پرش به محتوا

سخنرانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سخنران)

سخنرانی،[۱] درس-گفتار[۲] یا خطابه به عمل صحبت کردن یک فرد برای گروهی از مردم که مخاطب یا شنونده او هستند و با نیّت خاصّی مانند آگاهی بخشی، تحت تأثیر قرار دادن یا سرگرم نمودن، گفته می‌شود. سخنوری یا خطابه فنّی است که به وسیله آن گوینده یا صاحب کلام، شنونده را به سخن خود اقناع و بر منظور خویش ترغیب می‌کند. پس غرض و هدف از سخنوری همین دو نتیجه است که شنونده سخن گوینده را بپذیرد و بر منظور او برانگیخته شود. گوینده‌ای که این فنّ را به کار می‌برد، خطیب یا سخنران نام داشته و سخنی را که این فنّ در آن به کار برده می‌شود خطبه، خطابه، نطق و گفتار می‌نامند. سخنرانی عموماً به معنای ارتباط چهره به چهره (face to face) با مخاطب بوده و در اغلب موارد برای اقناع مخاطبان انجام می‌شود. این مفهوم در زبان انگلیسی بسیار شبیه به مفهوم Presentation یا ارائه می‌باشد با این تفاوت که مفهوم اخیر بیشتر در مورد فعالیت‌های تجاری به کار می‌رود. سخنران معمولاً مستقیماً برای مردم یا رسانه‌ها به صورت عمومی صحبت می‌کند و دیدگاه شخصی یا گروه خاصّی را بیان می‌کند.

سخنورانِ نمونه[ویرایش]

رهبرانی همچون مارتین لوتر کینگ جونیور، وینستون چرچیل و ابو طالب عابدی از سخنرانانِ هستند که سخنوری آنها با تأثیر قابل توجهی در جامعه همراه بود.

ابزارها[ویرایش]

ارزش علمی سخنرانی[ویرایش]

در سخنرانی به علت ایراد سخن بدون امکان بازنگری پسین در آن، خطا در اظهار نظریات بیش از ارائه مکتوب اثر و نظریه است. از این جهت در بحث ارزشگذاری استناد به نظرات افراد، یکسان دانستن اعتبار علمی نوشته شخص با سخنرانی وی خطاست.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «سخنرانی» [عمومی] هم‌ارزِ «lecture, conférence (fr.)»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ سخنرانی)
  2. آشوری، داریوش (۱۳۹۵). فرهنگ علوم انسانی (ویراست سوم). تهران: نشر مرکز. صص. ۲۴۸. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۵-۸۶۵-۴.
  3. آفات پژوهش، محمدعلی نجفی، صفحه 142-145

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Public speaking». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۱ بهمن ۱۳۹۲.