مگس سفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سفیدبالک)
پرش به: ناوبری، جستجو
مگس سفید
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: بندپایان
رده: حشرات
راسته: نیم‌بالان
زیرراسته: شپش‌های گیاهی[۱]
بالاخانواده: سفیدبالک‌واران[۲]
تیره: سفیدبالکان
زیرخانواده‌ها[۳]

Aleurodicinae
Aleyrodinae
Udamoselinae

مگس سفید[۴][۵][۶] یا سفیدبالک[۷] حشراتی در خانواده سفیدبالکان (Aleyrodidae) هستند. بیش از ۱۵۵۰ گونه از این خانواده توصیف شده‌است.

سفیدبالک‌ها از آفات مهم و پلی‌فاژ برای طیف وسیعی از محصولات کشاورزی مهم در بسیاری از نقاط جهان به ویژه در مناطق گرمسیری می‌باشد. سفیدبالک‌ها در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به ویژه در شرایط گلخانه‌ای بر روی گیاهان زینتی و محصولات گلخانه‌ای در جمعیت‌های خیلی بالا دیده می‌شوند.

ویژگی‌ها[ویرایش]

اندازه سفیدبالک‌ها کوچک و سطح بدن و بال‌های آن‌ها به وسیله پودر سفید رنگی پوشیده شده‌است. در ظاهر این حشرات همانندی زیادی به یک پروانه کوچک دارند، اما در مقیاس کوچکتر، حشرات کامل این خانواده فعال بوده و می‌توانند آزادانه به اطراف پرواز کنند و عموماً در زیر برگ گیاهان و در حال تغذیه از شیره گیاهان مشاهده می‌شوند.

از نظر دگردیسی، حشرات این خانواده با سایر خانواده‌های راسته نیم‌بالان به جز شپشک‌های نر تفاوت دارند. در این حشرات پوره سن اول فعال است ولی پوره‌های سنین دو، سه و چهار در روی گیاهان ثابت هستند و همانند شپشک‌ها به نظر می‌رسند.

پوره‌ها با حشرات کامل از شیره گیاهان تغذیه می‌کنند و همانند شته‌ها ناقل بیماری‌های ویروسی مختلف هستند. در سفیدبالک‌ها بخشی از رشد بال خارجی و بخشی دیگر از رشد داخلی می‌باشد که به آن دگردیسی بینابین گویند.

این حشرات همانند شته‌ها تولید مقادیر زیادی عسلک می‌کنند که این عسلک در گیاهان باعث جذب گرد و خاک و مخصوصاً رشد قارچ‌های گَندروی می‌گردد. این عامل سبب کاهش مشتری محصولات گیاهان زینتی و گیاهان گلخانه‌ای در بازار می‌شود.

سفیدبالک‌ها همانند شته‌ها از توانایی بسیار بالایی در تولید مثل برخوردارند و جمعیت خود را در مدت زمان کوتاهی بسیار افزایش می‌دهند.

دلایل طغیان در محیط شهری[ویرایش]

از دلایل مهم طغیان این حشره در محیط شهری تغییرات اکو سیستم است؛ یعنی حشرات شکارگر از جمله زنبورها (که مگس سفید را شکار می‌کنند) از بین می‌روند، در نتیجه مگس‌های سفید افزایش می‌یابند.[۸] بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش جمعیت مگس سفید با از بین رفتن پارازیت‌های حشره به دلیل سم‌پاشی‌های بی‌رویه و مبارزه شیمیایی با آفات در اطراف شهر تهران و در سطح شهر و برخی مناطق مانند منطقه شش ایجاد شده است.[۹]

توصیه‌های مسئولان محیط زیست در رابطه با این حشرات[ویرایش]

