سبزقبای اروپایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سبزقبای اروپایی
نگاره‌ای از یک سبزقبای اروپایی در نزدیکی شهر کِچکه‌مِت، مجارستان
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرنده
راسته: سبزقباسانان
تیره: سبزقبا
سرده: سبزقباهای رنگین
گونه: C. garrulus
نام دوبخشی
Coracias garrulus
پراکندگی سبزِقبای اروپایی      summer C. g. garrulus     summer C. g. semenowi     winter
تخم‌های سبزِقبا

سبزِقبای اروپایی گونه‌ای پرندۀ مهاجر از تیرۀ سبزقبایان است که دارای پرهای سبز درخشان با جلای آبی و دم نسبتاً طویل و تیره است.[۲] این نوع سبزِقبا، در ایران هم زندگی می‌کند. رنگ بدن سبزقباها به تغذیۀ آن‌ها کمک می‌کند. زیرا حشره‌ها جذب این رنگ‌ها می‌شوند و شکار آن‌ها آسان‌تر می‌شود. بخشی از پرهای سبزقباها همیشه آبی است. شاید دلیل این نوع نام‌گذاری آن باشد که در برخی مناطق ایران، به رنگ سبز، آبی و به رنگ آبی، سبز می گویند.

ویژگی‌های ریخت‌شناسی[ویرایش]

طول بدن این پرنده ۳۰ سانتی‌متر است. سبزقبا بدنی به رنگ آبی لاجوردی کم‌رنگ و پشتی بلوطی رنگ دارد. بال‌های آن آبی است که حاشیۀ سیاه آن در هنگام پرواز دیده می‌شود. دم این پرنده نسبتاً بلند و در انتها چهارگوش است. منقارش کلفت و نسبتاً بزرگ است که در انتها اندکی قلاب‌مانند است.


پراکندگی و زیستگاه[ویرایش]

سبزقبای اروپایی در قاره‌های آفریقا، آسیا و اروپا زندگی می‌کند، سبزقبای اروپایی در آسیا در کشورهای اسرائیل، فلسطین، لبنان، ترکیه، ایران، کمنستانن، عراق، پاکستان، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، مغولستان، چین، روسیه، آذربایجان، ارمنستان و گرجستان زیست می‌کند. در مناطقی دیگر مانند جنوب آفریقا، مناطقی از شرق آفریقا و گاهی به طور اتفاقی در مناطقی از غرب آفریقا دیده شده است. در اروپا هم در شرق و مناطقی از غرب آن دیده شده است. سبزقبای اروپایی مناطق سرد را ترجیح می‌دهد و در ایران در مناطق سرد و شمالی دیده می‌شود.

تغذیه[ویرایش]

سبزقبا از حشره‌ها و جانوران کوچک زمینی، مانند مارمولک، تغذیه می‌کند.


منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی.
  • فرهنگ‌نامه‌ی حیات وحش ایران. نشر طلایی.
  1. BirdLife International (2012). "Coracias garrulus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 16 July 2012.
  2. مجموعهٔ واژه‌های مصوّب فرهنگستان زبان فارسی تا پایان سال ۱۳۸۹.