زنجرک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زنجرک
Two-lined gum treehopper03.jpg
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: بندپایان
رده: حشرات
راسته: نیم‌بالان
زیرراسته: زنجره‌ریختان
بالاخانواده: زنجره‌درختی‌واران
تیره: Cicadellidae
Latreille, 1802
زیرخانواده‌ها

حدود ۴۰

زنجرک به گونه‌های مختلف حشرات از خانواده Cicadellidae گفته می‌شود. حشرات این خانواده در سراسر جهان پراکنده هستند و تاکنون بیش از 20000 گونه از آنها شناسایی شده است. زنجرک‌ها از آفات عمومی محصولات کشاورزی به ویژه در نواحی گرمسیر و نیمه‌گرمسیر هستند. این حشرات ناقل مهم ویروس روی اعضای مختلف خانواده بادنجانیان، از جمله توتون، گوجه فرنگی، بادمجان ،سیب زمینی و فلفل قرمز هستند.


ویژگی[ویرایش]

حشره کامل به رنگ سبز تا زرد مایل به قهوه‌ای دیده می‌شود. طول زنجرک کامل حدود ۳.۵ میلیمتر است. تخم‌ها کشیده و حدود یک میلیمتر طول دارند. رنگ آنها سفید مایل به زرد و معمولاً در داخل رگبرگ‌ها یا پهنه برگ قرار داده می‌شوند. پوره‌های زنجرک کوچک و حدود یک میلیمتر طول دارند و به رنگ‌های مختلف مانند قهوه‌ای، زرد، نارنجی و سیاه دیده می‌شوند.زنجرک ها از چمن، درختچه ها یا درختان تغذیه می کنند. آنها از پاهای عقب خو برای پریدن استفاده می کنند و زیر شکم از زائده های مو مانند که به عنوان یک دافع آب و حامل فرومون عمل می کند پوشیده شده است. برخی از آنها ناقل ویروس ها ، باکتری ها یا فیتوپلاسما هستند. خانواده Cicadellidae از طیف گسترده ای از گیاهان استفاده می کنند که به جز چند گونه اندک که هم از گیاهان تغذیه می کنند و در شرایط خاص از شته ها نیز تغذیه می کنند. برخی ویژگی خانواده Cicadellidae : دارای پاهای عقبی بلند هستند. دارای دوچشم ساده در جلو یا بالای سر هستند. پنجه پاها از سه قسمت تشکیل شده است . بالهای جلویی ضخیم نیستند .

این حشرات بسیار فعال هستند و با قطعات دهانی مکنده از شیره های گیاهی تعذیه می کنند. گونه های خانواده Cicadellidae که جزو آفات کشاورزی قابل توجه است شامل : زنجرک چغندرقند (tenellus Circulifer)، زنجرک سیب زمینی (fabae Empoasca)، زنجرک خالدار (rufofascia Sophonia)، تیرزن ماهر سبز-آبی (atropunctata Graphocephala)، تیرزن ماهر بال شیشه ای(Homalodisca vitripennis)، زنجرک قهوه ای (Orosius orientalis )، زنجرک ذرت (Cicadulina mbila)، زنجرک سیب سفید (Typhlocyba pomaria). زنجرک چغندرقند (tenellus Circulifer) .

منابع[ویرایش]

Carver, M, FG. Gross, and TE. Woodward. 1991. Hemiptera (bugs, leafhoppers, cicadas, aphids, scale insects, etc.) In: The Insects of Australia - a Textbook for Students and Research Workers Volume 1. Melbourne University Press, Melbourne, Australia".