مسئولان محیط زیست، با آنکه از بی خطر بودن این حشرات برای انسان خبر داده‌اند ولی، از شهروندان خواسته‌اند تا مراقب باشند، مگس‌های سفید در چشم و دهان آنها نرود. در تهران نیز اداره محیط زیست طبیعی استان تهران در نامه‌ای اخطار داده است تا اقدامات لازم نسبت به شناسایی منبع و راهکارهای کنترل این آفت هر چه سریعتر انجام شود،[۱۰] با وجود ادعای مسئولان بر بی خطر بودن این آفت، شهرداری تهران اقدام به مبارزه مکانیکی با آنها کرده و بنابر خبری به‌تاریخ ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ رئیس سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تهران در گفتگویی مدعی شد که " دیگر مگس‌ها در سطح شهر نیستند".[۱۱]

دشمنان طبیعی این حشرهٔ آفت[ویرایش]

در برنامه‌های مبارزه بیولوژیک با آفت‌ها می‌توان ازگونه‌های مختلف کفشدوزکها و به‌ویژه "کفشدوزک هفت‌نقطه‌ای" استفاده کرد این گروه از حشرات به دلایل بسیاری از اهمیت برخوردار بوده و توانایی کنترل جمعیت شته‌ها و انواع مختلف آفت‌هارا در فواصل زمانی اندکی دارند، به‌طوریکه در شرایط مطلوب به طور متوسط روزانه از ۲۴ پوره شته باقلا تغذیه می‌کند و یک لارو کفشدوزک هفت نقطه‌ای در طول دوره رشد و نمو خود به طور متوسط از هزار شته و حشره بالغ آن از۹ هزار شته تغذیه می‌کند.[۱۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • کیان‌پور روجا، فتحی‌پور یعقوب، کمالی کریم: بررسی نوسانات جمعیتی و توزیع فضایی سفید بالک‌های Bemisia tabaci و Bemisia argentifolii و زنجرک Empoasca decipiens روی بادمجان در منطقه ورامین. آفات و بیماری‌های گیاهی اسفند ۱۳۸۸; ۷۷(۲ (پیاپی ۸۹).
 1. Sternorrhyncha
 2. Aleyrodoidea
 3. Martin, J.H. & Mound, L.A. "An annotated check list of the world's whiteflies (Insecta: Hemiptera: Aleyrodidae)." Zootaxa 1492 (2007): 1-84.
 4. «احتمال حضور" مگس سفید" در برخی مناطق پایتخت/ سازمان محیط زیست هنوز ورود نکرده است». Tasnim News Agency. ۲۰۱۴-۰۹-۱۱. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۱۱. 
 5. «شایعه هجوم حشرات موذی به پایتخت صحت دارد». TABNAK. ۲۰۱۴-۰۹-۰۷. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۱۱. 
 6. «شایعه هجوم حشرات موذی به پایتخت صحت دارد». پایگاه خبری تحلیلی جمهوریت. ۲۰۱۴-۰۹-۱۵. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۱۵. 
 7. «سفید بالک، ارمغان میهمان ناخوانده!». جوان آنلاین. ۲۰۱۴-۰۹-۱۱. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۱۱. 
 8. «دلایل هجوم مگس‌های سفید به تهران». پایگاه خبری تحلیلی خرداد. ۲۰۱۴-۰۹-۱۳. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۱۳. 
 9. «مگس‌های سفید، با خنک شدن هوا از بین می‌روند». خبرگزاری موعود - موعود نیوز. ۲۰۱۴-۰۹-۱۵. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۱۵. 
 10. «- اخطار محیط زیست به شهرداری و وزارت جهاد برای کنترل مگس سفید/ احتمال طغیان مجدد آفت با افزیش یکباره دما». خبرگزاری مهر. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۲۳. 
 11. «آشنایی با قاتلان طبیعی مگس سفید +تصاویر». mashreghnews.ir. ۲۰۱۴-۰۹-۲۱. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۲۱. 
 12. «آشنایی با قاتلان طبیعی مگس سفید +تصاویر». mashreghnews.ir. ۲۰۱۴-۰۹-۲۱. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۲۱.