روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جشن روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین سال ۲۰۱۷ در مادرید. در عکس، موسی عامر عوده، سفیر فلسطین در اسپانیا در حال سخنرانی است.

روز بین‌المللی همبستگی با مردم فلسطین (به انگلیسی: International Day of Solidarity with the Palestinian People) هر ساله در ۲۹ نوامبر (۸ آذر) برگزار می‌شود. نامگذاری این روز توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۷ به منظور نشان دادن توجه جهانی به مشکلات جامعه فلسطینی انجام شده‌است.[۱][۲]

تاریخچه[ویرایش]

علت نامگذاری ۲۹ نوامبر به روز بین‌المللی همبستگی با مردم فلسطین، سالگرد قطعنامه ۱۸۱ که به طرح تقسیم فلسطین نیز موسوم است، می‌باشد،[۳][۴][۵] این قطعنامه در تاریخ ۲۹ نوامبر ۱۹۴۷ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد و مطابق آن سرزمین فلسطین به دو کشور عبری و فلسطینی تقسیم می‌شد و ۵۵ درصد اراضی سرزمین فلسطین به اسرائیل تعلق می‌گرفت.[۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین و ضرورت استیفای همه حقوق آنها». خبرگزاری تسنیم. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۲-۱۵.
  2. «گرامیداشت روز همبستگی با ملت فلسطین در نوار غزه». خبرگزاری فارس. ۲۰۱۶-۱۱-۲۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ آوریل ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۲-۱۵.
  3. «29 نوامبر، روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین». http://fa.alkawthartv.com | شبکه الکوثر (به عربی). بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۲-۱۵. پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک)
  4. «International Day of Solidarity with the Palestinian People 29 November». www.un.org. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۲-۱۵.
  5. «International Day of Solidarity with the Palestinian People». www.unescwa.org. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۲-۱۵.
  6. «محکومیت اسراییل؛ دور باطل تجاوز و صدور قطعنامه در سازمان ملل». خبرگزاری مهر. ۲۰۱۱-۱۲-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۲-۱۵.