‌است.

غربی و شرقی[ویرایش]

دیوارنویسی قدیمی شهرداری شهرک جعفریه که سالها همراه اشتباه املایی روی دیوار شهرداری بوده‌است مبنی بر حفظ نظافت شهر.

سمت شرقی این شهرک (تحت نظارت شهرداری شهرک جعفریه) طی دهه ۱۳۸۰ و اوائل دهه ۱۳۹۰ فرهنگ نظافت نسبتاً خوبی داشته‌است، اما روند معدوم ساختن و خشک کردن باغات بزرگ ناحیه غربی برای ساخت خانه‌های ارزان به‌طور مستمر ادامه داشته تا جایی که تقریباً چیزی باقی نمانده‌است. از نواحی تازه تفکیک شده (پس از سال ۱۳۹۰) در ملارد ویلا (پارک بلوارهای جنوب غربی شهرک جعفریه) واقع می‌باشند. سابقه کلاهبرداری در زمین‌های تازه‌تفکیک‌شده غیررسمی ملاردویلا نیز وجود دارد. اکثر زمینها به ترتیب در سنوات قبل متعلق به خاندان محمودی اصل بوده که در سنوات ۷۴ لغایت ۷۸ توسط فرزندان ایشان تفکیک و به فروش رفته اند . قعطات زمینها از ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متر بوده که بزگترین آن به آقای عظیمی از توابع زیبادشت فروش رفته است .تا سال ۱۳۹۵ اکثر خانه‌های ملارد، حتی سرآسیاب و شهریار به ویژه ویلایی‌ها، قولنامه‌ای یا سند ساده بوده‌اند همان‌طور به صورت مشابه در باغستان شهریار. اگرچه دریافت سند شامل جریمه ساخت غیرمجاز می‌شود اما این راهکار به هیچ عنوان نتوانسته مانع ساخت خانه‌های غیرمجاز یا خشکاندن باغات شود. سمت غربی این شهرک که فقط بواسطه یک کانال آب جدا می‌شود زیر نظر فرمانداری ملارد و شهرداری ملارد است (کشمکش زیادی بر سر این منطقه بوده). خود کانال آب گفته شده‌است که از هر طرف ۱۲ متر عقب‌نشینی دارد اما خانه‌های بسیار زیادی در مسیر این عقب‌نشینی ساخته شده‌اند. شهرداری جعفریه تا سال ۱۳۹۲ به سطل‌های زباله بخش غربی دست نمی‌زد. خیابان‌های سمت غربی تا پیش از انتخابات ۱۳۹۲ تماماً خاکی بود و همزمان با انتخابات آن سال تماماً آسفالت شد. اما نظافت و آموزش‌های فرهنگی بخش غربی همچنان بسیار ضعیف است اما جمع‌آوری زباله از سال ۱۳۹۲ به بعد به صورت منظم و مرتب انجام می‌شود. طی اوائل دهه ۱۳۹۰ در این شهرک اقدامات چشم‌گیری انجام شدند از جمله راه‌اندازی ایستگاه آتش‌نشانی اختصاصی، گسترش درمانگاه و تأسیس ساختمان کلانتری در شمال میدان. پیش از این این شهرک فقط یک کیوسک داشت و مردم از گسترش شدید اعتیاد، فروش مواد مخدر و رشوه گرفتن برخی مأموران بسیار شاکی بودند. فرماندهی نیروی انتظامی این منطقه در شهرک پارسیان جنوب شهریار در مسیر ویره قرار دارد و پلس امنیت و اداره گذرنامه آن در فاز ۵ شهر جدید اندیشه است.

تأسیس عابربانک در این شهرک با چالش‌های بسیاری همراه بوده. تا چند سال عابربانک بانک دی در ساختمان شعبه تعاونی شباهنگ شهریار در این شهرک بود بعداً بسته شد و به مسجد منتقل شد اما مورد سرقت قرار گرفت و در بین اهالی سرشناس است، سپس دو عابربانک در ساختمان شهرداری تأسیس شد که به‌طور منظم کار می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.