دانیلو دی لوکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانیلو دی لوکا
دی لوکا در سال ۲۰۰۵
مشخصات فردی
نام کاملDanilo Di Luca
نام مستعارقاتلی از اسپولتوره
زاده۲ ژانویهٔ ۱۹۷۶ ‏(۴۸ سال)
اسپولتوره، ایتالیا،
قد۱٫۶۸ متر (۵ فوت ۶ اینچ)
وزن۶۱ کیلوگرم (۱۳۴ پوند)
اطلاعات تیم
تیم فعلیمحروم
نوع مسابقاترکابزن
نقشجاده
نوع راندنسربالایی‌رو/متخصص کلاسیک‌ها
تیم(های) حرفه‌ای
۱۹۹۸ریسو اسکوتی
۱۹۹۹–۲۰۰۱کانتینا تولو–آلکسیا آلومینیو
۲۰۰۲–۲۰۰۴سائکو ماشین پر کافه-لونگونی اسپورت
۲۰۰۵–۲۰۰۷لیکویگاس-بیانکی
۲۰۰۸–۲۰۰۹LPR Brakes-Ballan
۲۰۱۱کاتیوشا
۲۰۱۲آکوا و ساپونه
۲۰۱۳وینی فانتینی–سله ایتالیا
قهرمانی‌های مهم
گرند تورها
جیرو دیتالیا
رده‌بندی اصلی (۲۰۰۷)
۶ مرحله انفرادی
ووئلتا اسپانیا
۲ مرحله انفرادی

مسابقات مرحله‌ای

تور دوچرخه‌سواری باسک (۲۰۰۵)

مسابقات و کلاسیک‌های یک‌روزه

تور دوچرخه‌سواری لمباردی (۲۰۰۱)
تور دوچرخه‌سواری لیژ–باستون–لیژ (۲۰۰۷)
مسابقه طلایی دوچرخه‌سواری آمستل (۲۰۰۵)
تور دوچرخه‌سواری لافلش والونی (۲۰۰۵)
Tre Valli Varesine (۲۰۰۳)
Milano–Torino (۲۰۰۷)
تور امیلیا (۲۰۰۸)

دانیلو دی لوکا (زادهٔ ۲ ژانویهٔ ۱۹۷۶) رکابزن حرفه‌ای سابق ایتالیایی است که در رشتهٔ دوچرخه‌سواری جاده فعالیت می‌کرد. او توانست در سال ۲۰۰۷ برندهٔ جیرو دیتالیا شود؛ ولی نمونهٔ دوپینگ او بارها مثبت اعلام شد که آخرین مورد آن، منجر به محرومیت مادام‌العمر دی لوکا از دوچرخه‌سواری شد.

دی لوکا یکی از شش رکابزنی است که توانسته‌است برندهٔ هر سه مسابقهٔ کلاسیک آردن شود. او در سال ۲۰۰۵ برندهٔ مسابقهٔ طلایی آمستل و لافلش والونی و در سال ۲۰۰۷ برندهٔ لیژ–باستون–لیژ شد.

فعالیت حرفه‌ای دی لوکا با چند تخلف تحت تأثیر قرار گرفت؛ از جمله سه بار به دلیل دوپینگ تعلیق شد. در سال ۲۰۰۷ دی لوکا به دلیل ملاقات با یک پزشک تحریم شده، به مدت سه ماه تعلیق شد.[۱] در جیرو دیتالیای ۲۰۰۹ نمونه دوپینگ دی لوکا مثبت اعلام شد و در فوریهٔ ۲۰۱۰ به مدت دو سال تعلیق شد[۲] که بعداً به ۹ ماه کاهش یافت.[۳] سومین نمونهٔ مثبت او پیش از جیرو دیتالیای ۲۰۱۳ شناسایی شد و به محرومیت مادام‌العمر دی لوکا انجامید.[۴]

فعالیت حرفه‌ای[ویرایش]

سال‌های نخست[ویرایش]

دی لوکا در اسپولتوره در استان پسکارا زاده شد و دوچرخه‌سواری حرفه‌ای را در سال ۱۹۹۸ در تیم ریسو اسکوتی آغاز کرد. او با پیروزی در مسابقهٔ زیر ۲۳ سال جیرو دیتالیا استعداد خود را نشان داد. دی لوکا در سال ۱۹۹۹ به تیم کانتینا تولو-آلکسیا آلومینیو پیوست و نخستین پیروزی حرفه‌ای خود را با فتح مرحلهٔ نخست تور آبروتزو در همان سال به دست آورد. در سال ۲۰۰۱ نیز برندهٔ یک مرحله از جیرو دیتالیا و نیز فاتح تور لمباردی شد. سپس به تیم سائکو-لونگونی اسپورت منتقل شد.

