خوشنام (ملارد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خوشنام
تصویری از خوشنام
تصویری از خوشنام
تصویری از خوشنام
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانتهران
شهرستانملارد
بخشبخش مرکزی
دهستانملارد شمالی
مردم
جمعیت۴۶۸۷ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۲۶۱۱۸۸

خوشنام، با نام پیشین شهنام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ملارد در استان تهران ایران است. این روستا به داشتن کوچه‌باغ‌های فراوان و داشتن درختان انبوه و کهنسال چنار معروف است.[۱]در این روستا بسیاری از باغات به صورت سفره خانه میزبان گردشگران میباشد .این روستا به نام نگین شهریار نیز معروف میباشد .

تاریخچه[ویرایش]

در جلد نخست کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران نوشته حسینعلی رزم‌آرا که در تیرماه ۱۳۲۸ به چاپ رسیده است ، درباره خوشنام (شهنام سابق) اینگونه آمده است که نشان دهنده وضعیت این منطقه در آن دوران است: شهنام دهی جزء بخش شهریار شهرستان تهران در ۱۲ کیلومتری شمال باختر علیشاه عوض سر راه شوسه علیشاه عوض به فرخ‌آباد است. در جلگه و با آب و هوایی معتدل است و دارای قنات. دارای ۲۰۱ سکنه شیعه مذهب و فارسی و ترکی زبان. شغل مردم زراعت و محصولات غلات و چغندر قند است. از طریق قلعه فرامرز می‌توان با ماشین وارد ده شد. [۲]

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان ملارد شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴٬۶۸۷ نفر (۱٬۳۵۷ خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. «فرصت‌سوزی در منطقه گردشگری ملارد/ «خوشنام» حال و روز خوشی ندارد». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۱۵-۰۹-۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۹-۲۸.
  2. رزم آرا، فرهنگ جغرافیایی ایران، استان مرکزی، جلد ١، صفحه ۱۲۹.