سیلاب (سلماس)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سیلاب
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان آذربایجان غربی
شهرستان سلماس
بخش بخش مرکزی
دهستان کره سنی
نام محلی سیلاو،سئلاو،سیلووSilav
نام‌های قدیمی اسکی کند
مردم
جمعیت 5877 نفر
کد آماری ۰۴۲۶۸۱

سیلاب، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان سلماس استان آذربایجان غربی ایران. این روستا در ۱۵ کیلومتری سلماس قرار دارد و از غرب به روستای هدرو کوه باباارزن و از شرق به روستای شوریک محدود می‌شود.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کره سنی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال 1394 جمعیت آن 5877نفر (1526 خانوار) بوده است[۱] که همه آنها از ترکان کره‌سنلی می‌باشند. این روستا در بین روستاهای سلماس بزرگ‌ترین روستا است.

کشاورزی[ویرایش]

این روستا از نظر کشاورزی منطقه مناسبی برای باغات و غلات می‌باشد. از مناطق آباد آن می‌توان به لاچو گوله، احمد یری، باداملیک، کهریز، عثمان یری اشاره کرد. مردم این روستا اکثراً کشاورز بوده و در کنار این کار به دامداری نیز می‌پردازند عمده محصولات کشاورزی شامل گندم و یونجه است.کشاورزی در این منطقه کاملا وابسته به آب چاه های عمیق می باشد. هزینه های ایجاد و نگهداری این چاه ها بالا بوده، به طوری که بعضی از کشاورزان را از ادامه فعالیت های خود دلسرد کرده است. در سالهای اخیر دولت برنامه هایی را برای ساخت سد بر روی رودخانه دیرعلی چای در دست اجرا دارد. احداث این سد آب مورد نیاز سایر روستاهای اطراف را هم تامین خواهد کرد.

فرهنگ و مردم[ویرایش]

مردم این روستا همگی مسلمان و سنی مذهب می‌باشند. جمعیت روستا از دو گروه ترک های سنی (کره سنی) که اکثریت را تشکیل می دهند و کردهای شکاک تشکیل شده است. جالب است گه فرهنگ هر دو گروه کاملا متقاوت است هرکدام به لحاظ فرهنگی گرایش به قرهنگ ملت خودشان دارندیعنی ترکها به فرهنگ وفولکلورآذربایحان، و مهاجران شکاک نیز به فرهنگ کردی . وجه اشتراک دراین دو قوم در ایرانی بودن و یکی بودن مذهب می باشد.زبان غالب مردم سیلاب ترکی آذری است و مهاجران نیز به کردی کرمانجی صحبت می کنند.

از قدمت و پیشینهٔ تاریخی این روستا اطلاعات چندانی وجود ندارد. از جمله مکان‌های تاریخی آن می‌توان به کئل یا کل‌داش و آق‌داش و بوز ییرلئر اشاره کرد.

وجه تسمیه[ویرایش]

در مورد وجه تسمیه سیلاب یا به تلفظ خود اهالی سیلاو یا دقیقتر سلاو منبع دقیقی در دست نیست، ولی این طور به نظر می‌رسد که چون این منطقه تقریباً در انتهای دلتای دو دره واقع در کوه بابا ارزن قرار دارد و محل دریافت سیلاب‌های فصلی بوده‌است، به این نام مشهور گردیده است.

شغل مردم شغل اصلی مردم روستا کشاورزی میباشد البته کشاورزی در این روستا اصلا توسعه نیافته است و مردم هنوز هم از کشاورزی سنتی پیروی میکنند. جمعیت این روستا از قشر جوان میباشد .

منابع[ویرایش]