ریک فان لوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ریک فان لوی
Rik van Looy (1964).jpg
فان لوی در سال ۱۹۶۲
مشخصات فردی
نام کاملHenri Van Looy
نام مستعارریک دوم
قیصر ارانتل
زاده۲۰ دسامبر ۱۹۳۳ ‏(۸۸ سال)
گروبوندوک، بلژیک، بلژیک
اطلاعات تیم
تیم فعلیبازنشسته
نوع مسابقاتجاده
نقشرکابزن
نوع راندنمتخصص کلاسیک‌ها
سرعتی
تیم(های) حرفه‌ای
۱۹۵۳–۱۹۵۴آونیر
۱۹۵۳–۱۹۵۴ژیتان–هاچینسون
۱۹۵۴تورینگ
۱۹۵۴بیانکی-پیرلی
۱۹۵۵فان هووارت–ماس پلیس
۱۹۵۶–۱۹۶۲Faema–Guerra
۱۹۶۳GBC–GBC Libertas
۱۹۶۴–۱۹۶۶Solo Superia
۱۹۶۷Cynar
۱۹۶۷–۱۹۷۰Willem II–Gazelle
قهرمانی‌های مهم
گرند تورها
تور دو فرانس
رده‌بندی امتیازی (۱۹۶۳)
۷ مرحله انفرادی (۱۹۶۳، ۱۹۶۵، ۱۹۶۹)
جیرو دیتالیا
رده‌بندی کوهستان (۱۹۶۰)
۱۲ مرحله انفرادی (۱۹۵۹، ۱۹۶۰، ۱۹۶۱، ۱۹۶۲)
ووئلتا اسپانیا
رده‌بندی امتیازی (۱۹۵۹، ۱۹۶۵)
۱۸ مرحله انفرادی (۱۹۵۸، ۱۹۵۹، ۱۹۶۴، ۱۹۶۵)

مسابقات و کلاسیک‌های یک‌روزه

مسابقات قهرمانی جهان (۱۹۶۰، ۱۹۶۱)
مسابقات قهرمانی کشور (۱۹۵۸، ۱۹۶۳)
میلان–سانرمو (۱۹۵۸)
تور فلاندر (۱۹۵۹، ۱۹۶۲)
پاریس–روبه (۱۹۶۱، ۱۹۶۲، ۱۹۶۵)
لیژ–باستون–لیژ (۱۹۶۱)
تور لمباردی (۱۹۵۹)

ریک فان لوی (زادهٔ ۲۰ دسامبر ۱۹۳۳) رکابزن حرفه‌ای سابق اهل بلژیک است که در رشتهٔ دوچرخه‌سواری جاده فعالیت می‌کرد. او برندهٔ مدال طلای المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی شد و دو بار به مقام قهرمانی مسابقات جهانی استقامت جاده دست یافت. همچنین نخستین رکابزنی است که توانسته‌است برندهٔ هر پنج یادبود کلاسیک دوچرخه‌سواری شود. افزون بر این فاتح ۳۷ مرحلهٔ گرند تورها شده و از این حیث، در رتبهٔ هفتم قرار دارد.

فعالیت حرفه‌ای[ویرایش]

فان لوی در سال ۱۹۵۲ با قهرمانی در مسابقهٔ کشوری آماتور بلژیک شهرت یافت. در همان سال، به همراه تیم بلژیک برندهٔ مدال طلای مسابقهٔ استقامت جادهٔ تیمی در المپیک هلسینکی شد.[۱] در سال بعد، توانست از عنوان قهرمانی بلژیک خود دفاع کند و در مسابقات جهانی، بر سکوی سوم ایستاد. در همان سال، حرفه‌ای شد و در دو مسابقه پیروز شد. در دو سال بعد نیز برندهٔ ۲۰ مسابقه شد.

در سال ۱۹۵۶ برندهٔ چند مسابقه از جمله خنت–ویووخم و پاریس–بروکسل شد. همچنین افزون بر پیروزی در دو مرحلهٔ تور هلند، قهرمانی مجموع این مسابقه را نیز کسب کرد. همچنین برندهٔ مدال نقرهٔ مسابقات قهرمانی جهان شد. در سال بعد، قهرمانی خنت–ویووخم و تور هلند را تکرار کرد و در سال ۱۹۵۸ برندهٔ میلان–سانرمو شد.

در سال ۱۹۵۹ برندهٔ تور فلاندر و تور لمباردی شد. در این فصل، ۳۸ پیروزی دیگر به دست آورد؛ از جمله برندهٔ سه مرحلهٔ ووئلتا اسپانیا شد و افزون بر ایستادن روی سکوی سوم رده‌بندی اصلی، برندهٔ رده‌بندی امتیازی شد. همچنین برندهٔ چهار مرحلهٔ جیرو دیتالیا شد و مسابقه را با رتبهٔ چهارم به پایان رساند.

در سال ۱۹۶۰ نخستین پیروزی خود را در مسابقات قهرمانی جهان به دست آورد. همچنین با پیروزی در سه مرحلهٔ جیرو، رده‌بندی کوهستان این مسابقه را فتح کرد. در سال ۱۹۶۱ برندهٔ پاریس–روبه و لیژ–باستون–لیژ شد تا نخستین رکابزنی باشد که فاتح هر پنج یادبود کلاسیک شده‌است. در همین سال، دومین بار پیاپی قهرمان جهان نیز شد. در سال ۱۹۶۲ نیز برندهٔ پاریس–روبه، تور فلاندر، خنت–ویووخم و دو مرحلهٔ جیرو شد.

در سال ۱۹۶۳ فان لوی برندهٔ چهار مرحلهٔ تور دو فرانس شد و قهرمانی رده‌بندی امتیازی را نیز به دست آورد. همچنین در مسابقات قهرمانی جهان که در رنز بلژیک برگزار می‌شد، در مسابقهٔ سرعتی خط پایان مغلوب شد و به مدال نقره رسید.

در سال ۱۹۶۵ پس از پیروزی در پاریس–روبه، در هشت مرحلهٔ ووئلتا برنده شد تا قهرمان رده‌بندی امتیازی شود و بر سکوی سوم ووئلتا بایستد. فان لوی در این سال جمعاً ۴۲ پیروزی کسب کرد.

در سال‌های پایانی، توانایی‌های فان لوی در مسابقات جاده کاهش یافت. با این حال، توانست در سال ۱۹۶۸ برندهٔ لافلش والونی و در سال ۱۹۶۹ برندهٔ یک مرحلهٔ تور دو فرانس شود.

فان لوی در مسابقات پیست نیز درخشید و بین سال‌های ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۸ فاتح ۱۱ مسابقهٔ شش‌روزه شد.

منابع[ویرایش]

  1. "Rik Van Looy Olympic Results". sports-reference.com. Archived from the original on 4 December 2016. Retrieved 2012-12-29.

پیوند به بیرون[ویرایش]