دی لوکا تور باسک را در آخرین مرحله که تایم تریل کوهستانی بود، از دست داد. مصدومیت‌های دی لوکا و عدم اعتماد مربیان تیم، عملکرد او را تحت تأثیر قرار داد. مسئولان ایتالیایی در سال ۲۰۰۴ دوپینگ دی لوکا را مورد بررسی قرار دادند و این بررسی منجر به غیبت او در تور دو فرانس ۲۰۰۴ شد.[۵]

۲۰۰۵[ویرایش]

در سال ۲۰۰۵ دی لوکا به تیم لیکیگس–بیانکی پیوست و در کلاسیک‌های بهاره رهبر تیم بود. نخستین پیروزی او در نخستین مرحلهٔ تور باسک به دست آمد و توانست تور را با قهرمانی به پایان برساند. همچنین برندهٔ مسابقهٔ طلایی آمستل و لافلش والونی شد و پیراهن سفید رهبر پروتور را به تن کرد.

دی لوکا به عنوان رکابزنی که برای مسابقات یک‌روزه و چندروزه مناسب است، شناخته می‌شد و موفقیت او در جیرو دیتالیای ۲۰۰۵ شگفت‌آور بود. او برندهٔ دو مرحله شد و جیرو را با رتبهٔ چهارم به پایان رساند. همچنین در تور لهستان رتبهٔ پنجم را به دست آورد تا در پایان سال، قهرمان پروتور ۲۰۰۵ شود.

۲۰۰۶[ویرایش]

دی لوکا به دلیل عفونت ادراری وادار به کناره‌گیری از تور دو فرانس ۲۰۰۶ شد. پس از بهبودی در ووئلتا اسپانیای ۲۰۰۶ شرکت کرد و با پیروزی در مرحلهٔ پنجم، رهبری مسابقه را به دست آورد (و پس از دو مرحله آن را به یانز برایکوویچ داد). عملکرد دی لوکا در کلاسیک‌ها، جیرو و سایر مسابقات در مقایسه با موفقیت‌های سال ۲۰۰۵ تحقیرآمیز بود.

۲۰۰۷[ویرایش]

دی لوکا در ماه مارس ۲۰۰۷ برندهٔ میلان–سانرمو و در ماه آوریل برندهٔ لیژ–باستون–لیژ شد. پس از آن در جیرو دیتالیای ۲۰۰۷ شرکت کرد و برندهٔ مراحل ۴ و ۱۲ شد. پیروزی در مرحلهٔ ۱۲ باعث شد که دی لوکا برای سومین بار، پیراهن صورتی را به دست آورد و آن را تا پایان مسابقه نگه داشت تا تنها قهرمانی خود در جیرو دیتالیا را کسب کند. پس از جیرو پایین بودن سطح هورمون دی لوکا افشا شد. مسئولان ایتالیایی به دنبال بررسی علت این موضوع بودند که آیا ناشی از مسابقه دادن در سطح بالا به مدت سه هفته یا نوعی عامل پوشاننده است.[۶] در ۲۸ سپتامبر، دی لوکا از مسابقات قهرمانی جاده جهان انصراف داد و پس از اتهام دوپینگ، رفتار با خود را یک رسوایی نامید.[۷]

پیش از آخرین مسابقهٔ فصل که تور لمباردی بود، دی لوکا رهبر رده‌بندی پروتور بود؛ ولی به دلیل مشارکت در پروندهٔ نفت در برابر دارو به مدت سه ماه و تا پایان فصل، تعلیق شد.[۱]

۲۰۰۸ و ۲۰۰۹[ویرایش]

دی لوکا در سال ۲۰۰۸ فصل آرامی داشت؛ زیرا تیم او ال‌پی‌آر بریکس–بالان به مسابقات زیادی دعوت نشد. در سال ۲۰۰۹ آن‌ها سهمیهٔ اعطایی برای حضور در جیرو دیتالیا دریافت کردند و دی لوکا برندهٔ مرحلهٔ چهارم شد.[۸] در مرحلهٔ بعدی نیز دوم شد و پیراهن صورتی را به دست آورد. سپس با پیروزی در مرحلهٔ ۱۰ برتری خود را افزایش داد. هرچند از دست دادن زمان در دو تایم تریل باعث شد که رهبری را از دست دهد و جیرو را در رتبهٔ دوم به پایان رساند. البته توانست برندهٔ رده‌بندی امتیازی شود.

در ۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۹ مثبت بودن نمونهٔ دی لوکا در روزهای ۲۰ و ۲۸ مهٔ ۲۰۰۹ حین جیرو دیتالیا اعلام شد. او به صورت فوری توسط اتحادیه جهانی تعلیق شد.[۹] برای ارزیابی نمونه‌های او از اطلاعات پروفیل خون گذرنامه بیولوژیکی، نتایج آزمایش‌های پیشین و برنامهٔ مسابقه‌ای او استفاده شده‌بود.[۱۰] در ۸ اوت، مثبت بودن دوپینگ دی لوکا تأیید شد. در ۱ فوریهٔ ۲۰۱۰ کمیته ملی المپیک ایتالیا او را به مدت دو سال (از ۲۲ ژوئیه ۲۰۰۹) محروم کرد. همچنین ۲۸۰ هزار یورو جریمه شد و هزینه‌های صرف شده در تحلیل و تجزیه نمونه‌های او در جیرو را نیز باید پرداخت می‌کرد.

