سبزقبای اروپایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سبزقبای وراج)
سبزقبای اروپایی
European roller (Coracias garrulus) 2.jpg
نگاره‌ای از یک سبزقبای اروپایی در نزدیکی شهر کِچکه‌مِت، مجارستان
وضعیت حفاظت
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرنده
راسته: سبزقباسانان
تیره: سبزقبا
سرده: سبزقباهای رنگین
گونه: C. garrulus
نام علمی
Coracias garrulus
Coracias garrulus distr new03.png
پراکندگی سبزِقبای وراج      summer C. g. garrulus     summer C. g. semenowi     winter
تخم‌های سبزِقبا

سبزِقبای اروپایی گونه‌ای پرنده‌ی مهاجر از تیره‌ی سبزقبائیان است که دارای پرهای سبز درخشان با جلای آبی و دم نسبتاً طویل و تیره است.[۲] این نوع سبزِقبا، در ایران هم زندگی می‌کند. رنگ بدن سبزقباها به تغذیه‌ی آن‌ها کمک می کند. زیرا حشره‌ها جذب این رنگ‌ها می‌شوند و شکار آن‌ها آسان‌تر می‌شود. بخشی از پرهای سبزقباها همیشه آبی است. شاید دلیل این نوع نام‌گذاری آن باشد که در برخی مناطق ایران، به رنگ سبز، آبی و به رنگ آبی، سبز می گویند.

ویژگی‌های ریخت‌شناسی

طول بدن این پرنده ۳۰ سانتی‌متر است. سبزقبا بدنی به رنگ آبی لاجوردی کم‌رنگ و پشتی بلوطی رنگ دارد. بال‌های آن آبی است که حاشیه‌ی سیاه آن در هنگام پرواز دیده می‌شود. دم این پرنده نسبتاً بلند و در انتها چهارگوش است. منقارش کلفت و نسبتاً بزرگ است که در انتها اندکی قلاب‌مانند به‌نظر می‌آید.

پراکندگی و زیست‌گاه

سبزقبا پرنده‌ای مهاجر است که تابستان‌ها در اروپا، ترکیه، خاورمیانه و غرب سیبری و آسیای مرکزی دیده می‌شود. زمستان‌ها در جنوب و کمی هم در غرب آفریقا زیست می‌کند. در ایران تابستان‌ها در اکثر نقاط کشور دیده می‌شود. اما در سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و بوشهر دیده نمی‌شود.

سبزقبا بیشتر اطراف روستاها، در فضاهای باز با تعدادی درخت، کنار جاده‌ها و کشت‌زارها، سوراخ‌های تنه‌ی درختان و سوراخ‌های دیواره‌های ساحلی رودخانه‌ها و خرابه‌ها و گاه در کنار جاده‌ها روی تیرها و سیم‌های برق و تلفن دیده می‌شود.

یک سبزِقبا در حال پرواز در مجارستان

رفتار و بوم‌شناسی

تغذیه

سبزقبا از حشره‌ها و جانوران کوچک زمینی، مانند مارمولک، تغذیه می‌کند.

جفت‌گیری و زاد‌آوری

سبزقبای ماده در سوراخ درختان ۴ تا ۵ تخم می‌گذارد. جفت‌ها با کمک هم، ۱۸ تا ۱۹ روز روی تخم‌ها می‌خوابند. آن‌ها جوجه‌های خود را ۲۶ تا ۲۸ روز تغذیه می‌کنند.

سبزقباها بسیار شبیه کلاغ‌ها هستند؛ اما با رنگ زیبای آبی فیروزه‌ای خود از آن‌ها متمایز می شوند. سبزقباهای نر در فصل تولید مثل، پروازها و فرودهای چشم نوازی برای جذب سبزِقبای ماده انجام می دهند.

نقش سبزقبا در طبیعت

سبزقباها از پرندگانی هستند که از حشره‌ها تغذیه می کنند. به همین سبب، در کنترل آفت‌ها نقش بسیار مهمی دارند.

منابع

  • ویکی‌پدیای انگلیسی.
  • فرهنگ‌نامه‌ی حیات وحش ایران. نشر طلایی.
  1. BirdLife International (2012). "Coracias garrulus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 16 July 2012.
  2. مجموعهٔ واژه‌های مصوّب فرهنگستان زبان فارسی تا پایان سال ۱۳۸۹.