پرش به محتوا

کارلو اوریانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کارلو اوریانی
مشخصات فردی
نام کاملCarlo Oriani
زاده۵ نوامبر ۱۸۸۸
چینسلو بالسامو، پادشاهی ایتالیا
درگذشت۳ دسامبر ۱۹۱۷ (۲۹ سال)
کسرتا
اطلاعات تیم
نوع مسابقاتجاده
نقشرکابزن
تیم(های) حرفه‌ای
۱۹۰۸انفرادی
۱۹۰۹استوکی
۱۹۱۰انفرادی
۱۹۱۱بیانکی
۱۹۱۳استوکی
۱۹۱۳ماینو
۱۹۱۴–۱۹۱۵بیانکی
قهرمانی‌های مهم
گرند تور
جیرو دیتالیا
رده‌بندی اصلی (۱۹۱۳)

مسابقات دوچرخه‌سواری کلاسیک

تور دوچرخه‌سواری لمباردی (۱۹۱۲)

کارلو اوریانی (۵ نوامبر ۱۸۸۸ – ۳ دسامبر ۱۹۱۷) رکابزن حرفه‌ای اهل ایتالیا بود که در رشتهٔ دوچرخه‌سواری جاده فعالیت می‌کرد. او توانست در سال ۱۹۱۳ برندهٔ جیرو دیتالیا شود.

جیرو دیتالیای ۱۹۱۳[ویرایش]

اوریانی در چینسلو بالسامو زاده شد و در سال ۱۹۰۸ دوچرخه‌سواری حرفه‌ای را آغاز کرد. او که در جیرو دیتالیای ۱۹۰۹ نهم شده‌بود، پس از بازگشت از جنگ لیبی به تیم ماینو پیوست و در پایان سال ۱۹۱۲ برندهٔ تور لمباردی شد. او در جیرو دیتالیای ۱۹۱۳ عضو تیم ماینو بود و پس از مرحلهٔ ششم، به رتبهٔ دوم رده‌بندی اصلی رسید. سپس با دوم شدن در مرحلهٔ هشتم، رهبری مسابقه را به دست آورد. در مرحلهٔ پایانی نیز دوم شد و در نهایت، با ۳۷ امتیاز و با ۶ امتیاز کمتر از ابراردو پاوسی قهرمان جیرو شد. اوریانی نخستین رکابزنی بود که بدون پیروزی در هیچ مرحله‌ای به مقام قهرمانی یک گرند تور دست یافت.

پس از ناکامی در جیروی ۱۹۱۴ اوریانی دوباره به ارتش ایتالیا پیوست و در نبرد کاپورتو که منجر به شکست ارتش ایتالیا شد، شرکت کرد. در زمان عقب‌نشینی، اوریانی برای نجات یکی از همراهان خود به آب یخ‌زدهٔ رود تالیامنتو پرید و به ذات الریه مبتلا شد. این بیماری پس از چند ماه، در دسامبر ۱۹۱۳ منجر به مرگ او شد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «1913 Giro d'Italia». BikeRaceInfo.

پیوند به بیرون[ویرایش]