۲۰۱۰ و ۲۰۱۱[ویرایش]

در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۰ کمیته ملی المپیک ایتالیا اعلام کرد محرومیت دی لوکا به ۹ ماه و ۷ روز کاهش یافته‌است و او می‌تواند به دوچرخه‌سواری بازگردد. گفته شد که این کاهش به دلیل همکاری او در تحقیقات و تشریح روش‌های دوپینگ بوده‌است. همچنین جریمهٔ او به ۱۰۶۴۰۰ یورو کاهش یافت.[۳] نتایج دی لوکا در جیروی ۲۰۰۹ از فهرست نتایج حذف شد.[۱۱]

در فصل ۲۰۱۱ دی لوکا برای تیم کاتیوشا رکاب زد و عملکردش به اندازه‌ای بد بود که نتوانست هیچ پیروزی به دست آورد. نتایج قابل توجه او شامل رتبهٔ چهارم در مرحلهٔ ۶ جیرو دیتالیا و رتبهٔ چهارم در مرحلهٔ نخست تور سوئیس بود.[۱۲]

در پایان فصل، دی لوکا برای فصل ۲۰۱۲ با تیم آکوا اند ساپونه قرارداد امضا کرد.[۱۳]

۲۰۱۳[ویرایش]

در آوریل ۲۰۱۳ دی لوکا با تیم وینی فانتینی–سله ایتالیا که با سهمیهٔ اعطایی به جیرو دیتالیا دعوت شده‌بود، قرارداد بست. در ۲۴ مه، حین برگزاری جیرو دیتالیا اتحادیه جهانی اعلام کرد در آزمایش دوپینگ خارج از مسابقه در خانه دی لوکا در ۲۹ آوریل، یافته‌های ناسازگار داشته‌است. دی لوکا از تیمش اخراج شد.[۱۴] سپس کمیته ملی المپیک ایتالیا در ۵ دسامبر او را تا پایان عمر محروم کرد. همچنین نتایج او از ۲۹ آوریل پس گرفته‌شد و وادار به پرداخت ۳۷۹۸۵ یورو جریمه شد.[۱۵]

نتایج در گرند تورها[ویرایش]

گرند تور ۱۹۹۹ ۲۰۰۰ ۲۰۰۱ ۲۰۰۲ ۲۰۰۳ ۲۰۰۴ ۲۰۰۵ ۲۰۰۶ ۲۰۰۷ ۲۰۰۸ ۲۰۰۹ ۲۰۱۰ ۲۰۱۱ ۲۰۱۲ ۲۰۱۳
جیرو دیتالیا ناتمام ناتمام ۲۴ ۴ ۲۳ ۱ ۸ اخراج ۶۹ اخراج
تور دو فرانس ناتمام ناتمام
ووئلتا اسپانیا ناتمام ناتمام ۲۰ ناتمام ناتمام

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Di Luca given doping suspension". BBC Sport. BBC. 17 October 2007. Retrieved 25 February 2014.
 2. "Di Luca given two-year suspension for Giro CERA doping". Cyclingnews.com. Future plc. 1 February 2010. Retrieved 25 February 2014.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ "Di Luca free to race after CONI reduce ban". Cyclingnews.com. Future plc. 15 October 2010. Retrieved 25 February 2014.
 4. "Danilo Di Luca banned from cycling for life after committing third doping offence". Sky Sports. BSkyB. 5 December 2013. Retrieved 25 February 2014.
 5. "www.cyclingnews.com - the world centre of cycling". cyclingnews.com.
 6. "Bikes, Bike Reviews, Cycling Routes, Race News - BikeRadar". BikeRadar. Archived from the original on 16 August 2007.
 7. "www.cyclingnews.com - the world centre of cycling". cyclingnews.com.
 8. "www.cyclingnews.com presents the 92nd Giro d'Italia". cyclingnews.com.
 9. "Italian Di Luca fails doping test". BBC. 2009-07-22. Retrieved 22 July 2009.
 10. "Di Luca positive for CERA in 2009 Giro d'Italia". Bike Radar. 2009-07-22. Archived from the original on 4 January 2014. Retrieved 19 April 2017.
 11. UCI – Sanctions, Period of ineligibily and disqualifications 2010 بایگانی‌شده در ۷ ژوئیه ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine
 12. "Danilo Di Luca principaux résultats". les-sports.info. Retrieved 16 October 2011.
 13. "Di Luca confirms Acqua & Sapone for 2012". Cycling News. Future Publishing Limited. 8 November 2011. Retrieved 3 January 2012.
 14. "Danilo Di Luca: Giro d'Italia cyclist fails doping test". BBC News. Retrieved 2013-05-24.
 15. "Cyclist Danilo Di Luca tests positive for EPO, risks life ban". US News. Associated Press. 24 May 2013. Retrieved 2 July 2014.

پیوند به بیرون[ویرایش]