سنقر خاکستری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سنقر خاکستری
Northern (Hen) Harrier.jpg
ماده بالغ، زیرگونهٔ امریکایی
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: شاهین‌سانان
(یا پرندگان اکسیپیتریفورم, q.v.)
تیره: عقابیان
سرده: Circus
گونه: C. cyaneus
نام علمی
Circus cyaneus
Circus cyaneus distribution map.png
سبز روشن: گستره تولیدمثل گذری در تابستان
سبز تیره: گستره تولیدمثلی و اقامت دایمی
آبی: گذر در زمستان
مترادف

Circus hudsonius

سنقر خاکستری[۲] (نام علمی: Circus cyaneus) یک گونه سنقر از تیرهٔ عقابیان است که دو زیرگونه دارد. این پرنده در امریکای شمالی (در کانادا و شمال ایالات متحده آمریکا)، شمال اوراسیا از جمله در ایران (به ویژه در زمستان) یافت می‌شود. سنقر خاکستری در کنار تالابها، نیزارها، استپهای چمن‌زار و سواحل زندگی می‌کند و آشیانه خود را روی زمین، در علفزارها، کشتزارها و خاک‌های باتلاقی می سازد سنقر خاکستری در فصل‌های سرد به مناطق جنوب و دارای هوای معتدل مهاجرت می‌کند.

این پرنده ۴۱ تا ۵۲ سانتی متر است و طول بال‌های باز شدهٔ این پرنده بین ۹۷ تا ۱۲۲ سانتی متر است. مانند دیگر سنقرها، پرهای زینتی جنس ماده و نر متمایز هستند. همچنین وزن پرنده ماده بیشتر از نر است، وزن پرنده ماده ۳۹۰ تا ۷۵۰ گرم (متوسط ۵۳۰ گرم) است و وزن پرنده نر بین ۲۹۰ تا ۴۰۰ گرم (متوسط ۳۵۰ گرم).

پرنده ماده در زمستان در آلمان
Circus cyaneus

منابع

  1. BirdLife International (2012). "Circus cyaneus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 16 July 2012.
  2. «سنقر خاکستری». وب‌گاه کویرها و بیابان‌های ایران. دریافت‌شده در ۱۵ فروردین ۱۳۹۲. برگرفته از کتاب راهنمای پرندگان ایران