سیلاب (سلماس)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سیلاب
تصویری از سیلاب
تصویری از سیلاب
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانآذربایجان غربی
شهرستانسلماس
بخشبخش مرکزی
دهستانکره سنی
نام محلیسیلاو،سئلاو،سیلووSilav
نام‌های قدیمیاسکی کند
مردم
جمعیت۴۵۰۵ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۴۲۶۸۱

سیلاب، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان سلماس استان آذربایجان غربی ایران. این روستا در ۱۵ کیلومتری سلماس قرار دارد و از غرب به روستای هدرو کوه باباارزن و از شرق به روستای شوریک محدود می‌شود.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کره سنی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیت آن 5877نفر (1526 خانوار) بوده است[۱] عمده جمعیت این روستارا ترکهای کره سنی تشکیل میدهند که بومی های این روستا هستند. این روستا از بزرگترین روستاهای سلماس است.[۲]

کشاورزی[ویرایش]

این روستا از نظر کشاورزی منطقه مناسبی برای باغات و غلات می‌باشد. از مناطق آباد آن می‌توان به لاچو گوله، احمد یری، باداملیک، کهریز، عثمان یری اشاره کرد. مردم این روستا اکثراً کشاورز بوده و در کنار این کار به دامداری نیز می‌پردازند عمده محصولات کشاورزی شامل گندم و یونجه است.کشاورزی در این منطقه کاملاً وابسته به آب چاه‌های عمیق می‌باشد. هزینه‌های ایجاد و نگهداری این چاه‌ها بالا بوده، به‌طوری‌که بعضی از کشاورزان را از ادامه فعالیت‌های خود دلسرد کرده‌است. در سالهای اخیر دولت برنامه‌هایی را برای ساخت سد بر روی رودخانه دیرعلی چای در دست اجرا دارد. احداث این سد آب مورد نیاز سایر روستاهای اطراف را هم تأمین خواهد کرد.

فرهنگ و مردم[ویرایش]

مردم این روستا همگی مسلمان و سنی مذهب می‌باشند. جمعیت روستا از دو گروه ترک‌های سنی (کره سنی) که اکثریت را تشکیل می دهند و کردهای شکاک تشکیل شده‌است. جالب است گه فرهنگ هر دو گروه کاملاً متقاوت است هرکدام به لحاظ فرهنگی گرایش به فرهنگ ملت خودشان دارندیعنی ترک‌ها به فرهنگ و فولکلور ترکی آذربایحان، و شکاک ها نیز به فرهنگ کردی . وجه اشتراک در این دو قوم در ایرانی بودن و یکی بودن مذهب می‌باشد. زبان غالب مردم سیلاب ترکی آذربایجانی است و مهاجرین نیز به گويش کرمانجی صحبت می‌کنند. از قدمت و پیشینهٔ تاریخی این روستا اطلاعات چندانی وجود ندارد. از جمله مکان‌های تاریخی آن می‌توان به کئل یا کل‌داش و آق‌داش و بوز یرلئر اشاره کرد.

وجه تسمیه[ویرایش]

در مورد وجه تسمیه سیلاب یا به تلفظ خود اهالی سیلاو یا دقیقتر سلاو منبع دقیقی در دست نیست، ولی این‌طور به نظر می‌رسد که چون این منطقه تقریباً در انتهای دلتای دو دره واقع در کوه بابا ارزن قرار دارد و محل دریافت سیلاب‌های فصلی بوده‌است، به این نام مشهور گردیده است.

شغل مردم شغل اصلی مردم روستا کشاورزی می‌باشد البته کشاورزی در این روستا اصلا توسعه نیافته‌است و مردم هنوز هم از کشاورزی سنتی پیروی می‌کنند. جمعیت این روستا از قشر جوان می‌باشد .

منابع[ویرایش]