لیودمیلا پاولچنکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لودمیلا پاولیچنکو
Lyudmila Pavlichenko, before title.png
لودمیلا پاوْلیچِنکو یکی از قهرمانان جنگ جهانی دوم.
محل تولد شهر بیلا تسرکفا در اوکراین
تاریخ تولد ۱۲ ژوئیه ۱۹۱۶میلادی
محل درگذشت مسکو
تاریخ درگذشت ۱۰ اکتبر ۱۹۷۴میلادی
لقب قهرمان ملی
تابعیت  اتحاد جماهیر شوروی
طول خدمت ۱۹۴۱ تا ۱۹۵۳ میلادی
درجه سرهنگ
جنگ‌ها جنگ جهانی دوم
نشان‌های لیاقت نشان لنین، ۲ بار

لودمیلا پاولیچنکو در سال ۱۹۱۶ میلادی، در شهر بیلا تسرکفا در کشور اوکراین به دنیا آمد.

او همراه خانواده اش به شهر کیف پایتخت کنونی اوکراین نقل مکان نمود و در یک باشگاه تیراندازی ثبت نام کرد و در آنجا مشغول به تمرین شد همزمان در یک کارخانه تولید اسلحه مشغول بکار شد که هم‌زمان با تهاجم آلمان نازی به شوروی لودمیلا در حالی که ۲۴ ساله بود به عنوان داوطلب به لشکر ۲۵ پیاده‌نظام پیوست او به عنوان یک تک تیرانداز در جنگ شرکت کرد.

تا ۲۵ سالگی و در طی فقط یک سال خدمت، ۳۰۹ نفر (از جمله ۳۶ تک تیرانداز) از نیروهای دشمن را از پای درآورد؛ و از این جهت یکی از برترین تک تیراندازان تاریخ و موفق‌ترین تک تیرانداز زن تاریخ محسوب می‌شود؛ که در سال ۱۹۴۳میلادی نشان ستاره طلایی به وی اهدا گرددید و یک تمبر یادبود برای او چاپ شد.

لودمیلا پس از جنگ به عنوان دستیار فرماندهی کل نیروی دریایی اتحاد شوروی انتخاب شد. وی در ۱۰ اکتبر ۱۹۷۴میلادی در سن ۵۹ سالگی درگذشت و در گورستان نوودویچی در مسکو دفن گرددید.

تمبر یاد بود برای لودمیلا پاولیچنکو در ۱۹۴۳ میلادی

آوازه[ویرایش]

«لودمیلا پاوْلیچِنکو» اولین شهروند شوروی بود که توسط رئیس‌جمهور آمریکا، شخصاً مورد استقبال قرار گرفت و به کاخ سفید دعوت شد. در طی سفر او به آمریکا، «وودی گاتری» (Woody Guthrie) خواننده آمریکایی، آهنگی به نام Miss Pavlichenko در وصف او سرود که شهرت جهانی پیدا کرد. خلاصه آهنگ این است که ۳۰۹ نازی را از پا درآوردی و برای همین دنیا همیشه تو رو دوست خواهد داشت.

منابع[ویرایش]