سیمو هایها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«مرگ سفید»

سیمو هَوهَ
سیمو هَوهَ در جنگ زمستانی
زاده۱۷ دسامبر ۱۹۰۵
فنلاند
درگذشته۱ آوریل ۲۰۰۲ (۹۶ سال)
هامینا، فنلاند
مدفن
دهکده هامینا
درجهتک تیرانداز-ستوان دوم ارتش
جنگ‌ها و عملیات‌هاجنگ زمستان

سیمو هایها (Simo Häyhä) ملقب به «مرگ سفید» (فنلاندی: Valkoinen kuolema، روسی: белая смерт)، لقبی که ارتش شوروی به او داده بود، تک تیرانداز فنلاندی بود که از او به عنوان بزرگ‌ترین تک تیرانداز تاریخ یاد می‌شود.

او در سال ۱۹۰۵ در فنلاند متولد شد و در ۱۹۲۵ وارد خدمت ارتش شد. او تنها ۱۵۲ سانتیمتر قد داشت. وی مجهزبه یک تفنگ موسین-ناگانت مدل ۲۸ بدون دوربین به همراه یک مسلسل (ساومی ام-۳۱) بود.او اعتقاد داشت استفاده از دوربین روی اسلحه،با منعکس کردن نور باعث لو رفتن موقعیت او شده و طعمه‌ی آسانی برای تک تیراندازان دشمن می شد. در جریان جنگ زمستانی که در سالهای ۱۹۳۹–۱۹۴۰ میان فنلاند و شوروی درگرفت، در دمای ۲۰- تا ۴۰- درجه زیر صفر و پوشیده در لباس سفید مخصوص استتارش و با گذاشتن برف در دهانش جهت از بین بردن بخار تنفسش و لو نرفتن محل مخفی شدنش، به تنهایی ۵۰۵ نفر از سربازان ارتش سرخ شوروی را کشت.[۱] (این رقم تأیید شده تعداد افراد کشته شده توسط اوست، اما تخمین زده می‌شود تعداد کشته‌ها از این هم فراتر باشد) این آمار کشتار را ظرف ۱۰۰ روز قبل از مجروح شدنش (یعنی به‌طور میانگین ۵ نفر در روز) به دست آورد.

روس‌ها که از دست او به تنگ آمده بودند، بارها تلاش کردند با روش‌های گوناگون از قبیل آتش توپخانه او را بکشند؛ در ۶ مارس ۱۹۴۰، سیمو به دلیل اصابت یک گلوله انفجاری از فاصله نزدیک که وارد فک و صورت او شد به شدت زخمی گردید،اصابتی که می توانست به مرگ او ختم شود، و توسط سربازان هم قطار خود به پشت جبهه منتقل شد. سیمو به دلیل شجاعت‌های فراوان، توسط فیلد مارشال مانرهایم به درجه ستوان دومی ارتقا پیدا کرد. در سال‌های پس از جنگ، سیمو به پرورش سگ‌های ممتاز مخصوص شکار پرداخت و تبدیل به یک شکارچی جهانی گوزن گردید؛ سپس به انتشار کتاب خاطرات خود پرداخت. او در یک مصاحبه در سال ۱۹۹۸ در مورد عامل موفقیت یک تک تیرانداز فقط یک کلمه پاسخ داد: «تمرین». در طول ۹۸ روز حکمفرمایی وحشت «سیمو هایها» بر میدان های نبرد، هیچکس او را ندید و صدایش را نشنید اما وی هر روز با شلیک های مرگبار خود سربازان روسی را از پای در می آورد به طوری که تنها در طول یک روز بیش از ۲۵ سرباز روسی را از راه دور مورد هدف قرار داد. در یک مورد بعد از این که «سیمو هایها» یکی دیگر از تک تیرانداز های دشمن را تنها با یک بار شلیک از پای درآورد، روس ها سعی کردند با تیراندازی بی هدف و غیرمستقیم، شلیک خمپاره، به منطقه ای که فکر می کردند او در آن نواحی پنهان شده وی را بکشند. در موردی دیگر یک گلوله خمپاره در نزدیکی محل قرار گرفتن او به زمین اصابت کرد و باعث پاره شدن لباس مخصوصش شد اما این بار نیز «سیمو هایها» تنها با یک خراش سطحی در پشت از مهلکه گریخت وی سرانجام در آوریل سال ۲۰۰۲ میلادی در ۹۶ سالگی در دهکده زادگاه خود به مرگ طبیعی درگذشت.

منابع[ویرایش]

  1. Rayment, Sean (30 April 2006). "The long view". The Daily Telegraph. London. Retrieved 30 March 2009.

"Simo Häyhä." Wikipedia, The Free Encyclopedia. 28 Nov 2007, 15:33 UTC. Wikimedia Foundation, Inc. ۲۸ نوامبر ۲۰۰۷ <http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Simo_Häyhä&oldid=174385055>.