سهراب گیلانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سهراب گیلانی
نماینده دوره دهم و یازدهم مجلس شوشتر و گتوند
شروع به کار
۸ خرداد ۱۳۹۵
پس ازسادات ابراهیمی
حوزه انتخاباتیشوشتر و گتوند
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۳۹
شوشتر
ملیت ایران
حزب سیاسیاصولگرایان
اقامتگاهشوشتر و تهران
پیشهسیاستمدار، نظامی
تخصصسازمان بسیج مستضعفین، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
دیناسلام، شیعه
جایزه‌هادریافت درجه سرتیپ پاسدار
وبگاهwww.sohrabgilani.ir


سهراب گیلانی (زادۀ ۹ فروردین ۱۳۳۹ در شوشتر) سیاستمدار ایرانی و از فرماندهان ارشد بازنشسته نظامی ایران است.او نمایندۀ دورۀ دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند است. وی توانست در دوره اول از مجموع ۱۳۱٬۴۱۷ رأی با کسب ۳۶٬۹۱۴ رأی معادل ۲۸٫۰۹٪ درصد کل آرا به مجلس راه پیداکند. سهراب گیلانی با به دست آوردن درصد آراء برای دومین بار پیاپی در تاریخ ۲ اسفند ۹۸منتخب مردم حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شود.

سهراب گیلانی متولد ۱۳۳۹ه‍.ش در روستای مکینه (دیمچه) در دامان خانواده مذهبی دیده به جهان گشود. تحصیلات دوره ابتدایی را در زادگاهش سپری کرد. سپس برای ادامه تحصیل راهی شهر شوشتر شد و مقاطع تحصیلی راهنمایی و دبیرستان خود را در آنجا گذراند.

وی در دوران انقلاب اسلامی از پیشگامان مبارزه با حکومت پهلوی بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و فرماندهی سپاه گتوند را عهده دار شد. او در سالهای اول انقلاب برای جلوگیری از تجزیه کردستان راهی غرب کشور می شو د و با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به جبهه های نبرد اعزام می شود .

سهراب گیلانی در دوران حضور در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مسئولیت هایی همچون فرمانده سپاه گتوند، مسئول بسیج شوشتر، جانشین بسیج سپاه ششم امام صادق (ع) خوزستان، مسئول طرح و برنامه سپاه ناحیه خوزستان، رئیس ستاد سپاه ناحیه خوزستان، معاون هماهنگ‌کننده منطقه مقاومت بسیج خوزستان، جانشین فرماندهی منطقه مقاومت بسیج خوزستان، معاون بسیج تهران بزرگ و استان تهران، معاون سپاه حفاظت مقام معظم رهبری، جانشین طرح و برنامه نیروی مقاومت بسیج کشور، عضو هیئت رئیسه بسیج و معاون اجرایی بسیج کشور، معاون برنامه‌ و بودجه بسیج کل کشور را تجربه کرد.

سهراب گیلانی با استفاده از تجربه خود در معاونت برنامه و بودجه بسیج توانست با جذب بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای حوزه انتخابیه خود در دوره دهم مجلس شورای اسلامی بیش از ۴۰۰ پروژه عمرانی - فرهنگی - ورزشی و زیرساختی را کلنگ زنی و اجرا نماید.


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]